Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie fazowe spawarki,

grzebcio 16 Apr 2016 13:34 1647 16
NDN
 • #1
  grzebcio
  Level 12  
  Witam, mam spawarkę transformatorową, 200a producent już dawno starł się z obudowy więc nie znam. Do domowych rzeczy bez problemu wystarcza tylko ktoś kiedyś spawał nie odpoczywając sobie elektrodą 4 i plastikowe ślizgi które trzymają przesuwną część rdzenia wytopiły się. Teraz podczas spawania blacha strasznie drży i hałasuje, obawiam sie że doprowadzi to do dalszych uszkodzeń.
  Wymyśliłem sobie że skręcę spawarkę na pełną moc a zastosuje regulacje fazową.
  Chciałbym ją wykonać przez triaka załączanego z detekcją zera i układem RC aby triak od razu się nie spalił.. Czy to dobry pomysł? Nie chce korzystać z u209b. Może macie jakieś schematy lub podpowiedzi?
 • NDN
 • Helpful post
  #2
  rafal8916
  Welding machines specialist
  Regulacja jeżeli elektroniczna to mostek pół-sterowany po stronie wtórnej. Fazowa po pierwotnej to lipa, nie warto. Wystarczy zobaczyć na oscyloskopie co triak robi z sinusoidą i jaki będzie to miało wpływ na transformator, a odpowiedź nasunie się sama.
 • #3
  Sniezynka
  Level 33  
  Witam,
  A ja proponuję ją naprawić: usunąć stopione ślizgi i zastąpić laminatem epoksydowo-szklanym o odpowiedniej grubości - takiej aby rdzeń bocznika magnetycznego nie miał luzów i nie brzęczał. Dołożyć wentylator chłodzący na 230V i cieszyć się sprawną i niezawodną spawarką. Można również dołożyć mostek prostowniczy po stronie wtórnej wraz z dławikiem, żeby rozszerzyć możliwości spawarki o spawanie np. elektrodami zasadowymi.
 • #4
  SQ5AZP
  Level 30  
  rafal8916 wrote:
  Fazowa po pierwotnej to lipa, nie warto. Wystarczy zobaczyć na oscyloskopie co triak robi z sinusoidą i jaki będzie to miało wpływ na transformator, a odpowiedź nasunie się sama.

  Bez przesady panie Rafale. To ma znaczenie jedynie przy transformatorach pierścieniowych.
  Transformator składany z blach (a spawalnicze często składane są jednostronnie) dobrze znosi regulację po stronie pierwotnej. Jest to układ stosowany w wielu starszych rozwiązaniach fabrycznych prostowników trakcyjnych prod. włoskiej. Szczególnie gdy napięcie wyjściowe prostownika jest niskie, a prąd bardzo wysoki. (straty)
  Jedynym problemem jest oddawanie do sieci całej gamy harmonicznych przez taki regulator, co powoduje konieczność rozbudowy takiego sterowania o filtr EMI o odpowiednich parametrach.
  Stąd porada kol. Śniezynka wydaje mi się najtrafniejsza.
 • NDN
 • #5
  grzebcio
  Level 12  
  Nad naprawą się za bardzo nie zastanawiałem, bo nie wiem gdzie dostać taki materiał.
  Co do mostka pół-sterowalnego czy możesz mi powiedzieć coś więcej?
 • Helpful post
  #6
  rafal8916
  Welding machines specialist
  SQ5AZP wrote:
  dobrze znosi regulację po stronie pierwotnej


  To zależy od konstrukcji samego trafa. Jedne znoszą to dobrze, inne nie. Poza tym same walory użytkowe takiego rozwiązania są dosyć mizerne w porównaniu z pół-sterowanym prostownikiem diodowo - tyrystorowym. Nawet regulacja zworą magnetyczną daje o wiele lepsze efekty niż fazowa po pierwotnej. Nie jestem zwolennikiem sterowania obciążeń indukcyjnych za pomocą triaków (z wyłączeniem silników komutatorowych).

  Dodatkowo zaletą proponowanego przeze mnie rozwiązania jest to, że zyskujemy prostownik spawalniczy (spawanie prądem stałym), a jak wiadomo daje nam to sporo większe możliwości, oraz lepsze walory użytkowe takiego urządzenia... Kto porównywał goły transformator z prostownikiem spawalniczym wie o czym mówię

  Do wykonania takiego mostka potrzebne są 2 diody i 2 tyrystory na odpowiedni prąd plus układ sterujący wyzwalaniem bramek, no i dławik wyjściowy. W necie i na forum jest masa opisów. Szukaj pod hasłem sterownik bramek tyrystorów.
 • #8
  grzebcio
  Level 12  
  Nad naprawą muszę się dobrze zastanowić..
  Wiem, że znajdę bez problemu informacje o samym układzie regulacyjnym ale już kiedyś szukałem czegoś o dławikach i jakoś niczego nie znalazłem. Mam na stanie jakiś dławik ale nie wiem czy się nada bo jest uzwojenia aluminiowego a sama spawarka z miedzianego. jak obliczyć jaki powinien przekrój rdzenia i przekrój drutu u zwoi?
 • #10
  SQ5AZP
  Level 30  
  Materiał uzwojeń nie ma najmniejszego znaczenia, byle przekrój był obliczony na taki prąd jaki jest w stanie oddać Twoja spawarka. W uproszczeniu przyjmuje się mnożnik 1,4 dla szybkiego przeliczenia przekrojów Cu/Al.
  Aby połączyć glin i miedź stosuje się złącza zaciskane bimetaliczne Cu/Al. Można również używać złącz z bielonej miedzi (pod warunkiem ocynowania aluminiowego drutu nawojowego) Zagniata się na końcach profili nawojowych złącza rurowe z oczkiem i po problemie.
  Acha! praska powinna być typu kompresyjnego.
 • #11
  grzebcio
  Level 12  
  Sterowanie fazowe spawarki, Sterowanie fazowe spawarki,
  Czy to sie nadaje na dławik ?
 • #12
  SQ5AZP
  Level 30  
  Jaki jest:
  Przekrój rdzenia (kolumny środkowej)?
  Przekrój poprzeczny drutu uzwojenia?
  Liczba zwojów uzwojenia?
  Szczelina w rdzeniu?
 • #13
  grzebcio
  Level 12  
  Jutro pomierze wszystko a szczelina bedzie pod uzwojeniem? Bo jakos nie widze jej na zewnątrz.. moge jakis wzor czy cos? Czy bedziesz to okreslal na oko z danych?
 • #14
  SQ5AZP
  Level 30  
  ten preszpan (na oko grubość 0,4) pomiędzy częścią E a częścią I rdzenia?
  (Nawet na zdjęciach widać).
 • #15
  grzebcio
  Level 12  
  A więc tak
  Drut to alu średnica 4mm
  Przekrój kolumny to 3.2x5.2cm co daje 16.64 cm kwadratowych
  Szczelina faktycznie 0.4 lub 0.3
  Co do liczby zwów to naliczyłem 3 warstwy po około 9 zwojów.
  Zdaje mi się, że to trochę słabo. Może mi ktoś podać wzory których używacie ?
 • Helpful post
  #16
  SQ5AZP
  Level 30  
  Przekrój Al - 12,5 mm^2. Powinno być co najmniej 25mm^2
  Czyli maksymalny prąd ciągły tego ustrojstwa to circa 75-100A. I to przy chłodzeniu wymuszonym.
  Mało.
  Przekrój rdzenia również mizerny na 200A - powinno być co najmniej 28-30 cm^2.
  Liczba zwojów - się zgadza. Zazwyczaj takie dławiki mają w granicach 25-35 zwojów.
  Szczeliną ustawia się indukcyjność takiego dławika na 0,6-1,0 mH.
  Szczelina w rdzeniu dławika który wkleiłeś na foto - ma szerokość 1,2 mm(szczeliny w poszczególnych kolumnach sumują się).
  Tyle - z mojego osobistego doświadczenia.
 • #17
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  3.1.16. Nie wysyłaj pytań, na które odpowiedź można łatwo znaleźć w Internecie lub na forum elektroda.

  Zamykam.