Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ORNO/OR-CR-213 - Czujnik bezdotykowy wariuje z LEDami.

Olleo 16 Apr 2016 00:40 1815 9
 • #1
  Olleo
  Level 17  
  Cześć.

  Zrobiłem sobie dwa rodzaje oświetlenia nad blatem w kuchni - listwy LED pod szafkami i reflektorki LED 230V nad oknem. Oba rodzaje załączane za pomocą czujników bezdotykowych ORNO OR-CR-213 zamontowanych obok listew led. Po włączeniu obu losowo raz jedne, raz drugie się włączają i wyłączają. Możliwości są trzy:
  - fotodiody w czujnikach reagują na podczerwień nieswojego nadajnika
  - fotodiody reagują na światło listew LED
  - włącznik reaguje z jakimiś zakłóceniami z zasilania

  Stawiam na fotodiody, bo jak zakryję je dokładnie, to nic się nie dzieje. Z drugiej strony, jak odepnę jeden z czujników na załączonym przełączniku, to drugi dalej wariuje, a jak na wyłączonym, to przestaje. Jak miałem odpiętą część listwy LED przy czujniku od reflektorów, a czujnik od LEDów zakryty, to było w porządku, ale jak podpiąłem na powrót listwę, to zaczął wariować. Przeniesienie czujników jednego do szafki, drugiego z boku szafki przy ścianie skierowanego w górę niespecjalnie pomogło. Jak oba włożyłem do szafek, to i wówczas raz się zdarzyło.

  Jakieś pomysły?
 • #2
  Sabre
  Level 18  
  Nie znam kompletnie tych włączników, ale jeśli są one tak jak piszesz na podczerwień a nie pojemnościowe, to może reagują na miganie ledów. Możliwe, że masz kiepskie zasilacze, które nie wygładzają prądu i np. ledy migają na 100Hz co jest dość typowe np w tzw. "żarówkach" ledowych. Możliwe, że te czujniki nie reagują na stałe oświetlenie a reagują właśnie na jasne miganie ledów. Możesz w prosty sposób sprawdzić czy te ledy migają, skieruj na diody telefon komórkowy tak jakbyś chciał im zrobić zdjęcie. Jeśli na wyświetlaczu pojawią się widoczne paski będzie to oznaczało, że ledy migają i to jest powodem wariowania czujek.
 • #4
  Sabre
  Level 18  
  A te reflektory led na 230V sprawdzałeś czy nie migają?

  Nigdzie nie widzę informacji w jaki sposób to Twoje urządzenie załącza obciążenie, czy za pomocą przekaźnika czy jednak triaka. Nie każdy zasilacz elektroniczny będzie dobrze współpracował z triakiem choć w instrukcji jest informacja, że współpracuje z oświetleniem ledowym. Może problemem nie jest czujka tylko rodzaj obciążenia podłączonego do tego pudełka.
 • #5
  Olleo
  Level 17  
  Reflektorki też nie mrugają. Włączniki ewidentnie pstrykają, więc wnoszę, że na przekaźnikach. Jednak na odłączonych reflektorkach też wariuje, więc zdecydowanie przełącznik nie współpracuje z czymś od listwy LED - zasilaczem chyba nie, bo wariuje też przełącznik od reflektorków, który nie ma zasilacza na obciążeniu.
 • #6
  Sabre
  Level 18  
  A może te czujniki łapią podczerwień pilotów i reagują na obwiednię i zaczynają migać.
 • #7
  Olleo
  Level 17  
  Nie, nie były używane nigdzie piloty w tym czasie. Chyba kupię dotykowe EWD300, czy jak im tam.
 • #8
  Olleo
  Level 17  
  No szlag mnie trafi jasny! Kupiłem dotykowe EWD300. Montuję pierwszy - gra i buczy. Montuję drugi, włączam eSa, załączam przez sensor reflektorki, załączam LEDy, chcę zaprezentować żonie i... Przestaje działać - oba światła włączone, nie da się wyłączyć, po którejś próbie dotykam od LEDów, gaśną reflektorki, dalej nic nie reaguje, za chwilę znów od LEDów wlacza reflektory, a obecnie od pół godziny nie reaguje wcale.

  Co jest grane?

  Ktoś badał promieniowanie elektromagnetyczne taśm LED 60/m na LEDach 5630? Jak puszczę swobodnie kabel z sensorem w oddaleniu od taśm, to działa - jak zbliżę, to przestaje. Pewnie to samo się działo z bezdotykowymi.

  P.s. Na jakiej zasadzie działają te dotykowe? Jakieś napięcie na nich jest - rozładowuje się jakiś kondensator po dotknięciu? Zauważyłem, że jak stoję na krześle, to sensor nie działa - muszę stanąć na podłodze.

  P.s. 2. Normalnie cuda... Teraz układ zaczął przy dotykaniu tylko tego od LEDów działać jak dwubitowy licznik:
  00
  01
  10
  11

  Pierdzielę, jadę jutro kupić zwykły mechaniczny dwuklawiszowy przełącznik.
 • #9
  Lab75
  Electrician specialist
  To na pewno nie problem taśm LED'owych, ale zasilacza który jest do nich podpięty. Stawiam, że sieje tak napięciami zaburzeń i harmonicznymi prądu, że szlag trafia te łączniki...
 • #10
  Olleo
  Level 17  
  To siać musiałby na wejściu i wyjściu - samo zbliżanie czujnika, a nawet kabla czujnika do listwy powoduje, że przestaje działać czujnik, a po sieci musiałby walić przy przełączaniu?

  A kij z tym. Pogodziłem się z tym, że będzie przełącznik mechaniczny.