Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie ekranów 2 cienkich kabli - czyli wcale niebanalna sprawa.

doman18 14 Kwi 2016 14:47 1932 25
  • #1 14 Kwi 2016 14:47
    doman18
    Poziom 17  

Ostatnio musiałem wymienić kabel w mikrofonie przypinanym. W takim mikrofonie jest tylko jedna żyła i jej ekran podłączony do masy. Najpierw zlutowałem żyłę i ją zaizolowałem a później zebrany w osobną żyłę ekran i przykryłem go folią aluminiową owiniętą wokół całego połączenia a na koniec dałem izolację zewnętrzną całości czyli termokurczkę? Chciałem w ten sposób zachować właściwości ekranu. Po podłączeniu całość lekko cichutko bzyczy. Zastanawiam się gdzie pojawia się zakłócenie, czy przez sam kabel (który nie jest jakiejś świetnej jakości ale budowę ma taką samą) czy przez połączenie, czyli punkt gdzie musiałem rozdzielić kable na 2 żyły obok siebie czy przez zastosowanie tej folii.

Ogólnie jak takie kable (głównie chodzi o ekran) powinno się prawidłowo lutować żeby zachować właściwości ekranu?

0 25
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 14 Kwi 2016 15:40
    2N3866
    Poziom 29  

doman18 napisał:
    Zastanawiam się gdzie pojawia się zakłócenie, czy przez sam kabel (który nie jest jakiejś świetnej jakości ale budowę ma taką samą) czy przez połączenie, czyli punkt gdzie musiałem rozdzielić kable na 2 żyły obok siebie czy przez zastosowanie tej folii.

Jeżeli odcinek bez ekranu jest krótki, a folia szczelnie otacza cały obwód, wychodzi poza obszary bez ekranu i ma dobry styk elektryczny z punktem łączenia obu ekranów (drucikami ekranującymi tworzącymi na tym krótkim odcinku żyłę), to powinno być wszystko OK.

0
  • #3 17 Kwi 2016 13:32
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Bzyczenie raczej nie jest spowodowane zimnymi lutami. Prawdopodobnie przewód który użyłeś ma nie odpowiednią impedancję.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 17 Kwi 2016 16:52
    _jta_
    Specjalista elektronik

Może ta folia nie ma połączenia z ekranem, a ma sporą pojemność do żyły wewnętrznej?

0
  • #5 17 Kwi 2016 16:59
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Tu bym się zgodził ale to zależy czy folia jest izolowana czy też nie.

0
  • #6 17 Kwi 2016 19:14
    _jta_
    Specjalista elektronik

Jeśli przewodząca i jest blisko żyły wewnętrznej, to izolacja nie uchroni przed łapaniem zakłóceń.

1
  • #7 18 Kwi 2016 04:00
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Nie zupełnie o to mi chodziło. Tylko jeśli folia nie jest izolowana to wykluczył bym ja z kręgu podejrzenia o zakłócenie gdyż styka się ona na całej długości z ekranem. Gorzej jeśli izolowana to wtedy zakłócenia o charakterze ściśle pojemnościowym będą się rozkładały na całej długości ekranu.

0
  • #8 18 Kwi 2016 08:05
    _jta_
    Specjalista elektronik

Wystarczyłoby dobre połączenie w jednym punkcie. Ale aluminium utlenia się, a jego tlenek jest izolatorem.

0
  • #9 18 Kwi 2016 14:03
    doman18
    Poziom 17  

Rozumiem też że owinięcie zebranego w jedna żyłę ekranu wokół żyły centralnej, czyli zrobienie sprężynki odpada bo wtedy robi się cewka?

0
  • Pomocny post
    #10 18 Kwi 2016 14:23
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

A jaką indukcyjność będzie mieć ta "cewka"?
    Moim zdaniem zbyt dużo teoretyzowania i eksperymentów.
    Zrób to jak Bóg przykazał, wywal folię polutuj na możliwie krótkich kabelkach i tyle.

0
  • #11 18 Kwi 2016 14:29
    doman18
    Poziom 17  

OK. Zrobiłem drugi i też ma cicho pierdzi ale jeszcze ciszej niż pierwszy. Tym razem bez folii ale rozdzieliłem ekranowanie na 2 żyły po przeciwległych stronach i połączyłem je z kawałkiem plecionki z jednej strony (z drugiej też chciałem ale odpadła i dałem sobie spokój.

Znalazłem też filmik jak się robi w przypadku większych kabli z ekranowaniem siatkowym. Po prostu zdejmuje się rękaw ekranowania z innego kabla. Myślę że to niezły patent - zdjąć siateczkowe ekranowanie z jakiegoś ciut grubszego kabla i nałożyć je na połączenie i zlutować.

https://www.youtube.com/watch?v=9e9amerUNEU

A tutaj jakiś poradnik, który opisuje mój sposób z folią.
    http://www.tapastring.com/cableconnection.htm

//EDYCJA
    Widzę że pytacie o folię. Użyłem folii zdjętej z ekranowania zwykłego kabla koncentrycznego do anteny.

0
  • Pomocny post
    #12 18 Kwi 2016 15:20
    yogi009
    Poziom 42  

Można dostać folię miedzianą, ta będzie bardziej przychylna dla cyny i ołowiu.

0
  • #13 18 Kwi 2016 21:13
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

A mnie się już wydaje że oryginalny przewód miał większa rezystancję. Proponuje wstawić rezystor 1-2kom równolegle do mikrofonu to powinno pomóc pozbyć się tego pierdzenia. Podobne sytuacje powstają w telefonach stacjonarnych po wymianie tranzystorów w obwodach antylokalnych albo samego mikrofonu.

0
  • #14 18 Kwi 2016 23:48
    _jta_
    Specjalista elektronik

Ten mikrofon raczej nie ma układu antylokalnego. A jakie może mieć znaczenie rezystancja (albo i impedancja falowa) kabla przy niskich częstotliwościach? No, chyba że jest z pół kilometra kabla...

0
  • #15 19 Kwi 2016 12:27
    doman18
    Poziom 17  

mikrofon to JTS CM 501 - przewód 1,5m. Każdy taki podłączamy do przejściówki MA 500 i dalej do miksera przez XLR. 2 z 4 pinów we wtyczce są połączone jakimś elementem, chyba rezystorem ale nie przyglądałem się dokładnie co to. Mogę fotkę zrobić jak potrzeba. Mam też fotki płytki przejściówki.

//EDYCJA - wrzucam zdjęcia
    Lutowanie ekranów 2 cienkich kabli - czyli wcale niebanalna sprawa. Lutowanie ekranów 2 cienkich kabli - czyli wcale niebanalna sprawa. Lutowanie ekranów 2 cienkich kabli - czyli wcale niebanalna sprawa. Lutowanie ekranów 2 cienkich kabli - czyli wcale niebanalna sprawa. Lutowanie ekranów 2 cienkich kabli - czyli wcale niebanalna sprawa. Lutowanie ekranów 2 cienkich kabli - czyli wcale niebanalna sprawa. Lutowanie ekranów 2 cienkich kabli - czyli wcale niebanalna sprawa.

0
  • #16 19 Kwi 2016 20:54
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

No i proszę sprawa się wyjaśnia nawet rezystor jest we wtyczce do dopasowania impedancji przewodu oraz adapter zasilający. Co do rezystora to się jednak nie myliłem. Ale ekran musi być połączony z obu stron. Przejściówka to nie tylko układ zasilający ale i pierwszy stopień wzmacniający plus tłumik częstotliwościowy. Przewód sygnałowy MUSI być osłonięty ekranem do końca.

0
  • #17 20 Kwi 2016 09:30
    _jta_
    Specjalista elektronik

A ja proponuję sprawdzenie, czy zbliżenie mikrofonu, albo kabla, do metalowego przedmiotu leżącego na izolującym podłożu wpływa na to zakłócenie - w tym, który punkt najbardziej. I może wtedy się wyjaśni, którędy zakłócenia przenikają do toru sygnału.

0
  • #18 20 Kwi 2016 13:48
    doman18
    Poziom 17  

Ok, tak przy okazji czy ktoś się spotkał z tym czarnym glutem na lutach? Co to właściwie jest? Czy można to zdjąć jakimś preparatem chemicznym? Bo raz w jednej z przejściówek te kable się urwały i musiałem sztukować z lepszymi kablami a wolałbym lutować bezpośrednio do PCB.

0
  • Pomocny post
    #19 20 Kwi 2016 17:57
    _jta_
    Specjalista elektronik

Takie kółko o średnicy kilku mm? Prawdopodobnie pod tym jest układ scalony, taki miniaturowy. Raczej tego nie należy ruszać.

0
  • #20 20 Kwi 2016 18:48
    doman18
    Poziom 17  

Nie kółko ale chyba z tego samego materiału. Gluty na lutach łączących kable do PCB. Widać je na zdjęciach.

0
  • #21 20 Kwi 2016 22:00
    _jta_
    Specjalista elektronik

Hm... To chyba jednak nie wygląda na osłony miniaturowych scalaków. Ale nie wiem, czym to rozpuścić, żeby przy okazji czegoś nie uszkodzić.

0
  • Pomocny post
    #22 21 Kwi 2016 02:51
    Freddy
    Poziom 43  

Ludzie co za bzdury i bajki piszecie.
    Jakie miniaturowe scalaki, to po prostu zwykła masa zabezpieczająca przed oberwaniem przewodu. Przygrzej lutownicą, to się stopi.

0
  • #23 21 Kwi 2016 08:25
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Freddy chyb się po raz pierwszy z Tobą zgodzę :-) Masz rację bo tam nie ma żadnego scalaka. Zwykły przedwzmacniacz tranzystorowy z układem zasilania mikrofonu. pisałem wyżej. A to czarne to nie klej jak sądzisz lecz tzw- kabel masa elastyczna, zabezpieczająca przed drganiem przewodu by się nie urwał.

0
  • #24 25 Kwi 2016 11:57
    doman18
    Poziom 17  

Wymieniałem drugi raz kabel po tej drugiej wymianie bo coś nie łączył. Tym razem zamiast kabla od mikrofonu elektretowego za 5zł użyłem trochę lepszego kabla który kupiłem tutaj.

http://www.conrad.pl/Przewód-diodowy-1-x-0.08...=conrad&pi=1179822&ci=SHOP_AREA_90694_2510720

Zamiast taśmy izolacyjnej użyłem kawałka zewnętrznej izolacji to zaizolowania centralnego połączenia. Zewnętrzne połączenie ekranów zrobiłem na 2 żyłach po przeciwległych stronach zebranych z włosów ekranu i tak jak w pierwszym przypadku owinąłem folią z ekranu kabla antenowego. Na zewnątrz dałem termokurczkę. Po pierwszych testach działa bez "pierdzenia"

0
  • Pomocny post
    #25 25 Kwi 2016 18:54
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

No proszę a pisałem ze kabel daremny .

0
  • #26 26 Kwi 2016 09:54
    doman18
    Poziom 17  

Tak, mówiłeś. I Tobie oraz innym, którzy się udzielili dziękuję za pomoc. Nie będę jeszcze zamykał jeżeli ktoś zechce coś dodać, później to zrobię.

0
  Szukaj w 5mln produktów