Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki multimetr do ok 400 zł

15 Apr 2016 17:56 3123 11
  • Level 19  
    Witam

Poszukuję multimetru cena do ok 400 zł. Chodzi o pomiar małych napięć mV dobrze było by uV, ale zarazem także możliwość pomiaru ok 1kV, oraz małych prądów uA, koniecznie możliwość komunikacji z komputerem, mile widziane jakieś funkcje statystyczne, typu średnia wartość, dodatkowo true RMS, automatyczna zmiana zakresu pomiarowego. Dobrze było by też gdyby miał on możliwie wysoką impedancję wejściową no i musi być trwały zarówno jako konstrukcja jak też musi trzymać przyzwoicie parametry. Znalazłem fajne multimetry, ale mają trochę niską impedancje wejściową. Dlaczego to jest takie ważne, mierzę często napięcia kilku kV, przy pomocy dzielnika napięciowego, ale jego rezystancja całkowita to zazwyczaj cirka 10M (wiem mogę użyć WO, ale nie zawsze jest pod ręką w laboratorium), co w połączeniu z multimetrem, albo daje dokładność 20%, albo uniemożliwia pomiar. Oto co znalazłem:

http://www.gotronik.pl/ut70b-cyfrowy-multimetr-uniwersalny-rs232-p-309.html

http://www.gotronik.pl/ut70d-cyfrowy-multimetr-uniwersalny-rs232-p-1445.html

macie może jakieś propozycje?
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • User removed account  
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 19  
    O widzisz to bardzo cenna informacja dzieki bardzo mamy jednego brymena i to jedyny multimetr, który radzi sobie juz ponad 5 lat. Rozejrzę sie za jakimś brymenem i zapytam Was o opinie.

Dodano po 4 [godziny] 14 [minuty]:

http://www.biall.com.pl/item,BM252s-Multimetr-z-Temp-RS232-USB-Brymen,102084.html

Co sądzicie o takim multimetrze? Spełni właściwie wszystkie wymagania, tylko czy dobrze rozumiem "Hi-Z - pomiary napięcia o wysokiej impedancji wejścia" to jest możliwość przełączenia impedancji wejściowej na wyższą wartość, czy chodzi o coś innego? No i jest testowana izolacja do 6,5 kV, a z tym to różnie bywa w multimetrach.
  • Level 38  
    kula001 wrote:
    Co sądzicie o takim multimetrze? Spełni właściwie wszystkie wymagania, tylko czy dobrze rozumiem "Hi-Z - pomiary napięcia o wysokiej impedancji wejścia" to jest możliwość przełączenia impedancji wejściowej na wyższą wartość, czy chodzi o coś innego? No i jest testowana izolacja do 6,5 kV, a z tym to różnie bywa w multimetrach.
    HI-Z służy do obniżenia rezystancji wejściowej miernika, czyli odwrotność tego co potrzebujesz.
  • Level 19  
    Ok dzięki za wyjaśnienie. Chyba nie ma jednak mierników o impedancji wejściowej rzędu setek kR lub MR. Jedyny sposób to zrobić w takim razie przystawkę na WO. A co sądzicie o samym multimetrze? Chyba nic lepszego w tej cenie nie znajdę
  • Level 38  
    Przy 400 zł to ledwo zaczyna się wybór mierników TRMS. A Ty chcesz interface, funkcje statystyczne i pomiar mikrowoltów.
    BM252s nie jest TRMS.

TRMS chcesz mieć do jakiej częstotliwości? Jakie pasmo AC?
    Pomiar µV to dokładnie potrzebujesz pojedynczych µV? AC czy DC?
    Jaką rezystancje wewnętrzną potrzebujesz i dla jakich zakresów?

Dodano po 5 [minuty]:

Tu jest temat: Woltomierz o największej rezystancji wewnętrznej
  • Level 19  
    Uściśliłem nieco wymagania i w takim razie mogę zrezygnować z TRMS i właściwie analiza sygnałów AC schodzi na drugi plan. Miernik będzie służył do pomiarów głównie DC i przebiegów wolnozmiennych kilka Hz ze składową stałą przekraczającą zazwyczaj wartość amplitudy. Jeśli chodzi o niskie napięcia to dziesiątki i setki uV z dokładnością nie gorsza niż 1%. Wysokiej impedancji najbardziej potrzebuje dla zakresów od ok 100V do 1kV. Funkcje statystyczne mogą byc dodatkiem nie są też kluczowym elementem. Ważne by byla możliwość podpięcia urządzenia do komputera.
  • Level 38  
    Uściślenie potrzeb to jest do bardzo dobra droga :-) Nie znam miernika spełniającego Twoje potrzeby (co nie oznacza, że ktoś inny takiego nie zaproponuje). Dlatego spróbuję problem rozebrać teraz na kilka punktów, ponieważ nadal potrzeby wykraczają poza standardowe rozwiązania:

Zacznę od wysokiej rezystancji wejściowe. Jak rozumiem, potrzebujesz tego do współpracy z dzielnikiem napięcia.
    Za standardową przyjmuje się rezystancję wejściową od 400 kom do 11 Mom. Wszystko co powyżej to już niestandardowa. Gdzieś widziałem ostatnio obecnie produkowany miernik ręczny posiadający 20 Mom, ale nie mogę sobie przypomnieć gidze, co mnie męczy... z tym, że to i tak niewiele zmienia w Twoim przypadku.
    Ponieważ trudne jest kupienie miernika z rezystancją wejściową rzędu 100 Mom (lub wyższą) na zakresach do 1 kV z interface do komputera to zastanówmy się jakie są inne możliwości:
    - Zakup sondy wysokiego napięcia do miernika, wtedy dodatkowy dzielnik napięcia nie jest już potrzebny. Bezpieczeństwo gwarantowane przez producenta sondy.
    - Dodanie odpowiedniego (moc, napiecie) rezystora (rezystorów) na wejściu miernika, np. o wartości 90 Mom i wtedy wartości odczytane z miernika dzielisz przez 10. Oznacza to de facto zbudowanie sondy wysokiego napięcia.
    Powyższe metody pozwolą skupić się na innych cechach miernika (po za rezystancją wejściową).
    - Dobranie dzielnika napięcia do możliwości dostępnych multimetrów. Przykładowo PROTEK 506 na zakresie 400 mV posiada rezystancję wejściową powyżej 1 Gom. Stacjonarny, już nieprodukowany, ale czasami do kupienia na Allegro V545 ma rezystancję 10 Gom na zakresach do 10 V włącznie (rozdzielczość 120000) - te dwa multimetry można połączyć z komputerem.

Mierzenie dziesiątek µV zaczyna sprawiać już jakieś problemy, co nie znaczy, że nie da się tego spokojnie wykonać. Czułość odbiorników radiowych to są już pojedyncze µV :-)
    Problemem są przebiegi wolnozmienne. Za mała częstotliwość na zakresy AC. Tanie multimetry jakoś tam sobie radzą z wykonywaniem 3 - 5 pomiarów na sekundę. Lecz połączenie takich częstotliwości z niedrogim miernikiem nie da zadowalających efektów. Miernik powinien dokonywać pomiarów szybciej niż zmienia się sygnał. Ja znam tylko stacjonarne mierniki pozwalające na wykonywanie więcej niż 10 pomiarów na sekundę (chociaż za cenę poniżej 2000 zł można już kupić przyzwoitego chińczyka). Takie możliwości maja też scopometry, ale ich ceny to zaczynają się powyżej 1000 zł i należało by sprawdzić jak sobie radzą z niskimi napięciami (poniżej 1 mV).

Tyle moich przemyśleń. Może ktoś dołoży do tego coś jeszcze, zaproponuje jakiś ciekawy multimetr.
  • Level 38  
    By miernik spełnił twoje oczekiwania to musisz chyba dodać jedno zero do "400 zł" stąd ta spacja :D

Najtańszy multimetr godny polecenia z funkcją pomiaru AC+DC to <500zł Sanwa, Brymen. Ale jak jest z tymi uV to nie wiem. Nie potrzeba mi było poniżej 1.5mV mierzyć :D
  • Level 19  
    Dzięki za odpowiedzi, najlepszym rozwiązaniem będzie chyba kupienie brymena coś podobnego co wrzuciłem i w przyszłości dokupienie sądy HV, a póki co jakiś dzielnik na WO z wejściem FET. Z tymi uV no faktycznie chyba się nie da znaleźć nic faktycznie sensownego zobaczymy jak to będzie w rzeczywistości. Mamy Agilente z serii 3400 jak dobrze pamiętam, więc będzie możliwość sprawdzenia na ile nowy multimetr jest wiarygodny. Brymen do 400 zł będzie chyba najbardziej optymalnym miernikiem i jego jakość będzie stosunkowo najwyższa.
  • Level 38  
    Tylko informacyjnie, z ciekawości zobacz teraz na allegro:
    "DATRON MULTIMETR LABORATORYJNY", posiada rezystancje wewnętrzną 10 GΩ dla zakresów 0,1V oraz 10 V (i cena wcale nie jest taka duża, jeżeli ma aktualną kalibrację).
    Warto zwrócić uwagę na pasmo AC TRMS i szybkość wykonywania pomiarów. Porównawczo można zobaczyć też aukcje z multimetrami w podobnej cenie jak BK-2831E lub GDM-8341.
  • Level 19  
    Dzięki za rady zakupiony zostały Brymen BM252s i sprawuje się dobrze, dzięki i pozdrawiam!