Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

magnetowid i czyszczenie głowicy?

gracus7 25 Cze 2005 23:56 23091 19
  • #1 25 Cze 2005 23:56
    gracus7
    Poziom 26  

Witam!
    Mam mały problem otóż w magnetowidzie Panasonic wyczyściłem wacikiem i spirytusem głowicę i okazało sie że jest teraz jeszcze gorzej bo na obraz wszedł śnieg! a przed czyszczeniem było dobrze !
    Czyszczenie wykonałem z braku innych dostępnych środków ale zrobiłem to bardzo ostroznie i delikatnie więc nie wiem skąd te zakłócenia na obrazie? Jak sie tego pozbyć?

1 19
  • #2 26 Cze 2005 01:11
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

A co to za spirytus ?? może kamforowy ? Jeśli użyłeś zwykłego to nie powinno być problemu. Według mnie najlepiej sie głowice czysci wtedy gdy się ona kreci. Jest to do zrobienia, trzeba oszukać magnetowid i dać mu do zrozumienia, że kaseta jest w środku, wtedy głowica ruszy i proces czyszczenia mozna wykonać. Jeśli nie wiesz jak oszukac to urzadzenie to jutro Ci napisze, bo dzis oczy mi sie same zamykają.

1
  • #3 26 Cze 2005 01:34
    Piotr Pajkert
    Poziom 32  

Witam!
    Najpierw użyj Szukaj, a potem bierz się za sprzęt.
    Teraz użyj lupy i powyciągaj kłaczki z końcówek głowic (precyzyjną pensetą0 lub obracaj dysk w odwrotną stronę niz przy czyszczeniu i spróbuj poprawić co zepsułeś.
    Cześć!

1
  • #4 27 Cze 2005 22:01
    gracus7
    Poziom 26  

witam!
    niestety nic nie pomaga! zdjąłem nawet juz głowice i jeszcze raz dokładnie wyczyściłem pod lampką i przy lupie i wszystko jest OK! a obraz nadal jest ledwo widoczny bo wchodzą na niego straszne zakłócenia w postaci śniegu! ręce mi opadają ! miałem tylko wyczyścić i wyregulowac a narobił sie bałagan

1
  • #5 28 Cze 2005 19:03
    Karol 1
    Poziom 25  

bestler napisał:
    A co to za spirytus ?? może kamforowy ? Jeśli użyłeś zwykłego to nie powinno być problemu. Według mnie najlepiej się głowice czysci wtedy gdy się ona kreci. Jest to do zrobienia, trzeba oszukać magnetowid i dać mu do zrozumienia, że kaseta jest w środku, wtedy głowica ruszy i proces czyszczenia mozna wykonać. Jeśli nie wiesz jak oszukac to urzadzenie to jutro Ci napisze, bo dzis oczy mi się same zamykają.

No tak... byle więcej takich porad a roboty bedzie przybywało....
    Tak to tylko można uszkodzić głowice a nie ją wyczyścić....
    Jak już głowica jest zdjęta to dokładniej ją obejrzyj... jeśli wcześniej było dobrze to znaczy, że albo ją wyłamałeś albo coś zostawiłeś na elementach czytających... nie radzę czyścić głowic wacikam, po pierwsze wata jest twarda i rysuje powierzchnie po drugie elementy czytające są tak delikatne , że można je wyrwać i nawet tego nie poczujesz.-szczególnie jak głowica wiruje...
    Do czyszczenia stosuje się specjalne czyściki i specjalny płyn czyszczący np. Video 90. Z braku czyścików możesz w ostateczności użyć chusteczki higienicznej nasączonej płynem i przyłożonej do głowicy i delikatnie obracając głowicę czyścisz dysk i głowiczki.

0
  • #6 29 Cze 2005 10:10
    zdanek15
    Poziom 26  

Witam. Ja niezmiennie od paru lat czyszcze głowice kawałkiem papieru drukarkowego nasączonego UWAGA! rozpuszczalnikiem nitro delikatnie dociskając opuszkiem palca do głowicy i pokręcając ją drugą ręką.Roznica między nitrem a video 90 jest kolosalna , proces trwa o wiele krócej i jest dużo skuteczniejszy

0
  • #7 29 Cze 2005 10:39
    Karol 1
    Poziom 25  

-> zdanek 15
    Każdy sposób jest dobry jeśli prowadzi do sukcesu... nie uważasz jednak że jeśli kto opracował jakiś szampon do mycia samochodu to nie znaczy, że można go stosować do higieny intymnej... proces będzie trwał napewno krócej... ale i włosy wyjdą szybciej i to z cebulkami....

1
  • #8 29 Cze 2005 10:40
    mariusz.s
    Warunkowo odblokowany

do czyszczenioa mozna uzyc tez CZYSTEGO spirytusy 96%

0
  • #9 29 Cze 2005 15:44
    ogryz
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Kawałek papieru i preparat czyszczący! Jeśli nie mamy Video90 to można (chyba) użyć izopropanolu do druku. Nie wolno pryskać płynem (jeśli mamy spray) na głowice bo może się dostać w różne zakamarki mechanizmu i wygryźć smar. Przy okazji czyszczenia głowicy warto też wyczyścić wszystkie rolki po których przesuwa się taśma, żeby brud się nie przenosił. Uważać należy z ośką capstanu (należy magnetowid przechylić tak żeby płyn nie ściekał w dół bo wygryzie smar).

Pozdrawiam.

0
  • #10 30 Cze 2005 13:27
    h jaworski
    Specjalista AGD

po 1 nie wacikiem (wacik czyli trochę waty nawinięte na patyczku) bo można włosami uszkodzić głowicę jak się coś zahaczy ja zawsze używałem szmatki takiej co ma kruciutkie włosy ale ostatnio używam zwykłej kartki z zeszytu można na sucho czyścić ale używam też spiritusu (ipry) albo benzyny ekstrakcyjnej wtedy kartkę moczę odrobiną płynu
    po 2 sprawdził bym podłączenie masy do głowicy (albo okolic głowicy ) bo szczególnie w nowszych modelach mogą się jaja robić i czy nie wysunęła się taśma łącząca głowicę z elektroniką

-1
  • #11 30 Cze 2005 23:32
    zembe
    Poziom 20  

Do czyszczenia głowicy użyj kawalka tekturki cieńkiej bądz kartkę z brystolu. Osobiście robiłem to benzyną ekstrakcyjną-taka do wywabiania plam z ciuchów:-). JAk nie masz to spirytus badz cos więcej procentowego. Przykładasz to do głoeicy i kręcisz nią w jedna stronę. Jak pisałeś, ze wziąłeś wacik, to zle. Jak pisali wczesniej wyczysc glowice pod lupa i wyjmij to co zostalo z wacika. Jak było dobrze to musi byc ok..POzdrawiam

0
  • #12 01 Lip 2005 00:00
    MEGUSMAN
    Poziom 14  

ostatnio dowiedziałem się że czyszczenie głowic spirytusem tylko pogarsza sprawę a do video są specjalne kasety czyszczące (tak samo masz płyty czyszczą ce do napędów tak samo masz i kasety czyszczące do video miałem kiedyś taką kasetę jet to normalna kasetka jak wszystkie tylko że zamiast taśmy ma taki pasek i głowica się super czyści jak sam widzisz przy rozkręcaniu można uszkodzić jeszcze bardziej bardzo możliwe że czyszczenie nic nie da po prostu głowica mogła już sie zużyć nie wykluczam tego że wina może leżeć po stronie elektronicznej (układ przetwarzający albo telewizor)

0
  • #13 01 Lip 2005 00:39
    Tadeusz Kukla
    Poziom 11  

Jak już wcześniej koledzy zauważyli nie należy czyścić zadnymi wacikami
    i szmateczkami z których wystają nitki. Wystające z wacików fragmenty waty powodują zaczepienie się o głowiczkę a w trakcie rotacji dysku zawinęcie się wokół powodując odbijanie taśmy od czoła głowicy wideo a tym samym brak możliwości czytania ścieżek magnetycznych zapisanych na taśmie. W tym przypadku mając bardo dobry wzrok fragmentem drewienka miękkiego odpowiednio przyciętego w ostry i ciennką szpilkę
    delikatnie nie dotykając głowiczki wideo wysupłać zakręconą watkę.
    W przypadku czyszczenia szmatką należy postąpić podobnie chyba, że głowica jest już urwana to w tym przypadku należy wymienić cały dysk wideo. Czysczenie najlepiej przeprowadza się specjalną do tych celów taśmą czyszczącą lub przygotowanym odpowienim filcem z którego są wykonywane automatyczne czyszczarki.

0
  • #14 01 Lip 2005 02:05
    Piotr Pajkert
    Poziom 32  

Witam!

MEGUSMAN napisał:
    ostatnio dowiedziałem się że czyszczenie głowic spirytusem tylko pogarsza sprawę a do video są specjalne kasety czyszczące (tak samo masz płyty czyszczą ce do napędów tak samo masz i kasety czyszczące do video

A wiesz, co się dzieje jak silnik drum zostaje gwałtownie zahamowany przez taką taśmę? Czy widziałeś taką taśmę w którymś z solidniejszych serwisów? To samo dotyczy wszelkiego rodzaju "wynalazków" tego typu. A jak wygląda laser po czyszczeniu takim "wynalazkiem?
    Cześć!

0
  • #15 01 Lip 2005 13:48
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 01 Lip 2005 14:14
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

a czy to prawda (dla doświadczonych) że kaseta czyscząca to niszczy bardzo głowice ??

0
  • #17 01 Lip 2005 14:31
    Karol 1
    Poziom 25  

Wszystko zależy jaka kaseta... "na mokro " czy "na sucho". Generalnie nie polecane przez serwisy i nie dlatego, że zabierają pieniądze z serwisu ale dlatego, że działają jak papier ścierny na głowice... a poza tym taka kaseta nie wyczyści dokładnie toru przesuwu taśmy a po kilku takich nieostrożnych czyszczeniach takimi taśmami głowice są do wymiany... dysk staje się matowy...

0
  • #18 01 Lip 2005 23:08
    opto17
    Poziom 13  

muj patent na czyszczenie głowic jest następujący wyczyćciłem jurz tak setki głowic bierzesz szmatkę bardzo podobną do pluszu takiego jak na butach tylko miękka i bez włosków maczasz to w ekstrakcyjnej i delikatnie dociska się do bębna i kręcisz nim w kierynku zgodnym do normalnego obrotu bębna 56 kułezek i głowice jak nowe jeszcze nigdy nie wyłamałem głowicy a efekt lux

0
  • #19 01 Lip 2005 23:15
    Prezesjm
    Poziom 13  

[quote="Karol 1"]-> zdanek 15
    Każdy sposób jest dobry jeśli prowadzi do sukcesu... nie uważasz jednak że jeśli kto opracował jakiś szampon do mycia samochodu to nie znaczy, że można go stosować do higieny intymnej... proces będzie trwał napewno krócej... ale i włosy wyjdą szybciej i to z cebulkami....[/quote]

:D he he nie ma ikonki z wystającym kciukiem kiedyś miałem sprzęt który gość czyścił zmywaczem do paznokci czyścił 5 mieś, i trzeba było wymienić wszystkie głowice :) izopropanol myśle że dostępny i wystarczająco dobry a na marginesie to czytniki jak są ok to nie trzeba ich czyścić

0
  • #20 12 Lis 2005 20:03
    gracus7
    Poziom 26  

OK! kupiłem nowa głowicę za 40zł i magnetowid działa jak nowy wiec teraz bede wiedział jak wyczyscic głowicę abym znów nie miał podobnego zdarzenia!!!

dziękuję wszystkim za wskazówki !!!
    temat uważam za zamknięty

0