prefbol wrote:
Panele słoneczne GS-50 48 sztuk, 6 stringów po 8 sztuk.
Ponawiam prośbę o pomoc, temat dalej nie rozwiązany, z tabeli dostępności SSR-ów nie ma mocniejszych tzn na większe napięcie DC spełniające moje oczekiwania.
Pozdrawiam
Temat może nie rozwiązany, ale w pewnym pojęciu wyczerpany...
Problem pomoże ci rozwiązac osoba projektująca twój system....
Niemniej jednak wracając na moment do podstaw teoretycznych:
Ogniwo photovoltaiczne (PV) przy pełnym oświetleniu generuje napięcie ok 0.5V.
Ogniwa te można łączyc szeregowo; - zyskując na napięciu wyjściowym ('suma' Vmp * n), oraz równolegle; - zyskując na obciążalności/wydajności prądowej (też 'suma' Imp *n). W tej ostatniej konfiguracj napięcie pozostaje na poziomie pojedynczego łączonego segmentu.
Dotyczy to także różnej/mieszanej kombinacji zespołowej (wszystkie ogniwa są identyczne).
Popatrz na twoją konfigurację:
Każdy twój panel ma wewnątrz juz jakąś swoją (znaną dla producenta) konfigurację, która w/g datasheet daje na wyjściu parametry:
Wydajnośc prądowa: .......... 1.17A ; - 8 szt 'w stringu'/połączonych równolegle - daje około 9A
Napięcie pod obciążeniem dla 8-panelowego 'stringu'- pozostaje na poziomie każdego z paneli i wynosi około 42V.
Łącząc te 'stringi' (6 szt) szeregowo, otrzymałeś w sumie wyjście:
Napięcie : około 240V i wydajnośc - też około 9A.
Całkowita maxymalna moc systemu - około 2 kW
Z drugiej zaś strony, w dalszej części datasheet podaje że : napięcie w stanie otwartego obwodu dla pojedynczego panela wynosi Voc = 62V co z kolei, przy twojej konfiguracji dałoby 382V DC (6 * 62) i
dla takiego napięcia należałoby dopasowac elemety przełączające.
W praktyce stosuje się raczej innego rodzaju konfigurację dającą niższe napięcia wyjściowe DC, które z kolei jest podłączone do inverterów w każdej gałęzi dając na wyjściu ustalone/nominalne napięcia AC o zsynchronizowanej częstotliwości z lokalną siecią (wymaga podłączenia sterowania invertera do sieci). Daje to możliwośc równoległego łączenia wyjśc z inverterów , - zyskując na sumarycznej obciążalności, oraz możliwości transformacji poziomu napięcia dla konkretnych potrzeb. Bilans mocy pozostaje na tym samym poziomie.
Ponadto, jeżeli nie ma pełnego wykorzystania produkowanej energii dla własnych potrzeb (poza grzałką), to nadwyżkę można wysłac do sieci energetycznej (tu jednak będą pewne wymogi ze strony nadzoru sieci energetycznej).
Jeżeli nie stosuje się odsprzedaży nadwyżki energii , to wystarcza utworzyc własną (lokalną) siec AC, o parametrach podłaczanych urządzeń, wtedy nie ma potrzeby synchronizacji częstotliwości z siecią. Przy większej ilości inverterów, odpowiednie ich łączenie powduje wspólną ich synchronizację, umozliwiającą równoległe łączenie wyjśc. Szczegóły ich podłączenia będą w instrukcji inverterów.
e marcus