Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka najtańsza wkrętarka do takich prac

14 Kwi 2016 09:15 1479 11
  • Poziom 13  
    Witam
    szukam najtańszej wkrętarko-wiertarki z akumulator lit-ion z zapasowym akumulatorem co by można nią było wiercić w drewnie, sporadycznie dziury w ścianach na kwietniki a teraz stoję przed potrzebą kotwienia garażu blaszanego i przydałoby się by można było metal przewiercić i dziury zrobić w bloczkach fundamentowych? To jakiego rodzaju urządzenie byłoby potrzebne i za jaką kwotę możecie coś doradzić. NIe chciałbym wywalać niewiadomo ile bo w dzisiejszych czasach wydawanie krocie na cokolwiek to strata kasy, bo wszystko jest robione tak by zaraz się rozwaliło i poszedł po drugie. Więc myślę jakieś 150 na takie urządzenie przeznaczyć znajdzie coś się za taką kwote?
  • Poziom 11  
    Jakiś czas temu też szukałem (na szybko) wkrętarki z aku za podobną cenę ale odpuściłem sobie bo w tej cenie wszystko było marnej jakości i tylko z akumulatorem Ni-Cd (oczywiście bez zapasowego).
    Dołożyłem 50zł i zakupiłem wkrętarkę firmy Graphite [Coś takiego] z zasilaniem sieciowym. Już za mną 3 miesiące intensywnej pracy tą wkrętarką i jestem z niej bardzo zadowolony. Posiada długi przewód, jest solidnie wykonana, a w zestawie dorzucają walizkę i dobrej jakości końcówki.
    Nie żałuję, że odpuściłem sobie wkrętarkę z aku, jak najbardziej polecam.
    Do prac które wymieniłeś nie wiem czy nie lepiej było by kupić wiertarkę, a nie wkrętarkę (choć i ta powinna dać radę). Ja do ciężkich prac używam już od kliku lat młotowiertarki Parkside i też okazuje się niezawodna.
    Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Do wiercenie w bloczkach fundamentowych będziesz potrzebował udar. Za mniej niż 300zł nowej raczej ne kupisz, ale w tej cenie nie oczekuj akumulatora Li-Ion tylko Ni-MH. Jeśli to ma być narzędzie, które będzie na Ciebie zarabiać to zamiast taniej nówki kup używany Markowy sprzęt.
  • Poziom 13  
    No już wiem że do takiej kwoty z litowym aku nie kupię. Wkrętarka mi na działkę też potrzebna, gdzie nie mam prądu, żadne prace zarobkowe.
    Cytat:
    Do wiercenie w bloczkach fundamentowych będziesz potrzebował udar.

A taka Celma WAK-Li 10 DB 10,8V za 359zł dałaby radę wykonać 6 dziur w tych bloczkach?

A mam jeszcze pytanie co do uchwytu na bity, ta celma ma coś co się nazywa uchwyt szybkozaciskowy to dobre to jest czy są lepsze rozwiązania, da się do tego zakładać bity uchwytem/nakładką czy jak to się nazywa sześciokątnym?
  • Poziom 33  
    Pisałeś o bloczkach betonowych, więc bez udaru może być problem, ale to zależy od średnicy wiercenia i jakości betonu. Wiertło widiowe dzięki udarowi kruszy materiał, bez udaru będzie coś tam będzie zbierało ale szybko się zagrzeje, a widia stępi. Są też wiertła do betonu (ceramiki) do wiercenia bezudarowego. Jeśli masz do zrobienia tylko kilka otworów, to możesz spróbować dowolną wkrętarką ale efekty mogą być różne. Uchwyt szybkozaciskowy to taki, który nie potrzebuje kluczyka, a jedynie mocniejszego przytrzymania dłonią - nie pokaleczy jej.
  • Poziom 13  
    Widzę że żeby kupić coś sensownego to cena ciągle rośnie. Znalazłem GSB 1080-2-LI cena koło 450zł, który widać na tym filmiku youtube.com/watch?v=FyfIox_2424 ma opcje wiercenia w metalu i betonie, tylko że bo betonu tylko 8mm czy to oznacza że grubszym wiertłem nie da rady czy jak? Z kolei ten model youtube.com/watch?v=VMa31Y0IEx4 trochę tańszy już takich opcji nie ma, czy to oznacza że już do wiercenia w metalu betonie się nie nadaje?
    Cytat:

ale to zależy od średnicy wiercenia i jakości betonu. Wiertło widiowe dzięki udarowi kruszy materiał, bez udaru będzie coś tam będzie zbierało ale szybko się zagrzeje, a widia stępi. Są też wiertła do betonu (ceramiki) do wiercenia bezudarowego.

No właśnie czy jakby wiercić najpierw mniejszymi wiertłami potem większymi to by dało radę?
    Cytat:

Uchwyt szybkozaciskowy to taki, który nie potrzebuje kluczyka, a jedynie mocniejszego przytrzymania dłonią - nie pokaleczy jej.

Czyli do tego zacisku musiałbym kupić jakiś moduł na bity sześciokątne z magnezem?
  • Poziom 33  
    yethwa napisał:
    tylko że bo betonu tylko 8mm czy to oznacza że grubszym wiertłem nie da rady czy jak?

To oznacza, że wiercąc wiertłem o większej średnicy (uchwyt do 10mm) będziesz przeciążał wkrętarkę, przez co będzie się ona mocniej nagrzewać. Skutki mogą być różne, z uszkodzeniem silnika włącznie.
    yethwa napisał:
    czy to oznacza że już do wiercenia w metalu betonie się nie nadaje?

Do wiercenia w metalu się nadaje (nie ma po prostu udaru).
    yethwa napisał:
    No właśnie czy jakby wiercić najpierw mniejszymi wiertłami potem większymi to by dało radę?

W przypadku braku udaru w wiertarce i specjalizowanego wiertła, jest to chyba najlepsze rozwiązanie.
    yethwa napisał:
    Czyli do tego zacisku musiałbym kupić jakiś moduł na bity sześciokątne z magnezem?

Magnesem. Takim zaciskiem jesteś w stanie złapać zarówno wiertło, jak i sześciokątny bit, ale będzie on niewiele wystawał z uchwytu. Różnica między nim a standardowym uchwytem wiertarskim jest "tylko" taka, że zamiast kluczyka wystarczy dokręcić go ręką.
    Uchwyt do bitów z magnesem zapewni szybszą wymianę bitów, łatwiejszy dostęp do śruby i przyciąganie śruby do bitu.

Jeśli chcesz na działce używać sprzętu przez dłuższy czas, to warto dozbierać na lepszy sprzęt. Wychodzi taniej niż kupno nowego sprzętu raz co dwa lata (bo padły akumulatory, strzeliła elektronika lub rozleciała się przekładnia planetarna.
  • Poziom 11  
    Na Twoim miejscu chyba bym wolał zainwestować w agregat i tańszą wiertarkę z udarem :)
    Niestety generowało by to dodatkowe koszta, a sam agregat średniej klasy pewnie nie był by tani. Może było by to opłacalne jeśli miał byś dla niego więcej zastosowań.
    Podsuwam tylko pomysł jako jedno z rozwiązań ;)
  • Poziom 13  
    Cytat:
    To oznacza, że wiercąc wiertłem o większej średnicy (uchwyt do 10mm) będziesz przeciążał wkrętarkę, przez co będzie się ona mocniej nagrzewać. Skutki mogą być różne, z uszkodzeniem silnika włącznie.

Rozumiem, a gdyby najpierw rozwiercał wiertłem o zalecanej średnicy czyli 8mm a potem poszerzał otwór większym rozmiarem wtedy chyba nie było by ryzyka o którym napisałeś?
    Cytat:
    Do wiercenia w metalu się nadaje (nie ma po prostu udaru).

A tak nie zauważyłem że ten droższy bosh ma udar.
    Cytat:
    Wychodzi taniej niż kupno nowego sprzętu raz co dwa lata (bo padły akumulatory, strzeliła elektronika lub rozleciała się przekładnia planetarna.

W tych boshach są dwa aku litowe więc chyba by starczyły na bardzo długo.
    Cytat:
    Na Twoim miejscu chyba bym wolał zainwestować w agregat i tańszą wiertarkę z udarem

Złodzieje moment by się nim zaopiekowali.
    Dzięki za porady i sory za trywialne pytania ale jestem laikiem w temacie dopiero zaczynam uczyć się życia na nowo.
  • Poziom 33  
    Bez udaru wiercenie zacząć wiertłem np. 4mm, potem, 6mm, 8mm i na koniec może być te 10mm. Mam nadzieję, że mówimy o np. otworze pod kołek rozporowy a nie przebijanie się przez 20cm fundament...
    Generalnie łatwiej zrobić mały otwór i go rozwiercać, niż od razu wiercić fi 10mm bez odpowiedniego sprzętu. Lepiej dla wiertarki i Twoich rąk.
    Jeśli kupisz tą wkrętarkę z akumulatorami Li-Ion to pamiętaj, że nie lubią one głębokich rozładowywań.
  • Poziom 13  
    Cytat:

Mam nadzieję, że mówimy o np. otworze pod kołek rozporowy a nie przebijanie się przez 20cm fundament...

No chyba coś dłuższego bo do czegoś takiego: http://superblaszaki.pl/wp-content/uploads/2014/02/kotwy.jpg
    Cytat:

Jeśli kupisz tą wkrętarkę z akumulatorami Li-Ion to pamiętaj, że nie lubią one głębokich rozładowywań.

A po czym poznać że się rozładowuje bo chyba nie ma żadnych wskaźników?
  • Poziom 9  
    yethwa napisał:

A po czym poznać że się rozładowuje bo chyba nie ma żadnych wskaźników?

Jeżeli kupisz wkrętarko wiertarkę np "Metabo PowerMaxx BS Basic Set 10,8 V" posiada wskaźnik poziomu naładowania, ale nie musisz się już martwić o to kiedy ją trzeba ładować, ona posiada już taki system elektroniczny że w pewnym momencie jej już nie załączysz i trzeba ją ładować, ładowarka jest elektroniczna i ładuje każdy akumulatorek z osobna, ładowanie akumulatora 2Ah trwa około 50 minut. Są zestawy z tzw lampami ULA LED albo można taką lampę kupić osobno jest ona na ten sam akumulator co we wkrętarce, świetna sprawa na działkę gdzie brak oświetlenia.
    Posiadam taki sprzęt od paru lat i sprawdza się rewelacyjnie a lampa ULA LED o której wspomniałem używam na działce bardzo często, służy mi też jako oświetlenia przy drobnych naprawach samochodu i innych prac domowych, daje dużo światła kierunkowego.
    Myślę że jest to sprzęt na dłuższe lata, ciekawostką jest to że Metabo daje 3 lata gwarancji także na akumulator.
    Tyle w temacie jeśli chodzi o wiertarko-wkrętarki z mojego doświadczenia.