Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Spawarka transformatorowa, brak ograniczenia prądu, wybija bezpieczniki

Radzio M. 16 Kwi 2016 15:54 1053 4
  • #1 16 Kwi 2016 15:54
    Radzio M.
    Poziom 32  

Witam.

Posiadam starą spawarkę transformatorową, która od lat na mnie czeka aż ją naprawie. Przeszła przez kilku elektryków jakieś 10 lat temu.
    Problem jest taki, że nie działa ograniczenie prądu (spawa na maksa) oraz wybija wyłączniki nadprądowe (czasami nie wybija, myślę, że dzięki trafieniu w okolice 0 sieci). Ogranicznik prądu zbudowany jest na wsuwanym rdzeniu pomiędzy uzwojenie pierwotne i wtórne. Uważam, że kwestia mechaniczna tego ogranicznika jest w porządku. Konstrukcja spawarki jest bardzo prosta : trafo, mostek, dławik, ogranicznik prądu.

Czy taki rdzeń po czasie może stracić swoje właściwości?
    Po co jest ten rezystor na schemacie? (schemat odrysowany)
    Może zbudować układ załączania spawarki w zerze sieci, taki soft start?

Re: Spawarka transformatorowa, brak ograniczenia prądu, wybija bezpieczniki Re: Spawarka transformatorowa, brak ograniczenia prądu, wybija bezpieczniki Re: Spawarka transformatorowa, brak ograniczenia prądu, wybija bezpieczniki Re: Spawarka transformatorowa, brak ograniczenia prądu, wybija bezpieczniki Re: Spawarka transformatorowa, brak ograniczenia prądu, wybija bezpieczniki

0 4
  • #2 16 Kwi 2016 16:08
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Załączaj wyłącznikiem na 2 razy, rezystor w szereg zwierany 2 stopniem wyłącznika.

Po drugie musiał byś zmierzyć amperomierzem cęgowym prąd spawania na wyjętym w i włożonym rdzeniu żeby coś powiedzieć.

0
  • #3 16 Kwi 2016 17:40
    Radzio M.
    Poziom 32  

Miernika cęgowego nie mam i nie ma od kogo pożyczyć, na jeden pomiar też nie kupie :P
    Sprawa wygląda tak, że spawarka daje maksymalny prąd, nie reaguje na wysokość rdzenia.
    Ponawiam pytanie : czy ten rdzeń traci swoje właściwości po czasie? Opłaca się go wymieniać czy może zrobić jakiś elektroniczny regulator mocy?

0
  • #4 16 Kwi 2016 18:21
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Radzio M. napisał:
    czy ten rdzeń traci swoje właściwości po czasie?

Jakie znowu właściwości?

Jeśli nie zmienią prądu to znaczy że źle wchodzi.

0
  • #5 16 Kwi 2016 20:16
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Radzio M. napisał:
    Cęgówki nie mam i nie ma od kogo pożyczyć, na jeden pomiar też nie kupie

Nie ma czegoś takiego jak cęgówka, a bezpieczniki nie wybijają i wybijać nie będą!- Proszę poprawić i zapamiętać na przyszłość.
    Proszę pożyczyć od elektryka- cęgówki nie ma, ale z pewnością posiada cęgi Dietza na prąd przemienny. Proszę zmierzyć prąd pobierany z sieci przy minimalnym i max. wsunięciu rdzenia, proszę napisać, czy rdzeń nie posiada rdzy oraz czy bocznik faktecznie zmienia położenie. Zdjęcie mile widziane.
    Bez tych danych dyskusja nie ma sensu.

0