Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik rolet uniwersalny STR-3D bądź SRM 10 zamel

Brylant_22 14 Apr 2016 11:42 6510 2
 • #1
  Brylant_22
  Level 16  
  Witam, mam pytanie odnośnie w/w sterowników jak wygląda sytuacje gdy użyję przełącznika centralnego do opuszczenia wszystkich rolet jakie posiadam w domu, a np. 3 z rolet będą opuszczone do połowy a reszta nie. Czy te pierwsze trzy które się zamkną wcześniej zostaną odłączone od prądu? Czy silnik mimo iż zamknie rolety będzie dalej dostawał prąd przez sterownik i czekał aż zamkną się pozostałe?
  Jak to wygląda w praktyce?

  Oczywiście na każdą roletę przewiduje po jednym z takich sterowników, wiem też ze posiadają one programowanie czasowe i czy proces centralnego zamykania odbywa się właśnie przez ten program czasowy?

  Schematy podłączenia:
  STR-3D
  Sterownik rolet uniwersalny STR-3D bądź SRM 10 zamel

  SRM 10 zamel
  Sterownik rolet uniwersalny STR-3D bądź SRM 10 zamel
 • Helpful post
  #2
  2N3866
  Level 29  
  Po pierwsze - w silnikach są wyłączniki krańcowe, żeby silnik się "nie siłował" w pozycji końcowej, więc nic mu nie grozi. Kontroler sam z siebie nie wie, w jakiej pozycji jest roleta, dlatego podaje napięcie przez czas niezbędny do pełnego otwarcia/zamknięcia rolety. Tak samo żaden silnik nie wie, w jakiej pozycji są sąsiednie rolety, ani nie "czeka". Jedyna logika jest w kontrolerze, gdzie jest tylko jeden programowany interwał czasowy (dla SRM-10 od 1 do 256 s) i po wyzwoleniu przez taki czas jest podawane napięcie. Zaprogramowany czas musi uwzględniać, że np. w zimie przy niskich temperaturach są większe opory ruchu i czas pełnego cyklu się wydłuża. Wejścia centralne od lokalnych różnią się tym, że centralne mają wyższy priorytet (ruch wymuszony centralnie nie może zostać zatrzymany/zmieniony lokalnie). Dodatkowe informacje ze strony Zamel http://www.zamel.pl/pl,158,3256,srm10__kilka_informacji_na_temat_wejsc_sterujacych.html:

  Sterownik rolet SRM-10 (...) posiada dwie pary wejść sterujących – sterowania lokalnego (góra, dół) oraz centralnego (góra, dół). Wejścia te mogą współpracować z przyciskami z podtrzymaniem. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt iż podanie w sposób ciągły sygnału sterującego na którekolwiek z wejść spowoduje zablokowanie pozostałych.

  Wejścia sterujące mają układ priorytetowy – wyższy priorytet mają wejścia sterowania centralnego. Wejścia sterowania lokalnego zwykle wykorzystuje się do sterowania roletą w obrębie jednego pokoju. Wejścia sterowania centralnego zwykle łączy się i stosuje do sterowania grupą rolet np. jednoczesne zamykanie/otwieranie rolet w obrębie kilku pokoi, piętra lub w całym mieszkaniu przy zachowaniu koncepcji, że jeden sterownik współpracuje z jedną roletą.

  Zatrzymanie rolety jest możliwe tylko w przypadku sterowania za pomocą wejść sterowania lokalnego. Wówczas pojedyncze wyzwolenie spowoduje ruch rolety w górę lub w dół. Kolejne wyzwolenie za pomocą któregoś z przełączników sterowania lokalnego spowoduje zatrzymanie rolety.


  Instrukcja sterownika http://www.zamel.pl/index/downloadFile?file=/public/inst_ext_pl_srm-10.pdf:

  Sterownik realizuje operacje: podnoszenia, opuszczania lub zatrzymania rolety wyposażonej w silnik dwufazowy. Pierwsze naciśnięcie któregokolwiek z klawiszy lokalnych powoduje ruch rolety w wybranym kierunku, natomiast kolejne naciśnięcie (któregokolwiek z klawiszy sterowania lokalnego) powoduje zatrzymanie rolety. Naciśnięcie dowolnego klawisza z grupy klawiszy sterowania centralnego powoduje wykonanie żądanej czynności (opuszczenie lub podniesienie rolety) niezależnie od stanu, w jakim aktualnie znajduje się roleta.

  Przeanalizuj przebiegi czasowe w instrukcji (np. to, jak działa mechanizm priorytetu).

  Dla sterownika F&F musisz podobnie przeanalizować instrukcję - algorytm pracy jest zależny od programu w mikrokontrolerze kontrolera rolet i z pobieżnego spojrzenia widać, że się różni od sterownika Zamelu (np. można mieć pojedynczy przycisk lokalny zamiast podwójnego, który naprzemiennie podnosi/opuszcza roletę).
 • #3
  Brylant_22
  Level 16  
  Dziękuje za odpowiedz wszystko jest dla mnie jasne już, martwiłem się właśnie tym czy silniki są bezpieczne.