Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVD Grundig GDP 1550, brak reakcji na włącznik

16 Kwi 2016 00:19 558 5
  • Poziom 10  
    Witam forumowiczów.
    Posiadam dosyć leciwy odtwarzacz DVD Grundig GDP 1550.
    Z odtwarzaczem nie miałem nigdy żadnego problemu, aż do czasu, gdy odtwarzał płytę Audio CD. Mianowicie, odtwarzacz działał normalnie, ale po ok. godzinie odtwarzania, tak ni stąd ni zowąd odtwarzacz się wyłączył. Aktualnie nie ma żadnej reakcji na włączenie zasilania. Sprawdziłem włącznik, ale jest w 100% sprawny, przewód zasilający także.
    Moje podejrzenia padły na wewnętrzny zasilacz impulsowy, w którym "na oko" nic nie jest "przypalone", kondensatory też nie są spuchnięte.
    Wiem, że taki odtwarzacz DVD można teraz kupić za grosze, ale bardzo mi zależy aby naprawić ten.
    Nie wiem za bardzo z której strony "ugryźć" ten temat, tym bardziej że nie chcę narobić więcej szkód, dlatego proszę o pomoc kolegów.
    Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Problemem mogą być zaśniedziałe taśmy łączące płytki za pomocą płaskich złączek ZIF. Trzeba wypiąć taśmy, przemyć alkoholem izopropylowym i ponownie zapiąć. Sprawdź bezpiecznik F701 na płytce zasilacza. Wszystko co opisuję powinieneś robić na odłączonym zasilaniu i rozładowanychpojemnościach zasilacza. Inaczej ryzykujesz uszkodzenie miernika a nawet porażenie. Jeżeli to nie pomoże będziesz musiał nieco pomierzyć na pracującym urządzeniu/

W zasilaczu jest złącze (10.pin) JP701, licząc od bocznej, bliższej od krawędzi płytki powinieneś mieć nastepujące napięcia:

+12V
    GND
    -12V
    +5V
    GND
    3.3V
    -21V
    FL-
    FL+

Trzy ostatnie napięcia są związane z wyświetlaczem i nie musisz ich mierzyć.

Pobierz z sieci schemat, będzie łatwiej. Schemat jest łatwo dostepny:
    http://elektrotanya.com/grundig_gdp-1550.pdf/download.html
  • Poziom 10  
    Dziękuję bardzo za odpowiedź.
    Odkręciłem właśnie płytkę zasilacza i niestety muszę stwierdzić, że jest pełno śniedzi na lutach i ogólnie cały spód płytki jest "klejący".
    Bezpiecznik jest sprawny.
    Wyczyszczę to wszystko dzisiaj i jutro podłączę.

Podłączyłem dzisiaj zasilacz, który wczoraj dokładnie wyczyściłem.
    Wyczyściłem także złącza męskie i żeńskie, ale niestety, nadal dvd nie odpala.
    Jakieś sugestie?

Pomierzyłem napięcia
    powinny być....................jest
    +12V..............................0.01
    GND
    -12V.............................-0.61
    +5V...............................0.00
    GND
    3.3V..............................0.00
    -21V............................-00.3
  • Poziom 10  
    Zna ktoś może przyczynę?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Pierwsze co musisz zmierzyć "na zimno" czyli bez podłączenia zasilania to bezpiecznik, nastepnie sprawdzasz jak wygląda rezystancja cewki uzwojenia pierwotnego transformatora przetwornicy oraz między końcówką sterującą uzwojeniem trafo a masą na układzie scalonym TNY przetwornicy. Sprawdź też przejścia pomiędzy mostkiem Gretza a końcówką sterującą transforamtorem na TNY.
    Następnie uruchamiasz zasilacz i mierzrysz napiecia na elektrolitycznych kondensatorach wejściowych filtra, oraz na uzwojeniu pierwotnym. Nie zapominaj, że najprawdopodobniej jest tam około 324V=. Pomiarów dokonujesz na wymontowanym zasilaczu. To znaczy JP701 jest odłączone od reszty DVD,
    Jak nie jesteś przyzwyczajony do pomiarów tego typu napięć to przed podłączeniem zasilania dolutuj do masykawałek przewodu i albo złap masę miernika uchwytem pomiarowym albo owiń odizolowany drut wokół grota masy miernika. Następnie mierz jedną ręką sondą [+]. Możesz odwrócić płytkę stroną PCB do góry i flamastrem naniesć numery punktów pomiarowych. Przyłożyć [+] miernika do nich i zapisać wyniki.
    Podejrzewam, że padł scalak TNY odpowiedzialny za działanie przetwornicy.
  • Poziom 10  
    Męczyłem się długo z tym zasilaczem i nadal brak zasilania, niestety zamówię nowe, identyczne DVD. Przynajmniej będę miał więcej części zamiennych.
    Dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)