Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Program CAE do tworzenia schematów elektrycznych i pneumatycznych

Piotrek#G 14 Kwi 2016 12:29 2265 9
  • #1 14 Kwi 2016 12:29
    Piotrek#G
    Poziom 22  

Poszukujemy w firmie programu do tworzenia schematów elektrycznych i pneumatycznych, ewentualnie także do projektowania zabudowy szaf sterowniczych.
    Maszyny, to od prostych układów opartych o kilka styczników, do bardziej rozbudowanych maszyn (np. sterownik 160 I/O, 9 osi serwo, 12 falowników).
    Chciałbym aby program posiadał biblioteki symboli popularnych producentów: np. Mitsubishi, Siemens, Eaton, Omron, Sick.
    Na razie zapoznałem się z ofertą dotyczącą:
    - SEE ELectrical
    - WSCAD Suite
    Czeka mnie jeszcze prezentacja Eplana.

SEE Electrical jest dosyć ciekawy, jednak mam wrażenie, że ma dosyć ograniczoną bazę symboli. Na plus tworzenie zabudowy szafy w 3D.

WSCAD ma dobrą dostępność symboli, łatwo stworzyć swoje własne. Dużym minusem jest to, że po rezygnacji z opieki serwisowej blokowany jest dostęp do biblioteki online, oraz blokowane są symbole które zostały pobrane z tej biblioteki na dysk naszego komputera. Zabudowa szafy w 2D zbytnio mnie nie zachwyciła.

W tej chwili pracuję na bardzo starej wersji WSCADA, który nie posiada żadnych automatycznych funkcji i już przy kilkunastu-stronicowych projektach nie sposób nie popełniać błędów. Nie wspominając o takich zajmujących 50, czy więcej stron. Zabudowę szafy robimy w Solid Edge, nie jest to złe rozwiązanie, jednak nie ma żadnego powiązania ze stworzonym schematem.

Jakie Wy macie doświadczenia z takimi programami? Co możecie zaproponować?

0 9
  • #2 14 Kwi 2016 13:38
    mariusz180
    Poziom 11  

Witam,

Proszę zapoznać się jeszcze z programem autocad electrical. pozdrawiam

0
  • #4 16 Kwi 2016 17:26
    pcichomski
    Poziom 16  

Pracowałm na SEE i WSCad - 2gi zdecydowanie lepszy.

0
  • #5 12 Maj 2016 10:55
    Łukasz30_
    Poziom 2  

również pracowałem na SEEelectrical i WSCAD a tak że na E-planie przez chwilę.
    Polecił bym wybór wscada. Mnie w nim najbardziej przekonały menedżery:
    styczników, sterowników, zacisków, kabli, złączy. Funkcjonalnie zarządzanie jak w e-planie.

Co do wspomnianego widoku 3D słyszałem że w wscadzie też ma się pojawić, ale ile tak naprawdę wnosi widok 3D poza tym że ładnie wygląda?

Co do bibliotek to wszyscy producenci mają już portale internetowe z artykułami i symbolami można zboczyć czy jest to co potrzebujemy.
    "Chciałbym aby program posiadał biblioteki symboli popularnych producentów: np. Mitsubishi, Siemens, Eaton, Omron, Sick. "
    wymienione przez Pana są
    Wszyscy producenci starają się zatrzymać klienta na umowie serwisowej, wscad nie jest wyjątkiem. W SEE dostęp do webcatalogu z symbolami i artykułami też jest płatny. Korzystanie z WEB Catalogu możliwe jest przy ważnej umowie serwisowej dla posiadaczy modułu WEB Catalog Acces w programie (cena WEB Catalog Acces - 800 zł netto, cena umowy serwisowej zależnie od wersji mi przedstawili w ofercie ok 1700 zł netto).

Jak ma Pan już wscada to trzeba dopytać czy można go zaktualizować zawsze taniej.
    Pozdrawiam

0
  • #6 16 Maj 2016 14:11
    yarpen2
    Poziom 22  

Czasem wybór programu zależy od klienta - ja rysuję zarówno elektrykę jak i pneumatykę czy hydraulikę w Eplanie, bo klient chce źródeł i narzuca w czym chce mieć. Niestety, taki Eplan drogi jest ...

0
  • #7 17 Maj 2016 09:09
    eljarkos
    Poziom 20  

Piotrek#G napisał:
    W tej chwili pracuję na bardzo starej wersji WSCADA, który nie posiada żadnych automatycznych funkcji i już przy kilkunastu-stronicowych projektach nie sposób nie popełniać błędów. Nie wspominając o takich zajmujących 50, czy więcej stron. Zabudowę szafy robimy w Solid Edge, nie jest to złe rozwiązanie, jednak nie ma żadnego powiązania ze stworzonym schematem.

Kiedyś też miałem dylemat przy wyborze i wybrałem WSCAD. Pracuję od wersji 4 do teraz najnowszej Pro. Zmień na wersję Profesjonalną i najnowszą to zobaczysz różnicę. Nie wyobrażam sobie dziś pracy na 50 stronach bez funkcji automatycznych. Zarządzanie stycznikami, listwami, numerowanie, generowanie list wiele innych to wszystko co gwarantuje efektywność i poprawność projektu. Zabudowa szafy w wersji Pro jest obecnie super i na dodatek wszystko ściśle powiązane ze schematem i bazą elementów.

Jeszce piszesz o schematach pneumatycznych. Jest do tego moduł Fluid. Co prawda nic o nim nie wiem, ale z tego co widziałem to nie jest to jakiś oderwany program od całości. Są tam powiązania z elektryką.

Wszytko w jednym Wash & Go.

0
  • #8 17 Maj 2016 10:36
    Piotrek#G
    Poziom 22  

pcichomski napisał:
    Pracowałm na SEE i WSCad
    Łukasz30_ napisał:
    również pracowałem na SEEelectrical i WSCAD

Na jakich wersjach WSCada pracowaliście? Był to już Suite czy jeszcze poprzednia wersja 4.x czy 5.x?
    yarpen2 napisał:
    Czasem wybór programu zależy od klienta - ja rysuję zarówno elektrykę jak i pneumatykę czy hydraulikę w Eplanie, bo klient chce źródeł i narzuca w czym chce mieć. Niestety, taki Eplan drogi jest ...

No tak, tylko kupować program specjalnie pod każdego klienta? No chyba że jesteśmy na etapie specyfikacji, i że projekt jest za takie pieniądze, że doliczenie do niego tych kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy nie robi różnicy.
    eljarkos napisał:
    Zabudowa szafy w wersji Pro jest obecnie super i na dodatek wszystko ściśle powiązane ze schematem i bazą elementów.

Czy np. jesteś w stanie z takiej zabudowy wyeksportować plik na laser, aby wyciąć blachę pod tablicę z gotowymi otworami??

0
  • #9 17 Maj 2016 11:12
    eljarkos
    Poziom 20  

Piotrek#G napisał:
    Czy np. jesteś w stanie z takiej zabudowy wyeksportować plik na laser, aby wyciąć blachę pod tablicę z gotowymi otworami??

Pewnie nie. Nie wiem, nie miałem potrzeby. Można rysunki wyeksportować do dwg. Nie można mieć wszystkiego co w Solid Edge.

0
  • #10 22 Cze 2016 15:22
    Łukasz30_
    Poziom 2  

Piotrek#G napisał:
    pcichomski napisał:
    Pracowałm na SEE i WSCad
    Łukasz30_ napisał:
    również pracowałem na SEEelectrical i WSCAD

Na jakich wersjach WSCada pracowaliście? Był to już Suite czy jeszcze poprzednia wersja 4.x czy 5.x?
    yarpen2 napisał:

No tak, tylko kupować program specjalnie pod każdego klienta? No chyba że jesteśmy na etapie specyfikacji, i że projekt jest za takie pieniądze, że doliczenie do niego tych kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy nie robi różnicy.
    eljarkos napisał:
    Zabudowa szafy w wersji Pro jest obecnie super i na dodatek wszystko ściśle powiązane ze schematem i bazą elementów.

Korzystam z umowy serwisowej i dlatego zawsze najnowszej wersji wscada
    teraz suite 2015. w ramach umowy dają nowe wersje i coś słyszałem że ma wyjść wersja 2017

co do wyeksportowania pliku na laser
    maszyny laserowe obsługują dwg więc da się,
    jest jeszcze funkcja eksportu na maszyny kieslinga i steinhouera

0