Po pierwsze - w silnikach są wyłączniki krańcowe, żeby silnik się "nie siłował" w pozycji końcowej, więc nic mu nie grozi. Kontroler sam z siebie nie wie, w jakiej pozycji jest roleta, dlatego podaje napięcie przez czas niezbędny do pełnego otwarcia/zamknięcia rolety. Tak samo żaden silnik nie wie, w jakiej pozycji są sąsiednie rolety, ani nie "czeka". Jedyna logika jest w kontrolerze, gdzie jest tylko jeden programowany interwał czasowy (dla SRM-10 od 1 do 256 s) i po wyzwoleniu przez taki czas jest podawane napięcie. Zaprogramowany czas musi uwzględniać, że np. w zimie przy niskich temperaturach są większe opory ruchu i czas pełnego cyklu się wydłuża. Wejścia centralne od lokalnych różnią się tym, że centralne mają wyższy priorytet (ruch wymuszony centralnie nie może zostać zatrzymany/zmieniony lokalnie). Dodatkowe informacje ze strony Zamel
http://www.zamel.pl/pl,158,3256,srm10__kilka_informacji_na_temat_wejsc_sterujacych.html:
Sterownik rolet SRM-10 (...) posiada dwie pary wejść sterujących – sterowania lokalnego (góra, dół) oraz centralnego (góra, dół). Wejścia te mogą współpracować z przyciskami z podtrzymaniem. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt iż podanie w sposób ciągły sygnału sterującego na którekolwiek z wejść spowoduje zablokowanie pozostałych.
Wejścia sterujące mają układ priorytetowy – wyższy priorytet mają wejścia sterowania centralnego. Wejścia sterowania lokalnego zwykle wykorzystuje się do sterowania roletą w obrębie jednego pokoju. Wejścia sterowania centralnego zwykle łączy się i stosuje do sterowania grupą rolet np. jednoczesne zamykanie/otwieranie rolet w obrębie kilku pokoi, piętra lub w całym mieszkaniu przy zachowaniu koncepcji, że jeden sterownik współpracuje z jedną roletą.
Zatrzymanie rolety jest możliwe tylko w przypadku sterowania za pomocą wejść sterowania lokalnego. Wówczas pojedyncze wyzwolenie spowoduje ruch rolety w górę lub w dół. Kolejne wyzwolenie za pomocą któregoś z przełączników sterowania lokalnego spowoduje zatrzymanie rolety.
Instrukcja sterownika
http://www.zamel.pl/index/downloadFile?file=/public/inst_ext_pl_srm-10.pdf:
Sterownik realizuje operacje: podnoszenia, opuszczania lub zatrzymania rolety wyposażonej w silnik dwufazowy. Pierwsze naciśnięcie któregokolwiek z klawiszy lokalnych powoduje ruch rolety w wybranym kierunku, natomiast kolejne naciśnięcie (któregokolwiek z klawiszy sterowania lokalnego) powoduje zatrzymanie rolety. Naciśnięcie dowolnego klawisza z grupy klawiszy sterowania centralnego powoduje wykonanie żądanej czynności (opuszczenie lub podniesienie rolety) niezależnie od stanu, w jakim aktualnie znajduje się roleta.
Przeanalizuj przebiegi czasowe w instrukcji (np. to, jak działa mechanizm priorytetu).
Dla sterownika F&F musisz podobnie przeanalizować instrukcję - algorytm pracy jest zależny od programu w mikrokontrolerze kontrolera rolet i z pobieżnego spojrzenia widać, że się różni od sterownika Zamelu (np. można mieć pojedynczy przycisk lokalny zamiast podwójnego, który naprzemiennie podnosi/opuszcza roletę).