Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik z 400V na 230 V

25 Cze 2005 22:21 1737 12
 • Poziom 17  
  Jak podpiać silnik który jest na siłe 400 V ale można podpiąć go tez na230 V ale jak go podpiać bo trzeba zastosowac chyba jakiś kondensator ale jak ma on być w pięty silnik ma moc 1.1kW
 • Admin DIY, Automatyka
  No tak ;) Można to zrobić oczywiście, ale odbywa sie to kosztem mocy. Silniki na tzw. siłe to trójfazowe silniki, o międzyfazowym napięciu 400V. Można go podpiąć pod 230 V między dwa kable fazowe wystające z silnika, natomiast pozostały trzeci przewód należy podpiąć przez kondensator do któregoś z tych poprzednich dwóch kabli. Uzyskujesz w ten sposob przesunięcie fazowe, potrzebne do prawidłowej pracy silnika. Jednak moc tak podłączonego silnika bedzie sporo mniejsza.
 • Poziom 17  
  Chciałbym sie jeszcze dowiedzieć jak rozróźnicz te trzy fazy w gnieździe napiecia 400V R-S-T ??? I czy da sie to miernikiem sprawdzić ??
 • Admin DIY, Automatyka
  to nie ma znaczenia przy podłączaniu takiego silnika. jak będzie chodził nie w tą strone to poprostu zamin któreś dwie fazy.
 • Poziom 17  
  Tak wiem ale chciałbym wiedzieć czy da sie to rozpoznać R-S-T i która to która i jakie ma cechy czy coś ?!
 • Poziom 34  
  W downloadzie w dziale "warsztat" jest układ, który pozwoli ci to sprawdzić. Nie testowałem go, ale powinien pracować.
 • Poziom 17  
  A czy zwykły silnik na 230 V tylko potrzebuje jakiegoś kondensatora do rozruchu i jak go trzeba wpiąć równolegle w kablke zasilające bo moja szlifierka sama nie ruszy jak jej nie popchne ??
 • Poziom 17  
  Jak je namierzyć i jaki musi być kondensator ??
 • Poziom 22  
  Namierzyć omomierzem(będzie miało większą rezystancję)Z silnika powinny być wyprowadzone 4 "kabelki"Jedna para to uzwojenie robocze,a druga para to rozruchowe.Kondensator należy dobrać do mocy silnika.(było już chyba na forum)
 • Poziom 17  
  Ten silnik o którym mówimy to nie posiada szczotek ?? A taki od wiertarki albo od odkurzacza to maja szczotki i jak to jest tam połączone tam tez jest jakis kondensator ale tam to jest pokrecone bardziej moze ma ktoś schemat jak to wszystko wyglada w kupie ??? Albo wie jak to podłączyć
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Witaj kolego. Silniki w odkurzaczach, mikserach i innym sprzęcie AGD to tzw. silniki uniwersalne. Tzn. mogą pracować zarówno na napięciu stałym jak i przemiennym. Są to siliniki komutatorowe, posiadają też uzwojenie stojana (wzbudzenia), mają też wirnik (twornik). W maszynach tych prąd wzbudzenia jest równy prądowi twornika, czyli twornik jest szergowo połączony z uzwojeniem wzbudzenia. Kondensator, o którym mówisz ma pięć wyprowadzeń. Dwa połączone z całym silnikiem, dwa połączone z siecią zasilającą, a jedno z obudową silnika. Element ten jest filtrem, zapobiegającym przedostawaniu się przepięć z silnika do sieci zasilającej, dodatkowo jest też kompensatorem mocy, czyli nie pozwala na oddawanie przez silnik mocy biernej do sieci.

  Twój silnik nie ma szczotek, bo może być np. klatkowy. Uzwojenie rozruchowe jest oczywiście na stojanie i z niego jest wyprowadzone. Będzie miło inną rezystancję niż pozostałe. Należy je połaczyć tak jak poprzednio ktoś Ci narysował.