Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gigabyte GA-K8NF-9-RH - Wysoka temp. na diodzie procesora !

16 Kwi 2016 16:13 456 4
  • Poziom 8  
    Witam!

Od paru dni mam problem z kompem. Temperatura diody procesora ekstremalnie wysoka w stosunku do temperatury procesora:

Pole Wartość
    Właściwości czujnika
    Typ czujnika ITE IT8712F (ISA 290h)
    Typ czujnika procesora graficznego Diode (NV-Diode)
    Nazwa płyty głównej Gigabyte K8NF / K8N Pro-SLI / K8NS / K8N-SLI / K8N Ultra / K8NXP Series
    Stwierdzono otwieranie obudowy Tak

Temperatury
    Procesor 43 °C (109 °F)
    Dioda procesora 80 °C (176 °F)
    GPU Diode 52 °C (126 °F)
    Seagate ST340014A 43 °C (109 °F)
    Seagate ST340015A 39 °C (102 °F)
    Seagate ST340016A 39 °C (102 °F)

Wentylatory
    Procesor 3309 RPM
    System 4688 RPM
    Procesor graficzny 100%

Wartości napięć
    Napięcie rdzenia procesora 1.42 V
    +3.3 V 3.28 V
    +12 V 12.42 V
    DIMM 2.56 V

Jak widać 80 C w stanie spoczynku, czyli prawie 40 C różnicy między wskazaniem diody proc. a temperaturą proc.!
    Co powoduje że nawet włączenie skanera antywirusowego doprowadza do wzrostu temp do 100 C i powoduje wyłączenie kompa.
    Dodam że zmieniałem pastę trzy miesiące temu i wszystko było ok do tej pory.
    Temperatura podawana w biosie to 43 C.
    Dodam że występuje to na obu dostępnych biosach i procesor nie jest podkręcony.
    Procesor to AMD Athlon 64, 2000 MHz (10 x 200) 3200+
    Radiator na proc. przy dotknięciu ledwo ciepły.
    Jakieś propozycje rozwiązania problemu?

Temat do zamknięcia, po ponownym zdemontowaniu radiatora i dołożenia pasty temperatura diody procesora wróciła do normy, czyli do 40 stopni w spoczynku, max 50 stopni w stresie (OCCT)

Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za pomoc.
  • Poziom 38  
    Czym mierzysz te temperatury? Ja też mam u siebie temperatury dla procesora jako całości i każdych rdzeni oddzielnie i tymi drugimi temperaturami bym się raczej sugerował. Czasami czujnik temperatury procesora jest wbudowany w płytę i umieszczony pod gniazdem procesora a od rdzeni bezpośrednio w nim. Zobacz czy radiator dobrze dolega do procesora. Zobacz czy masz w biosie funkcję wyłączania komputera od przegrzania.
    Zrób test programem OCCT i podaj wyniki.
  • Poziom 38  
    Witam.
    ebola1963 napisał:
    Dodam że zmieniałem pastę trzy miesiące temu i wszystko było ok do tej pory.

Czy chłodzenie jest prawidłowo zamontowane?
    Czy płyta główna nie jest "zniekształcona" w okolicy gniazda procesora?
    Jaki masz procesor na tej płycie?
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    ebola1963 napisał:
    Radiator na proc. przy dotknięciu ledwo ciepły.

Więc na początek wymień pastę sprawdzając przy tej okazji że niz złego z płytą i mocowaniem chłodzenia się nie stało. Jeśli jest OK i nic się nie zmieni to możliwe że czujnik w CPU padł. Jeśli padł to wyłącz w BIOS zabezpieczenia termiczne i wylicytuj sobie w między czasie inny procesor który tu pasuje. Te procesory obecnie nie są drogie taki jak twój z gwarancją miesięczną to koszt 10PLN z wysyłką.
  • Poziom 38  
    310artur napisał:
    czujnik w CPU padł

Czujnik w CPU raczej jest ok, on właśnie pokazuje 40 stopni, uszkodzony jest raczej ten w płycie głównej albo po prostu jest źle odczytywany stan czujnika, równie dobrze może to być temperatura GPU czy czegokolwiek innego, nadaj nie dostałem informacji skąd jest odczytywana temperatura.