Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Thump TH-12a uszkodzony głośnik co w zamian

14 Kwi 2016 15:44 2952 24
  • Poziom 14  
    Witam,
    Spalony głośnik w Thump TH-12a (1,6Ω), głośnik Eminence, proszę o pomoc w doborze jakiegoś taniego zamiennika. Nie potrafię znaleźć informacji co to za typ głośnika, a oryginał to koszt około 80 dolarów + koszty wysyłki. Z góry dziękuję za podpowiedzi.
    Thump TH-12a uszkodzony głośnik co w zamian
  • Poziom 28  
    Nie ma czegoś takiego jak "tani zamiennik", zwłaszcza do kolumny aktywnej (do pasywnej też w sumie nie). Oddaj ten do przewinięcia (dragons head, draus, silversound- w tych miejscach możesz pytać o koszt i szczegóły usługi).

Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    wisnia_lwa napisał:
    Nie ma czegoś takiego jak "tani zamiennik", zwłaszcza do kolumny aktywnej (do pasywnej też w sumie nie).

No zgadza się tylko że budżet na naprawę wynosi 150zł, a już część pieniędzy poszła na naprawę wzmacniacza. Głośnik ma symbol EPA-S1512.
  • Użytkownik obserwowany
    Chcesz naprawić kolumnę za 10% ceny nowej? Litości. Do tej pory uważałem te kolumny za niezniszczalne - widziałem na prawdę usilne próby ich uszkodzenia i nic a tu proszę. Regeneracja głośnika 12" to do 150zł, więc o co chodzi. Poproś tylko by membrana została oryginalna. Pozdro
  • Poziom 14  
    Proszę o konkrety a nie bicie piany!
    Czy da się ten głośnik zastąpić innym tańszym o podobnych parametrach?
    Nie wierzę że nie ma tańszych odpowiedników.
  • Użytkownik obserwowany
    Przecież to wyrób z chin(jak 95% produktów nas otaczających), więc taniej nie znajdziesz zamiennika. Wkładając inny głośnik skutek będzie jeden - kolumna zabrzmi inaczej i kwestia jak bardzo będzie to słyszalne i czy będzie to zmiana in plus czy minus. Dodatkowo końcówka mocy będzie obciążona inaczej niż przewidział to producent, zwrotnica też. Tak poza tematem jeśli kolumna kosztuje(strzelam bo w trasie jestem) 1300-1400zł a ktoś na jej komplex naprawę(elektronika i głośnik) 150zł i jeszcze zdołał uszkodzić kolumnę aktywną to zdecydowanie powinien sobie temat nagłaśniania odpuścić... Sprzęt gra i zarabia a wydać na głośnik 500 z przesyłką to nie pieniądz za spokojną głowę na imprezie(jeśli po naprawie końcówki mocy za parę zł można mówić o spokoju). Pamiętaj - oszczędny 2-3x płaci a dając ciała na imprezie(awaria) notowania i ilość zleceń spada w tempie błyskawicznym.
  • Poziom 43  
    adam.lysy napisał:
    Proszę o konkrety a nie bicie piany!

Proszę bardzo.
    150 zł za naprawę wzmacniacza i wymianę głośnika (nawet na "podobny") w kolumnie za ok.1000zł? Nierealne. Chyba że chcesz zatkać dziurę po uszkodzonym głośniku jakimś badziewiem - ale wówczas za kilkanaście minut napiszesz kolejny temat.
    Kamil dobrze pisze - oddaj do regeneracji i (o ile wzmacniacz został naprawiony prawidłowo), będziesz mieć sprawną kolumnę.
  • Poziom 14  
    Aj Panowie Panowie,
    Wiem że każdy z Was jest mądrzejszy a i nawet najmądrzejszy. Chciałem suchej i rzetelnej interpretacji i analizy parametrów technicznych wskazanego głośnika w zestawieniu do dostępnych na rynku polskim. Rad typu
    398216 Usunięty napisał:
    150 zł za naprawę wzmacniacza i wymianę głośnika (nawet na "podobny") w kolumnie za ok.1000zł? Nierealne.
    lub
    398216 Usunięty napisał:
    Kamil dobrze pisze - oddaj do regeneracji i (o ile wzmacniacz został naprawiony prawidłowo), będziesz mieć sprawną kolumnę.
    mogę sobie udzielić sam i nie trzeba mi do tego żadnych "fachowców" za 3gr.
    Reasumując: nie znasz się, nie masz nic konkretnego do powiedzenia lub nie masz ochoty się wypowiadać, to milcz.
    Proszę tylko o konkrety:
    1 - porównanie parametrów głośnika z innymi dostępnymi na rynku
    2 - porównanie budowy/konstrukcji
    3 - porównanie zastosowanych materiałów
    4 - porównanie jakości wykonania/wykończenia
    5 - porównanie praktyczne - poparte najlepiej jakimiś badaniami/pomiarami ewentualnie spostrzeżeniami (zastosowanie kilku typów/producentów przy jednym wzmacniaczu)
    Choć słuchając niektórych wypowiedzi
    PANICZKAMIL napisał:
    Przecież to wyrób z chin(jak 95% produktów nas otaczających)
    nie wiem czy to ma sens bo cokolwiek bym tam nie włożył to i tak Chiński produkt więc będzie brzmiało bardzo podobnie.
    Moderowany przez telecaster1951:

3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

• Pomocny post
    Poziom 28  
    adam.lysy napisał:
    mogę sobie udzielić sam i nie trzeba mi do tego żadnych "fachowców" za 3gr.
    Reasumując: nie znasz się, nie masz nic konkretnego do powiedzenia lub nie masz ochoty się wypowiadać, to milcz.

Myślę, że powyższą wypowiedź powinieneś wygłosić w formie monologu i wziąć ją sobie właśnie do siebie... Ludzie, którzy mają coś do powiedzenia w temacie- są tutaj nie po to, aby przytaknąć na każdy głupi pomysł, tylko doradzić jak najlepiej, na bazie własnej wiedzy i doświadczenia. I nie mają z tego żadnych profitów, więc może warto przestać się unosić i posłuchać co mają do powiedzenia inni...

Jedyna słuszna (i najtańsza w tym wypadku opcja) została już podana- regeneracja głośnika u sprawdzonych fachowców.

Jeśli usilnie chcesz kupić nowy głośnik, to kup "polskiego" STX W.30.300.8.MC. Parametry lepsze od oryginału (poza skutecznością, ale to pewnie Eminence podał w jakimś peaku na skraju pasma...), jakościowo myślę, że bardzo podobna półka.

Parametry (zresztą mierne w dzisiejszych czasach) Twojego modelu głośnika znajdziesz tutaj:
    Eminence
  • Poziom 43  
    adam.lysy napisał:
    Rad typu
    398216 Usunięty napisał:
    150 zł za naprawę wzmacniacza i wymianę głośnika (nawet na "podobny") w kolumnie za ok.1000zł? Nierealne.
    lub
    398216 Usunięty napisał:
    mogę sobie udzielić sam
    To po co zakładasz temat?
    W tej kolumnie (jak zresztą w prawie każdej) połowa kosztów na całą cenę to koszt głośnika. A więc ok. 500 zł. (oczywiście w cenach fabrycznych - hurtowych, że tak powiem).
    Ty chcesz wsadzić tam głośnik za mniej niż 150. Co wyjdzie z takiego mezaliansu? Na pewno nic ciekawego. Nie trzeba nawet wnikać w parametry i porównania - wystarczy cena...
    Oczywiście - możesz sobie wsadzić tam głośnik jaki chcesz. Kol. wisnia_lwa zaproponował nawet taki "zamiennik", ale czy zagra ta kolumna po takiej podmiance dobrze? Czy przynajmniej poprawnie? I jak długo...? Jakoś nie bardzo chce mi się wierzyć. Miałem do czynienia z różnymi głośnikami, od STX'ów poczynając, i mniej więcej wiem na co je stać, a na co głośniki z firm, które produkują głośniki nie w garażu a ich parametry są na pewno bardziej wiarygodne. Porównywałem też i brzmienia, efektywności głośników o podobnych wielkościach i zastosowaniach. Każdy głośnik najlepiej sprawdza się w konkretnej - najlepszej dla niego, obudowie - to kolejny czynnik, którego znaczenie chyba nie zauważasz. Bo usłyszysz na pewno.
    Zakładam, że masz dwie takie kolumny (bo po co komu jedna... ;) ) - może się mylę, ale jak nie; co Ci z dwóch kolumn o różnych parametrach i brzmieniu? Żadnej imprezki na tym nie ukręcisz, no, może poza jakimś spotkaniu przy grillu.
    Chciałem Cię po prostu ustrzec przed NIEPOTRZEBNYM wydawaniem (i tak już skromnego) budżetu; nie chcesz - nie ma sprawy.
  • Użytkownik obserwowany
    Fachowcu za 4gr - nie umiesz porównać głośnika z innymi tanimi chinolami dostępnymi na rynku? Po co ten temat i żądania? A może już wiesz, że szukanie głośnika o podobnych parametrach T-S to ładne pare godzin szukania w internecie i liczysz, że jakiś murzyn się znajdzie nie dając nic od siebie fachowu(choćby propozycje głośników ze dwóch a tu NIC). TY ewidentnie chcesz by : ktoś podał jakiś tani głośnik, ktoś napisał, że będzie ok a Ty kupisz - niejako szukasz kogoś kto przyklaśnie pomysłowi naprawy totalnie zdewastowanej pod względem technicznym kolumny za 150zł - tu nie znajdziesz takich osób. Powiem więcej - większości osób tutaj przez głowę by nie przeszło myślenie, że za 100zł kupi się głośnik do kolumny full range 12" który wytrzyma DŁUGOTRWAŁE obciążenie mocą z końcówki - po prostu odsyłasz głośnik na regeneracje, szykujesz 150zł i z 2 tygodnie czekania i gotowe - NIC NIE WYJDZIE TANIEJ, NIC.
  • Poziom 14  
    No wreszcie zaczęła się konkretna dyskusja.
    Faktycznie ten STX za 90zł to trochę zbyt tani. A proszę spojrzeć na:
    DBS PS1205 8Ohm. W różnych sklepach cenią się od 140 do 190zł, a mam możliwość kupić go nowego za około 120zł. A jeśli chodzi o sam wzmacniacz w TH-12A - prostszy niż budowa cepa, niejedna Diora jest bardziej skomplikowana, z resztą czego można spodziewać się po wzmacniaczu postawionym na TDA7294 z kilkoma dodatkami? Przecież jak by się do tego kosz na śmieci obciągnięty workiem podpięło to też by zagrało. A co z Tonsilem? Za moich czasów ta nazwa coś znaczyła. A co do regeneracji, nie wiem jak w dzisiejszych czasach, ale kiedyś to nie było zbyt opłacalne i z tego co pamiętam to szybko się rozpadały.

Dodano po 19 [minuty]:

Dobra, Tonsil odpada, cena zbyt wysoka.
    A jeśli chodzi o oryginał, który został tu zamontowany opinia kolegi
    wisnia_lwa napisał:
    Parametry (zresztą mierne w dzisiejszych czasach) Twojego modelu głośnika znajdziesz tutaj
    nie jest zbyt pozytywna. A jeśli przeznaczę większe pieniądze na ten głośnik rzędu 200 -250zł to raczej regenerować ten który jest, czy za te pieniądze da się już kupić coś sensownego? A jeśli chodzi o zastosowanie głośnika to jest ponoć używany jako zapas, do jakiegoś odsłuchu - bez względu na to co to znaczy.
  • Użytkownik obserwowany
    DBS to chyba gorszy badziew niż STX - parametry podają w zależności od zachmurzenia w chinach i okresu lęgowego zawilca morskiego...

STX praktycznie nie ma basu tylko wredny kick.

Dalej twierdzę, że regeneracja to najlepsze rozwiązanie.

Co się stało, że cała kolumna do naprawy?

Jak chcesz coś lepszego to mam 8 sztuk nowych B&C 12HPL76 - chyba 700 nowy jeden kosztuje - oddam dwa za 750 :P
  • Poziom 14  
    PANICZKAMIL napisał:
    Co się stało, że cała kolumna do naprawy?

Dostałem to coś do naprawy. Młode chłopaki, trzaskają gdzieś ponoć w jakimś garażu. Uszkodził im się większy głośnik (który też im naprawiam) który mieli podpięty do perkusji. No i wzięli tego TH-12A podłączyli w zamian niego też pod perkusje. Porażka. Pytam ich - na grzyba wam w garażu nagłośnienie tego typu i to perkusji? Z tego co pamiętam to w takich warunkach perkusji się nie nagłaśniało - odpowiadam im. No ale... Młode chłopaki, napalone, widzę w nich zapał i puste kieszenie, żalą się że w serwisach kosmiczne kwoty za naprawę od nich żądają. Zlitowałem się bo pamiętam siebie jak mi pod górkę zawsze było, wzmacniacze porobiłem im za darmo, z części "zdobycznych", które zawsze walają się to tu to tam no a z głośnikiem to już nie moja profesja. Muszę z nimi konkretnie porozmawiać czego oczekują. Czy wkładać tam "cokolwiek" byle by grało czy faktycznie zrobić regeneracje. W poniedziałek zorientuję się co do kosztów takiego zabiegu. Na razie dziękuję wszystkim za wypowiedzi, poinformuję w kolejnym poście o decyzji podjętej przez młodych zapaleńców i o rezultacie podjętych działań.
    Jeszcze raz dziękuję.
  • Użytkownik obserwowany
    Młodzi zapaleńcy = jakakolwiek "zapchajdziura" do TH12A byle grało - na 80% ;)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Po konsultacji z właścicielem sprzętu oraz fachowcem od regeneracji głośników zwyciężył wariant ekonomiczny czyli wkładam STX-a. Pan od regeneracji potwierdził słowa kol. AGDHANDEL, nie takie złe te STX-y a cena w porównaniu do oryginału lub nawet do regeneracji jest bardzo przystępna. Pytanie tylko czy kupić ten wskazany przez kol.
    wisnia_lwa napisał:
    Jeśli usilnie chcesz kupić nowy głośnik, to kup "polskiego" STX W.30.300.8.MC.
    który to jest głośnikiem średni-niskotonowym, czy kupić ten
    agdhandel napisał:
    Najlepiej chyba podchodzi tu GDS 30 200
    , który jest głośnikiem o szerszym paśmie?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    Nie wiem, na ile jest zrealizowany podział pasma w tej kolumnie, ale szerokie pasmo przetwarzania GDS nie jest tutaj potrzebne. Skoro autor pisał, że nagłaśniają tym perkusję, to podejrzewam, że bardziej zależy na "dole" niż na średnich tonach- lepiej sprawdzi się GDN. Ponadto w paśmie, w którym ten głośnik ma tutaj pracować- lekko skuteczniejszy będzie także GDN.
    Dlatego ja z tych dwóch zastosowałbym model W.30.300.8.MC.
  • Poziom 14  
    Że GDS to oznaczenie głośnika szerokopasmowego to wiem, pytanie brzmi który lepiej zastosować F30.300.8.MC czy W.30.300.8.MC ? I czy stosowanie głośnika szerokopasmowego ma sens gdy oryginalnie zastosowany był nisko-średniotonowy?

Dodano po 11 [minuty]:

wisnia_lwa napisał:
    Skoro autor pisał, że nagłaśniają tym perkusję, to podejrzewam, że bardziej zależy na "dole" niż na średnich tonach- lepiej sprawdzi się GDN
    , nie jest tak jak kolega pisze. TH-12A z przedmiotowym głośnikiem został podłączony pod perkusję jednorazowo czego oczywiście nie wytrzymał. Poinformowałem szanowną młodzież że TH-12A nie służy do nagłośnienia perkusji, i oni już o tym wiedzą. Pisałem że
    adam.lysy napisał:
    Uszkodził im się większy głośnik (który też im naprawiam) który mieli podpięty do perkusji. No i wzięli tego TH-12A podłączyli w zamian niego też pod perkusje.
    A przedmiotowy wzmacniacz używany był do odsłuchu. Też mi się wydaje że zastosowanie głośnik szerokopasmowego nie ma sensu gdyż oryginalny głośnik miał zakres chyba od około 50Hz do 5kHz.
  • Poziom 28  
    No to widocznie to "nadinterpretowałem" z tą perkusją. Pisząc "GDN" (Głośnik Dynamiczny Niskotonowy- co prawda oznaczenie stricte tonsilowskie, ale w Polsce się już zwykło tak mawiać :D), miałem na myśli tego W.30.300.8.MC (literka "W" od woofer, czyli niskotonowy). Jak sam zuważyłeś, nie widzę sensu stosować tutaj szerokopasmowego F30.300.8.MC.
  • Poziom 14  
    STX zainstalowany!
    Problem powstał na etapie samego montażu. STX okazał się o około 5mm za mały w stosunku do oryginalnego głośnika oraz w innych miejscach były otwory umożliwiające montaż głośnika w obudowie. Problem został szybko rozwiązany.
    Wrażenia z testów:
    Zastrzegam że nie jestem specjalistą od jakości dźwięku ale:
    Nie widzę a raczej nie słyszę żadnej ale to żadnej różnicy pomiędzy oryginałem a STX-em (specjalnie do tych porównań przywiozłem drugą kolumnę THUMP TH-12A z oryginalnym głośnikiem Eminance).
    Porównania dokonywałem za pomocą generatora aby uniknąć złudzeń związanych z różną muzyką.
    I na koniec test ogniowy, czyli ile fabryka dała - tutaj już użyłem utworu muzycznego, i.... i według mnie żadnej różnicy. Właściciele sprzętu po dwugodzinnym testowaniu potwierdzili że też nie słyszą żadnej różnicy.
    Jeszcze raz dziękuję wszystkim za udział w dyskusji.
  • Poziom 43  
    Można z tego wysnuć jedynie taki wniosek, że w tych kolumnach zastosowano bardzo niskich lotów przetworniki. :-)

Pozdrawiam.
  • Użytkownik obserwowany
    Albo taki, że po co kupować TH12A jeśli STX za 600-700zł gra tak samo i ma jeszcze mp3 :D.

Ja tam osobiście pewnie bym poczuł różnicę ale jeśli tobie gra muzyka to dobrze - wkład nie wielki, hajs się zgadza i sound też :)
  • Poziom 14  
    Po kilku miesiącach użytkowania sprzęt działa nadal, głośnik sprawuje się dobrze i nie ma z nim żadnych problemów (wg. relacji użytkowników sprzętu). Uważam że polska produkcja wcale nie odstaje od zagranicznej a w tym przypadku cena była była niższa od chińskiego zamiennika.