Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Który miernik Brymen odpowiedniejszy ?

14 Kwi 2016 06:27 2325 4
  • Poziom 8  
    siema..

Chcę kupić swój pierwszy miernik.. na pewno zdecyduję się na jeden z nich bo potrzebny mi miernik kieszonkowy. Mam na oku dwa mierniki Brymen, bm22s i bm27s, i nie wiem na który się zdecydować, problem jest taki, że bm27s mierzy również natężenie prądu a bm22s tego nie posiada, ale z kolei impedancja wejściowa bm27s jest dziwnie niska 833k, natomiast bm22s to 10M... bardziej skłaniam się ku bm27s bo ma taki bajer jak detekcja bezdotykowa prądu przemiennego... Miernika chcę używać zarówno przy pracy w sieci 220V do zwykłych czynności sprawdzających, oraz w elektronice gdzie chcę trochę podłubać i połączyć jego kieszonkowość z przydatnością miernika domowego..

mam pytania:

1. - trochę laickie.. czy najniższe parametry podane w tabelkach oznaczają najniższą możliwą wartość którą miernik może zmierzyć?, czy może jest to tylko górna wartość pierwszego zakresu i mierzyć mogę zawsze od wartości 0 ?

2. - do czego mi się przyda pomiar natężenia prądów w mierniku bm27s biorąc pod uwagę zakres tego pomiaru i czy powinienem brać tę umiejętność pod uwagę ?

3. jak wygląda sprawa impedancji wejściowej, czy te 833k miernika bm27s dyskwalifikuje go przy jakimś rodzaju pomiarów i czy 10M miernika bm22s jest o wiele lepszym wyborem ?.. istnieje tam jeszcze parametr [F] który w jednym mierniku wynosi 90p a w drugim 30p, może on coś zmienia na korzyść miernika bm27s..?

4. jak wygląda sprawa zakresu pomiaru rezystancji, czy miernik bm22s mając górny zakres 40M bardziej się sprawdzi w elektronice od bm27s którego górny zakres wynosi tylko 6M....

5. jeśli chodzi o pomiary pojemności, bm27s ma lepsze zakresy od bm22s, jak to potraktować ?

Ogólnie te mierniki mają tak dziwnie wymieszane atuty, że nie potrafię ich ogarnąć.. w elektronice jestem zupełnie początkujący, zamierzam coś tam sprawdzić w laptopie czy nie padło, jakieś kity, zabawa z Arduino, z siecią 220v trochę się bawię, liczę na tą detekcję bezdotykową, może jako wykrywacz przewodów ale jeszcze nie wiem jak to działa.. który wybrać ?

oto linki do specyfikacji miernków:

BM27s.....
    http://www.elektronika.bialystok.pl/pl/p/MIERNIK-KIESZONKOWY-BM27s-BRYMEN/4157
    BM22s.....
    http://www.elektronika.bialystok.pl/pl/p/MIERNIK-KIESZONKOWY-BM22s-BRYMEN/3220

Może ktoś potrafi powiedzieć który miernik jest lepszy i do czego, może jest tak, że njlepiej mieć dwa ? :)) skłaniam się ku bm27s, czy ktoś może mi powiedzieć co stracę w stosunku do bm22s, lub może ktoś poleci mi właśnie bm22s a zakres pomiaru natężenia prądu okaże się za słaby, żeby to było czynnikiem przeważającym o decyzji kupna..?

dzięki za odpowiedzi, tnx.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 38  
    Podstawowa różnica to ilość cyfr LCD.
    BM22 to miernik 3 i 3/4 cyfry (maksymalne wskazanie 4000),
    natomiast BM27 to 3 i 5/6 (maksymalne wskazanie 6000).

BM27 to wyższy i droższy model. BM22 jest oparty na klasycznym przetworniku "miernikowym" natomiast BM27 na mikroprocesorze, przez co pobiera więcej prądu.
    Mają też różne funkcje i ich rozpiętość. Na przykład BM22 mierzy rezystancję do 40 MOhm a BM27 maksymalnie do 6 MOhm. BM22 mierzy pojemność do 3 mF a BM27 do 2 mF. Itd, itp. Odsyłam do instrukcji obsługi obu dla porównania reszty.
    Moja opinia jest taka, że jak naprawdę potrzebujesz miernika kieszonkowego to wybrałbym raczej BM22. Natomiast jak nie potrzebujesz kieszonkowego, to w tej cenie wybierz coś z np. Sanwy. Będziesz miał z tego większy pożytek.

Pozdrawiam!
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 29  
    Witam

A ja polecał bym zakupić jednak pełnowymiarowy miernik np z mniejszych Brymen-a lub jakiś inny tańszy: BM252

A jako kieszonkowy wsiąść Uni-t. np. UT10A lub ut-120a
  • Poziom 8  
    LightOfWinter dzięki za sugestię, przyjrzałem się UT-120c i jest bardzo fajny na kieszonkowy, znalazłem też coś takiego jak Voltcraft VC10, wygląda to znakomicie (chowane przewody) zastanawia mnie, że nigdzie nie ma nic o nim w sieci, żadne fora, nic na YouTube a sprzęt wygląda obiecująco.
    Jeśli chodzi o Brymeny 22 i 27 to nadal proszę jakiegoś elektronika żeby narysował mi spektrum możliwości w jakim te mierniki mogą być używane, parametry odczytać umiem sam, w końcu to ja podałem linki, chciałbym, żeby ktoś mi pokazał sytuację która dyskwalifikuje miernik BM27s, być może się mylę ale zakładam, że jego ograniczenia dyskwalifikują go do określonego typu prac (delikatna elektronika, praca przy samochodach itp itd) głównie chodzi mi o jego impedancję wewnętrzną 833k przy mierzeniu napięcia, nie umiem odpowiedzieć sobie na pytanie w jakiej sytuacji tak niska impedancja go dyskwalifikuje (może nie będę mógł dokonywać pomiarów w prostych układach elektronicznych ? ) proszę o wyjaśnienie mi tego zagadnienia dla impedancji 833k, dlatego mi na tym zależy bo BM27s mierzy prądy i ma detekcję bezdotykową, uparłem się na niego ale straszy mnie ta niska impedancja i ograniczone pasma pomiarów dlatego chciałbym, żeby ktoś mi powiedział, że mogę to spokojnie zbagatelizować lub kategorycznie z niego zrezygnować..
    Może ktoś coś umie powiedzieć o Volcraft VC10 ? wygląda na niezłą opcję dla mnie, może ktoś ma jakieś zdanie o Volcraftach vs Brymen vs UT z niskich półek (dokładność, stabilność itp)?
    Dzięki za odp, tx.
  • Poziom 29  
    mkoplus napisał:
    ... może ktoś ma jakieś zdanie o Volcraftach vs Brymen vs UT z niskich półek (dokładność, stabilność itp)?
    Dzięki za odp, tx.

Witaj

Brymen - moim zdaniem bardzo dobre pod względem jakości wykonania i zabezpieczeń mierniki w przyzwoitej cenie. Lepszy od nich jest np. Fluke ale to inna półka cenowa. Mam i używam.

UT- popularna marka, często używana np. w domu. Cechuje się dobrą ceną, natomiast w większości przypadków słabą jakością zabezpieczeń. Zaletą jest polski serwis. Mam 3 sztuki, używam, jestem zadowolony.

Voltcraft - multimetry sprzedawane przez sieć sklepów Conrad.
    Firma kupuje multimetry od np UT i sprzedaje pod swoją nazwą.
    Są z nimi dwa problemy - mają jasną gumę na obudowie która szybko się brudzi. Brak jakiegokolwiek serwisu pogwarancyjnego w Polsce. W przypadku taniego miernika nie ma to znaczenia, ale w przypadku droższego jest ważne.
    Też mam ale nie używam.