Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł ESP8266 - nie daje się flashować

gosztekseba 14 Kwi 2016 09:56 3036 8
  • #1 14 Kwi 2016 09:56
    gosztekseba
    Poziom 31  

Witam,
    tak jak w temacie posiadam moduł ESP8266 i mam problem z jego flashowaniem. Chciałem wgrac mu oprogramowanie, które zmieni go w przeźroczysty most Wifi->RS232, gdyż potzrebne mi to do projektu. Nie wykrywa go ani nodemcu flasher ani esptool. Układ działa ponieważ zmienia się "boot_mode" przy połączeniu GPIO0 do GND (Putty przy prędkości diagnostyki ESP 74840):

Przy braku podłączenia GPIO0 do GND widać "normal boot". Po kilku próbach układ już niestety wyczyścił zapewne pamięć, gdyż wcześniej działały komendy AT a teraz "main.c" jest chyba pusty. Ustawienia prędkości i portu COM poprawne komendy działały układ się komunikował przy 115200 i przy tej prędkości próbowałem flashować. Komunikaty diagnostyczne przychodzą przy prędkości 748400. Dziwna sprawa bo mam dwa takie układy (wersja niebieska 0,5Mb oraz czarna 1Mb) i na obu jest ta sama sytuacja, także gdzieś jest błąd z mojej strony. Jakieś sugestie Koledzy?

Podłączenie:

VCC-> 3.3V
    CH_PD-> Przez rezystor 10k 3.3V
    Reset -> Przez rezystor 10k 3.3V
    GPIO0 -> GND
    GND-> GND
    TX RX połączone poprawnie przez dzielnik napięcia dla RX modułu. Komendy przechodzą poprawnie komunikacja działała poprawnie.

• #2 14 Kwi 2016 11:11
    otapi
    Poziom 25  

Miałem podobny problem, niby komunikacja była a flashować się nie chciał.
    W moim przypadku pomogła zmiana konwertera RS232 -> USB z chińskiego FT232 na równie chiński PL2303

• #3 14 Kwi 2016 14:00
    gosztekseba
    Poziom 31  

Dzięki za odpowiedź, sprawdzę na PC gdzie mam port COM wbudowany + MAX232. Pozdrawiam

• Pomocny post
    #4 16 Kwi 2016 08:10
    Ves82
    Poziom 10  

Witam,
    miałem taki problem, pomogło chwilowe przywarcie pinu reset do GND. Mój ESP zmieniał wtedy na kilka sekund prędkość transmisji na 9600, nadawał podstawe info o sofcie jaki ma wgrany. Dało się w tym czasie uruchomić wgrywanie firmware. Szybko szło przez program od Nodemcu z wybranym własnym firmware z dysku.
    Później ESP działał normalnie z komendami AT lub z kompilatorem Arduino IDE.

• #5 16 Kwi 2016 22:29
    gosztekseba
    Poziom 31  

Udało mi się przy takich ustawieniach co dziwne:

Wersja czarna flashuje mi się tylko przy 26,7 MHz. Może komuś to się przyda. Pozdrawiam

• #6 11 Maj 2016 14:42
    gosztekseba
    Poziom 31  

Mam jeszcze jedno pytanie co do tego konwertera Wifi <-> RS232. Wszystko działa jak należy, ale czy któryś z kolegów słyszał o jakimś programie do tworzenia wirtualnego portu COM poprzez telnet? Dla Bluetooth nie ma problemu bo takie są... W tej chwili komunikacja działa idealnie poprzez połączenie RealTerm - Telnet.

• #7 16 Lip 2016 18:54
    Adrian1978
    Poziom 9  

Witaj, też używam tych modułów i z pamięciami jest dziwnie , tzn jedna pamięć FLASH modułu "uwaliła się" po kilkuset cyklach wgrywania softu (pisałem różne skrypty i ogólnie mówiąc "bawiłem się" tym pudełeczkiem) - w pewnym momencie podczas któregoś tam flashowania moduł zgłupiał kompletnie , walił błędami, resetować się zaczął i przeszło mu dopiero po wlutowaniu czystego flasha... a teraz mam taki efekt że program działa ale nie mogę już nic wgrać nowego, ESPlorer twierdzi że moduł jest zajęty (BUSY przy próbie wpisania czegokolwiek do modułu) ani zresetować ani format nie pomaga ani wgrywanie nowego firmware`u - tak że coś dziwnego dzieje się z tymi modułami. Miał ktoś podobny efekt ?

• #8 03 Sie 2016 08:33
    mrluck
    Poziom 9  

Witam,

gosztekseba napisał:
    Mam jeszcze jedno pytanie co do tego konwertera Wifi <-> RS232. Wszystko działa jak należy, ale czy któryś z kolegów słyszał o jakimś programie do tworzenia wirtualnego portu COM poprzez telnet? Dla Bluetooth nie ma problemu bo takie są... W tej chwili komunikacja działa idealnie poprzez połączenie RealTerm - Telnet.

Tak. Jest wiele takich programów (o ile dobrze rozumiem o co Ci chodzi). Ja swego czasu używałem HW VSP3 - Virtual Serial Port.

Jednak jeśli używasz NodeMCU po stronie ESP, to wtedy możesz skorzystać z narzędzia do bezpośredniego zarządzania plikami poprzez TCP/IP, które popełniłem i nazwałem ESPresso.

otapi napisał:

Miałem podobny problem, niby komunikacja była a flashować się nie chciał.

Z flashowaniem często są różne problemy. Pewnie zależy od konwertera FTDI.

U mnie na przykład działa tylko flashowanie przy pomocy esptool ver.1.1 z następującymi ustawieniami (są w pliku esptool.py):
    Kod: python
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

• #9 03 Sie 2016 14:38
    piotr411
    Poziom 22  

W LUA ESP, można utworzyć dokładnie tyle wirtualnych portów com, ile mamy wolnych GPIO, problem może jedynie sprawić skromny RAM, do którego trzeba załadować, tablice znaków 8x256, co może być zabójcze jeśli coś jeszcze innego ma robić ESP. Robi się to za pomocą funkcji gpio.serout(nrgpio,{8bajtowASCIIpobieranychZtablicy}), do tego należy dodać bit staru, stopu, ewentualnie parzystości

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson