Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nvidia GTX 660 - Nie działajacy wentylator karty graficznej

15 Kwi 2016 00:15 2109 9
  • Poziom 7  
    Witam, mam pewien problem z kartą graficzną GTX 660 od gainwarda otóż po włączeniu komputera wentylator karty daje znak życia uruchamia się na 1,5 sekundy po czym wyłącza się i już nie uruchamia ponownie przez co nie mogę używać karty. Dodam że wentylator jest na 4 piny. Inna karta na tej płycie głównej działa w gtx nie działa na żadnej więc wina innego sprzętu jest wykluczona. Mógłbym prosić kogoś znającego się na tym ?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 9  
    Jak dobrze rozumiem podłączałeś swoja kartę graficzną do innej płyty głównej i tam również wentylator na karcie nie startował?
    Kabel zasilający z zasilacza dobrze wpięty do karty?
    Karta testowana była z innym zasilaczem?
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 7  
    Tak, próbowałem na innej płycie z innym zasilaczem i niestety jest to samo. Obraz z karty działa normalnie bez żadnych strat jakości temperatura na pulpicie to od 36 do 50 stopni ale gdy włączę grę lub inny wymagający program karta po prostu przegrzewa się i wyłącza z powodu braku chłodzenia.
    Wypiąłem z wtyczki jeden z pinów i wentylator załączył się lecz chodzi cały czas na pełnych obrotach co po pierwsze jest nie do zniesienia a po 2 na pewno skraca jego żywotność , jakiś pomysł co mogło się zepsuć ? Temperatura w programie jest wyświetlana prawidłowo.
  • Poziom 43  
    Sterownik PWM na karcie najpewniej. Możesz dla testu podpiąć wentylator od CPU taki z 4pin do karty. Jak też nie ruszy to karta jak będzie normalnie zmieniał prędkość obrotową to wentylator na karcie ci padł.
    Jak chcesz tylko ograniczyć prędkość wentylatora to powinno być dobrze jak go podepniesz do MOLEXa między czerwony a żółty (7wolt) Oczywiście czerwony do masy żółty do plusa.
  • Poziom 7  
    Niestety kabelki nie są oznaczone kolorami . Wejście na karcie jest odrobinę mniejsze niz standardowe na płycie więc nie dam rady podpiąć innego wentylatora
  • Poziom 43  
    310artur napisał:
    Niestety kabelki nie są oznaczone kolorami .

Poważnie masz wszystkie 4 kabelki czarne? Daj zdjęcie gniazda - masa jest zwykle oznaczona a przewody lecą tak samo Masa - 12V - RPM - PWM. Skoro odpiąłeś PWM to wiesz gdzie jest. Na drugim końcu wtyczki jest masa a obok 12V.
    Co do innego wentylatora - możesz zawsze wtyczkę przerobić. Np. wyjąć z tej kostki blaszki z kabelkami, może nawet będą pasować. Jak nie zawsze można ciąć i lutować. Jakiś adapter pewnie też da się kupić. Tylko jak masz w oryginalnym wentylatorze jednokolorowe kabelki to je dobrze oznacz.
    Inna opcja to twój wentylator z karty podpiąć do gniazda 4pin wentylatora na płycie (albo jakiegokolwiek innego ze sterownikiem PWM jeśli posiadasz) - ale to trudniejsze zwłaszcza jeśli masz boksowe chłodzenie które pasywnie nic prawie nie daje.
  • Poziom 7  
    Czyli to sterowanie obrotami zepsuło się na karcie nie w wentylatorze tak ? Jeśli to uszkodzenie na karcie to da się to naprawić czy nie za bardzo jest taka możliwość? Tak wygląda ta karta, widać 4 kabelki na górnym prawym mocowaniu wentylatora, na całej długości nie mają oznaczeń ani kolorów.
  • Poziom 43  
    Czy na 100% uszkodzenie jest po stronie karty nie wiem bez testu to się tego nie stwierdzi, ja nawet nie wiem jakie jest prawdopodobieństwo jednego czy drugiego. Jak nie sprawdzisz tego wentylatora gdzie indziej albo tu sprawnego wentylatora to nie będziesz wiedział. Jeśli w karcie to raczej ciężko będzie coś z tym zrobić. Jak pisałem - był tu temat podobny - tam kolega rozwiązał problem zasilając wentylator z ładowarki od telefonu (6V), lepiej jak już zasilić z 7V z moleksa (między 5V a 12V). Byłoby względnie cicho a takie obroty powinny wystarczyć.
    Sprawdzałeś jak się wentylator zachowuje jak próbujesz mu narzucić obroty w MSIAfterbur? Rusza cokolwiek?
  • Spec od komputerów
    Zainstaluj MSI Afterburner i sprawdź czy karta zareaguje na manualne ustawienia wentylatora w tym programie.