Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Parę pytań o serwer proxy

13 Kwi 2016 21:49 1158 5
  • Poziom 2  
    Cześć.
    Byłem dziś zmuszony użyć proxy z adresem ip innego kraju aby wejść na pewien serwis. Poszukałem w sieci jakiś serwerów proxy. Normalnie używam Opery, ale proxy postanowiłem ustawić w IE. Ustawiłem, wszystko działa, ale w Operze też łączyło się przez te proxy. Dlaczego?
    Czy takie używanie serwerów proxy znalezionych gdzieś w internecie może być niebezpieczne?
    Jak wybierać takie serwery aby gwarantował stabilność i bezpieczeństwo? Czy port ma znaczenie? Bo są różne, np. 8080, 80, 3128, 8090, 8081 (wymieniłem w kolejności których jest najwięcej). Jest też coś takiego jak ANONYMITY LEVEL i serwery oznaczone jako: Transparent, Anonymous, Elite.
    I jeszcze takie: UPTIME (L/D) oraz RESPONSE TIMES. Czy wartości niższe oznaczają bardziej wydajny/stabilny serwer?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Widocznie w operze masz ustawione aby korzystała z ustawień systemowych - zmień na połączenie bezpośrednie i będzie szło bez proxy.

Wszystko zależy na jakie trafisz - pewności nie ma.
    Port nie ma znaczenia.

Resztę wystarczy przetłumaczyć aby zrozumieć o co chodzi.
  • Poziom 36  
    Ustawiłeś proxy w IE, ale zapewne w połączeniach sieciowych, czyli ma to wpływ na wszystkie programy. Zmieniłeś ustawienia globalne, systemowe.

Tak, może być czasami niebezpieczne. Nic nie ma za darmo, więc korzystając z jakiegoś niezaufanego proxy trzeba założyć, że moze on czasami np.: podsłuchiwać Twój ruch. W takiej sytuacji trzeba być ostrożnym i nie korzystać np.: ze strony banku, lub innych, istotnych serwisów zabezpieczonych hasłem, czy też nie wypełniać formularzy podając jakieś ważne dane.

Stabilność i bezpieczeństwo - zapewniają to ewentualnie serwisy płatne. Bezpłatne serwery proxy zazwyczaj nie zapewniają żadnego sensownego komfortu pracy. Dlatego próbuje się jakoś doprecyzować jakość ich usług. Można to wnioskować po ich stabilnej i długotrwałej pracy (UPTIME) i czasowi odpowiedzi (RESPONSE TIMES) - chociaż tak ogólnie określony parametr nic nie znaczy.

Port ma takie znaczenie, że czasami masz ograniczone wyjście np. z sieci firmowej i wtedy trzeba szukać serwera z którym można się połączyć (np. z portami poniżej 1024).

Są serwery zapewniające anonimowość (na różnym poziomie), modyfikują Twój ruch i wtedy określają siebie jako "Anonymous". Inne, które mają mieć mały wpływ na Twój ruch określane są jako "Transparent".
  • Poziom 2  
    Dziękuję za odpowiedzi. Kupować proxy nie będę bo na prawdę rzadko muszę go użyć. W sumie to pierwszy raz mi się zdarzyło, ale wiem, że jeszcze będę musiał kilka razy to zrobić (na kilka minut).

Bardzo bym prosił, aby ktoś powiedział mi gdzie w operze ustawie to, aby nie używało proxy z IE. Albo żeby ustawić w IE proxy, ale żeby nie działało globalnie. Proxy potrzebne mi tylko aby wejść na jeden serwis, dlatego nawet użyłem do tego innej przeglądarki, a na operze w między czasie pracowałem na innych normalnych stronach i trochę się przeraziłem, że coś mojego prywatnego mogło wypłynąć.
    W IE ustawiłem to tak: opcje internetowe > zakładka połączenia > ustawienia sieci LAN > użyj serwera proxy dla sieci LAN > i tam wpisałem adres ip i port.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jakiej wersji opery używasz ?

W starej 12.x nie ma z tym problemu.
    nowa używa tych samych ustawień co IE.
  • Poziom 2  
    Mam najnowszą Operę tj. 36.
    Więc jak w IE ustawić proxy aby nie było globalne?