Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały subwoofer zestaw 2.1 Teac MC-DX 25 nie działa

16 Kwi 2016 05:49 1074 8
  • Poziom 17  
    Trafił do mnie wyżej wymieniony z objawami śmierci klinicznej. Wyjąłem z niego panel wzmacniacza i na moje oko wygląda na "grzebany". Kable zasilania były cięte i dość dziwnie łączone, ale nieważne, bo uporządkowałem to.

Problem jest zdaje się z płytką stand-by. Mianowicie na taśmie schodzącej z tej płytki na płytkę wzmacniacza napięcie wynosi 0 pomiędzy wszystkimi 3-ma pinami.
    Może zacznę od sprawy zasilania głównego transformatora. Oto on

Czy z jego oznaczenia wynika jakim napięciem powinien być zasilany, bo przewody wejściowe wiszą sobie odłączone od płytki?

z góry dziękuję za pomoc.
  • HelukabelHelukabel
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Transformator główny czy pomocniczy. Dla mnie to 110 lub 230 V w zależności od kraju. Wyjściowe ok. 10V. Jest tam zamontowany bezpiecznik termiczny 125 stopni C. Ze zdjęcia za bardzo nic nie wynika. Co wisi i do jakiej płytki.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 17  
    Na poprzednim zdjęciu jest transformator główny, jak wcześniej pisałem. On na razie nie jest zasilany: przewody jego zasilania nie były nigdzie podłączone, a przed podłączeniem wolałem zapytać.

Ale wkleję więcej zdjęć, to może się sprawa wyklaruje. Mały subwoofer zestaw 2.1 Teac MC-DX 25 nie działa

Zasilanie przechodzi przez włącznik na panelu wzmacniacza, i wchodzi na płytkę stand-by. Jest na niej tez wyjście 230V, wiec wyglądało, że powinno iść na transformator główny, ale na tym wyjściu oznaczonym na płytce jako 230V OUT zmierzone napięcie wynosi 11-12V.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Wpisz 18-205dx0150120 . Jest schemat podobnej wieży.
  • Poziom 17  
    Dzięki za podesłanie schematu. Przylutowałem zasilanie transformatora głównego z płytki stand-by, sprawdziłem sprawność diody sygnalizującej zasilanie - jest OK.
    Teraz pytanie: jak wybudzić subwoofer z trybu stand-by? Dołączam zdjęcie panelu z wejściem kabla od wieży, którym taki sygnał pewnie dociera. Tylko że wieży nie ma... Mały subwoofer zestaw 2.1 Teac MC-DX 25 nie działa
  • Poziom 28  
    Wszystko jest sterowane z tej drugiej części. Można wymusić mu napięcie na Stan-by po wiedzmy 5 V. Złącze Cn-2 . Jeszcze Mute , raczej 0V. Problem regulacji głośności trzeba by wstawić potencjometr. Wejście L i P kanał masz na złączu.
  • Poziom 17  
    Dzięki za wskazówkę. Ale jest coś, co mnie dziwi.

Jak już wcześniej pisałem, napięcie na płytce stand-by w miejscu oznaczonym jako 230V OUT wynosiło 11-12V, ale przed przylutowaniem przewodów transformatora głównego. Bo już po przylutowaniu wynosi zero. Czy to nie jest... nietypowe?
    I jeszcze jedna rzecz: sprawdziłem sprawność diody stand-by przy pomocy baterii - OK, świeci na żółto/pomarańczowo lub na czerwono w zależności od opcji. Ale kiedy pospinałem cały układ i podłączyłem do zasilania już po przylutowaniu transformatora głównego, to ta dioda się w ogóle nie zapala. A przecież jeśli nawet subwoofer jest w trybie stand-by, to ona chyba powinna sygnalizować świeceniem włączenie do gniazdka. prawda?
  • Poziom 28  
    Transformator główny włączany jest przez przekażnik . Jak niema napięcia na stan-by to co go włączy. Można ominąć na próbę. Trafo bez pośrednio pod 230.
  • Poziom 17  
    Myślałem o tym, ale ponieważ jest tam jeszcze taśma spinająca płytkę stand-by i płytkę wzmacniacza, nie zrobiłem tego, obawiając się, że i tak nie zadziała.
    No ale w końcu dzisiaj się zdecydowałem...

Ale wcześniej, jeszcze z płytką stand-by w torze, zlutowałem 4-tą i 5-tą nogę w CN-2, czyli podłączyłem na stałe 5V pod stand by. Nie zadziałało...
    Więc podłączyłem transformator główny wprost do sieci i... zapaliła się dioda na żółto/pomarańczowo. Ogarnęła mnie euforia! Zacząłem teraz kombinować jak podać sygnał na wejście, nie mając odpowiedniego 9-pinowego wtyku. I nawet wymyśliłem jak to zrobić, ale w międzyczasie zauważyłem, że ta dioda świeci coraz słabiej, jakby gasła. Wyłączyłem zasilanie na chwilę, odłączyłem diodę i włączyłem zasilanie ponownie. Pomierzyłem napięcia w CN-2 i okazało się, że nie ma tam 5V ani 12V tam gdzie powinny być, tzn. na 4-tej i 3-ciej nodze. Wszędzie jest zero V do kilku setnych, poza 7-mą na której jest ponad 16V w chwili przyłożenia sond, ale to napięcie spada poniżej 14V w ciągu około pół minuty. Czyżby płytka wzmacniacza też była uszkodzona?