Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ta ładowarka wystarczy do akumulatora 20Ah

Thunderbird 29 Gru 2016 19:07 1845 42
    kakop89
    Poziom 11  
    Thunderbird napisał:

Czyli jeżeli dla tego akumulatora nastawię na początku 5A i odłączę w momencie powiedzmy 14V to wszystko będzie w porządku? Żelowe akumulatory ładujemy stałym natężeniem?

Myślałem raczej o ładowaniu 2 etapowym. Najpierw stały prąd a później stałe napięcie. Dlatego poleciłem zasilacz laboratoryjny bo tam od razu masz takie ograniczenia prądu i napięcia. I przy ładowaniu akumulatora nie trzeba go pilnować. Jak prąd spadnie do C20 to aku naładowany. Napięcie 13.4 V to napięcie ładowarki której dotyczy temat.
  • Relpol przekaźniki
    Thunderbird
    Poziom 8  
    @Freddy To przetwornica 24V do 230V do TIRa więc zakładam, że nie?
    @Xantix Czyli mogę zamknąć te dwa akumulatory w jednej obudowie, dać szeregowo do przetwornicy a dodatkowo równolegle zestawić bieguny do ładowania żeby ładowało oba na raz napięciem 12V?

Chodzi o to żeby pozbyć się tej całej kabloteki i mieć to w ładnym schludnym opakowaniu który np. miałby jedynie dwa bieguny do ładowania i dziurę na gniazdko 230V z przetwornicy.
  • Pomocny post
    goldi74
    Poziom 43  
    Thunderbird napisał:
    Czyli mogę zamknąć te dwa akumulatory w jednej obudowie, dać szeregowo do przetwornicy a dodatkowo równolegle zestawić bieguny do ładowania żeby ładowało oba na raz napięciem 12V?

Nie da się jednocześnie wykonać połączenia szeregowego i równoległego. Do ładowania akumulatory musiałbyś połączyć równolegle a po naładowaniu rozłączyć i połączyć ponownie w szereg.
    Xantix
    Poziom 40  
    Thunderbird napisał:
    @Xantix Czyli mogę zamknąć te dwa akumulatory w jednej obudowie, dać szeregowo do przetwornicy a dodatkowo równolegle zestawić bieguny do ładowania żeby ładowało oba na raz napięciem 12V?

Chodzi o to żeby pozbyć się tej całej kabloteki i mieć to w ładnym schludnym opakowaniu który np. miałby jedynie dwa bieguny do ładowania i dziurę na gniazdko 230V z przetwornicy.

Technicznie dałoby się to zrobić - musiałbyś jednak dołożyć wewnątrz tego "pudełka" układ chociażby na przekaźnikach, który zmieniałby Ci układ połączenia akumulatorów po wciśnięciu odpowiedniego włącznika. Inaczej się nie da.
  • Relpol przekaźniki
    Thunderbird
    Poziom 8  
    Czy przełącznik kołyskowy 3 pozycje ON-OFF-ON 6 pin zda rezultat? Do tego chcę zrobić taki układ.

• Pomocny post
    goldi74
    Poziom 43  
    Taki przełącznik i sposób przełączania zda egzamin. Trzeba tylko pamiętać o odpowiedniej obciążalności prądowej styków przełącznika dopasowanej do pobieranego podczas pracy prądu (podczas ładowania prąd będzie mniejszy).
    Thunderbird
    Poziom 8  
    Zużywamy max 60w energii więc myślę że ok 2,5A prądu przy napięciu 24V. To nie będzie tak że prąd ładowania będzie właśnie większy? Będziemy przecież ladowac prostownikiem 12V 4A!
  • Pomocny post
    goldi74
    Poziom 43  
    W tym przypadku faktycznie prąd ładowania będzie większy niż prąd rozładowania, więc styki przełącznika muszą wytrzymać minimum prąd ładowania czyli te 4A, jednak czym bardziej będą wytrzymałe tym lepiej dla ich trwałości.
    Thunderbird
    Poziom 8  
    A jeszcze się zapytam bo już mamy cały system teraz tylko ładowarkę ogarniamy bo tamta poprzednia z tym 0,8A to może sobie zostać w domu, podziękujemy :)

Kumpel ma taki prostownik:

Na drugim zdjęciu widać tryb napisany w instrukcji: "dla akumulatorów AGM połączonych szeregowo powyżej 14Ah" - czyli idealnie dla nas. Jedyna różnica to fakt, iż my mamy tzw. prawdziwy żel i w instrukcji do naszych żelków piszą że potrzeba ładowarki z miękkim startem, tzn. na start 0,05C prądu ładowania. Czort wie czy ta nasza ma czy nie ma :o Poza tym niepokoi mnie napięcie w tym trybie tj. 14,7V, kiedy Panowie mówiliście że 14,4V to prąd ładowania przy pracy cyklicznej, chyba że coś pomyliłem?
    Xantix
    Poziom 40  
    Thunderbird napisał:
    Poza tym niepokoi mnie napięcie w tym trybie tj. 14,7V, kiedy Panowie mówiliście że 14,4V to prąd ładowania przy pracy cyklicznej, chyba że coś pomyliłem?

Tak, 14,4 V to napięcie końcowe ładowania przy pracy cyklicznej. Jednak zmienia się ono w zależności od temperatury - jak są mrozy to musi być ono podwyższone. Tutaj zostało ono podwyższone do 14,7 V - gdyż jest to tzw. "tryb zimowy" - do ładowania aku w trakcie mrozów. W temperaturze zbliżonej do pokojowej jest napięcie zbyt wysokie.
    Thunderbird napisał:
    Jedyna różnica to fakt, iż my mamy tzw. prawdziwy żel i w instrukcji do naszych żelków piszą że potrzeba ładowarki z miękkim startem, tzn. na start 0,05C prądu ładowania. Czort wie czy ta nasza ma czy nie ma

AGM-y to akumulatory z uwięzionym elektrolitem - jednak w ich przypadku sposób ładowania nie różni się od ładowania akumulatorów tzw. mokrych. Natomiast akumulatory GEL wymagają trybu miękkiego startu ze względu na względnie dużą rezystancję wewnętrzną wynikającą z budowy takiego akumulatora. Skoro piszą o tym, że ten tryb jest do AGM-ów a nic nie wspominają o "miękkim starcie" - to prawdopodobnie takiej funkcji nie ma w tym prostowniku.
    Thunderbird
    Poziom 8  
    Jendocześnie na początku instrukcji jest coś takiego:

"The Ultimate Speed ULG 3.8 A1 is a battery
    charger with a pulse trickle charge mode and is
    suitable for charging and maintenance charging of
    the following 6V or 12V lead rechargeable batteries
    with wet cell or gel electrolyte:
    • 6V: with a capacity of 1.2Ah to 14Ah
    • 12V: with a capacity of 1.2Ah to 14Ah
    • 12V: with a capacity of 14Ah to 120Ah"

Jak widać wspominają o akumulatorach z 'gel electrolyte' zatem wnioskuję że może jednak się to nadaje?
    Xantix
    Poziom 40  
    Wedle informacji z internetu jest to prostownik mikroprocesorowy tzw. inteligentny - użytkownik wybiera tylko tryb ładowania, a resztę załatwia elektronika. Jeśli dobrze rozumiem w/w opis to jest tam wymieniony tryb ładowania pulsacyjnego - czyli w przypadku wyładowanego aku ten prostownik będzie ładował impulsowo stosunkowo małym prądem.
    Myślę, że w takim razie może się nadać do twojego akumulatora.
    Thunderbird
    Poziom 8  
    Witam, zestawilem caly system, jednak bez przelacznika, akumulatory rownolegle, z reszta sami zobaczcie wszystko na filmiku. Pojawia sie charakterystyczny szum w naszym wzmacniaczu. Podejrzewamy ze to brak uziemienia.