Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Strażak na zakładzie i protokół pokontrolny - Oznaczenie transformatorów i SN

16 Kwi 2016 16:54 2667 30
  • Poziom 29  
    Panowie, w zakładzie zatrudniony strażak, po jednym z obchodów wypisał w protokole:

Na budynkach trafostacji opis na drzwiach budynków wysokości
    istniejących napięć nieaktualne.

Chodzi o tablice informacyjne z oznaczeniem SN 15/0,4 kV.
    Według Niego, powinno znaleźć się tam 16,5/0,4kV.

Dodatkowo, przyczepił się, że na każdej stacji trafo powinna być informacja o mocach transformatorów i ich typie, i teraz tak:
    Czy wystarczą wg. Was tablice:
    Transformator olejowy 1 - 630 kVA
    Transformator olejowy 2 - 1,6 MVA
    Transformator żywiczny 3 - 1,6 MVA

Plus tablica, że te 2 ostatnie, mogą pracować równolegle i mogą zostać połączone sprzęgłem ...

Macie pomysł jak to pooznaczać?
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Moderator
    Zapytałeś go czym mierzył napięcia? Skąd wie jakie mają być i jak trafo pracują?
  • Poziom 30  
    Chyba nie do końca są to kompetencje strażaka.
    Skąd wziął akurat 16,5kV?
  • Pomocny post
    Moderator - Elektryka
    serwisor napisał:
    Macie pomysł jak to pooznaczać?

Mamy.
    Strażak niech się zajmie gaśnicami.
    A tabliczki informujące o napięciu znamionowym to nie jego broszka.
    Dla niego to jest powyżej 1kV.

A z pracą równoległą transformatorów i oznaczaniem tego, to już koleś przegiął całkowicie.
    Co go to obchodzi? :?:
  • Poziom 29  
    No niestety jest to strażak zakładowy, więc wie więcej niż musi, skąd wziął 16,5 coś tam tłumaczył, ale było to tak absurdalne że nie pamiętam.
    Co do pracy równoległej, to chodzi o przypadek, w którym rozłączone było by jedno trafo, a drugie sprzęgłem zasilało by zakład, a coś by się stało, choć w sumie zdarza się to raz w roku...

A z tym 16,5 to coś tam tłumaczył, odnośnie przejścia z 220-230V,
    Ech, wymiękam...

P.S. Czy jeśli elektryk zakładowy ma tylko E z atmosferami Ex, to czy jako nadzorca muszę mieć D na Ex-y?
  • Pomocny post
    Moderator - Elektryka
    serwisor napisał:
    A z tym 16,5 to coś tam tłumaczył, odnośnie przejścia z 220-230V,
    Ech, wymiękam...

Facet bredzi.
    Zapytaj go czy wie co to jest napięcie znamionowe i jak jest tolerancja.
    W Grudziadzu sieć SN pracuje na napięciu znamionowym 15kV.
    I guzik go obchodzi jakie jest napięcie rzeczywiste.
    Na rozdzielni 110kV mam permanentnie 118 - 120. Więc też powinienem przebić tabliczki? :D
  • Pomocny post
    Moderator
    serwisor napisał:

P.S. Czy jeśli elektryk zakładowy ma tylko E z atmosferami Ex, to czy jako nadzorca muszę mieć D na Ex-y?

Powinieneś.
    A strażak urwał się z choinki. Poproś go o podanie podstawy prawnej. Najlepiej na piśmie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Moderator Energetycy
    Może mu podsunąć myśl, by zajrzał na Elektrodę, do tego działu ?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Mam wrażenie że "strażak" włazi w nie swoje kompetencje i chce się przypodobać szefostwu na zasadzie, że on wie lepiej. Nie ujmując na honorze prawdziwym strażakom, koleś robi z siebie "błazna". Znając realia, koleś powie że elektroda to bzdura.
  • Pomocny post
    Moderator - Elektryka
    Jeszcze suplement do tej wypowiedzi, może Koledze przyda się w rozmowie z owym "straszakiem".
    serwisor napisał:
    A z tym 16,5 to coś tam tłumaczył, odnośnie przejścia z 220-230V

Facetowi gdzieś coś dzwoni, ale nie wie gdzie.
    Otóż przed zmianą Un z 220/380 na 230/400 rozważano "szybki ruch" przez podbicie napięcia na SN. Ale w ówczesnym ZE Toruń porzucono ten pomysł i wysłano monterów na szeroko zakrojoną akcję pomiarów napięć i obciążeń na wszystkich stacjach SN/nn i przestawiania PZ-ów tam, gdzie po wprowadzeniu 230/400 napięcia nie mieściłyby się w widełkach tolerancji lub były zbyt blisko dolnej granicy.
    Nikt nie manipulował w nastawach ARN-ów i napięcia na SN są takie jak były czyli 15kV +/-10%
    Na stacjach blisko GPZ będzie 16,5kV a na stacjach oddalonych i zasilanych z bardziej obciążonych magistral będzie 13,5kV. I to w warunkach pracy normalnej, czyli bez zakłóceń.
    I tak jak pisał Staszek, niech gościu poda na piśmie podstawę prawną. Jeśli nie poda, to swój "protokół" może wziąć do kibelka i się nim podetrzeć. ;)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Tak jak pisze zbich zmiana jest tylko na nn , sieci rozdzielcze 15kV nadal są 15kV.

Na tabliczkach info jest o napięciu znamionowym a nie chwilowym, Bo trzeba by było Woltomierz cyfrowy zamiast tabliczki zapiąć.
  • Poziom 29  
    Dziękuję @zbich70.
    U nas trzyma się ~15,5, pomijam oczywiście zasilania awaryjne itp.
    Taka też będzie moja odpowiedź, jeśli dalej nie będzie pasować, to zapytam o podstawę prawną.

Dzięki Panowie.
  • Poziom 30  
    zbich70 napisał:
    Jeśli nie poda, to swój "protokół" może wziąć do kibelka i się nim podetrzeć. ;)
    ,
    Tylko najpierw niech go trochę pomiętosi, będzie przyjemniejszy w użyciu. :D
  • Poziom 24  
    Przy takim napięciu kilowolt w tą czy tamtą to już różnicy nie robi. Wydaje mi się że układ wyłączający te trafa w razie pożaru powinien go interesować. Skoro był audyt to coś wynaleźć musiał, a że nie było się do czego przyczepić to padło na trafo. U mnie w zakładzie strażak jest regularnie kilka razy do roku i takich uwag jeszcze nie słyszałem.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    serwisor napisał:
    Dodatkowo, przyczepił się, że na każdej stacji trafo powinna być informacja o mocach transformatorów i ich typie, i teraz tak:
    Czy wystarczą wg. Was tablice:
    Transformator olejowy 1 - 630 kVA
    Transformator olejowy 2 - 1,6 MVA
    Transformator żywiczny 3 - 1,6 MVA

Plus tablica, że te 2 ostatnie, mogą pracować równolegle i mogą zostać połączone sprzęgłem ...

A interesowało go to co jest w jego kompetencji :?: np. gdzie są "czerwone guziczki" w celu ich wyłączenia.
  • Poziom 28  
    Opis mocy i typu transformatora jest przydatny podczas akcji gaśniczej - o ile taka tabliczka wytrzyma do przyjazdu straży pożarnej. Typ transformatora będzie wskazywał sposób gaszenia pożaru, zaś moc wskazuje na orientacyjną ilość środków palnych w transformatorze, aczkolwiek nie spotkałem jeszcze takiego strażaka, który wyrywkowo zna ilość oleju w transformatorach. Całe to zamieszanie jest na wyrost spowodowane, bo strażakom z PSP przyjeżdżającym do pożaru, napięcie ani moc nie będzie robić różnicy, zaś typ (materiał palny) będą bardzo łatwo mogli poznać. Spotkałem się kilka razy w życiu z tak szczegółowymi oznaczeniami, aczkolwiek podstawy prawnej nie doszukiwałem się w tym.

Kolego serwisor, jeśli chcesz rozszerzyć swe uprawnienia o dozór i masz na myśli ograniczenie napięcia do 15 kV lub 15,75 kV to proś o wpisanie do uprawnień 20 kV. Znam przypadek, gdzie firma dystrybucyjna wyprosiła pracowników zewnętrznych ze stacji, gdyż mieli ograniczenie do 15 kV a woltomierz wskazywał 15,5 kV i od tamtej pory wszystkie uprawnienia mają do 20 kV.
  • Poziom 43  
    gilus1 napisał:
    gdyż mieli ograniczenie do 15 kV a woltomierz wskazywał 15,5 kV

A co to zmienia, idiotyzm.
  • Specjalista elektryk
    Warto robić do 20 kV, bo są w Polsce sieci 20 kV (z tego co pamiętam, to np. w województwie dolnośląskim).
  • Poziom 29  
    gilus1 napisał:
    Kolego serwisor, jeśli chcesz rozszerzyć swe uprawnienia o dozór i masz na myśli ograniczenie napięcia do 15 kV lub 15,75 kV to proś o wpisanie do uprawnień 20 kV. Znam przypadek, gdzie firma dystrybucyjna wyprosiła pracowników zewnętrznych ze stacji, gdyż mieli ograniczenie do 15 kV a woltomierz wskazywał 15,5 kV i od tamtej pory wszystkie uprawnienia mają do 20 kV.

Nie mam takiej potrzeby, razem z Elektrykiem zakładowym mamy do 40kV,
    tyle że ja mam E: 1,2,3,4,7,9,10, tyle, że 1 i 3 ograniczone do 4MVA
    A D mam bez 9, a w obecnym zakładzie, jako przełożony muszę dorobić D na 9.

Elektryk zakładowy ma tylko E - 2,3,9,10
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    A nie jest tak że ŚK sa tylko do 1kV lub powyżej 1kV i wszystkie inne dopiski są tylko wymysłami komisji?
  • Moderator - Elektryka
    masonry napisał:
    A nie jest tak że ŚK sa tylko do 1kV lub powyżej 1kV i wszystkie inne dopiski są tylko wymysłami komisji?

No właśnie jest dokładnie tak.
    <1kV i >1kV.
    Jeśli Szanowna Komisja wydaje ŚK >1kV ale z ograniczeniem do jakichś kilowoltów, świadczy tylko o tym że:

a. abiturient jest słabo kumaty i trzeba mu ograniczyć napiecie żeby przypadkiem nie wysadził się w kosmos razem z zakładem;

b. komisja jest słabo kumata, ale ŚK wydaje na prawo i lewo, byle tylko PLN-y na konto wpływały...

;)
  • Poziom 30  
    To teraz pytanie czy takie ograniczenie napięcia do np. 20kV przez komisję ma skutek prawny?
    Jeżeli ustawodawca nie przewidział takich dopisków, to jest to samowola komisji która nie powinna nieść za sobą skutków prawnych.
    To tak jakbym zdał egzamin na prawko B, ale komisja by dopisała że mogę prowadzić tylko auta osobowe dwudrzwiowe a kombi już nie, lub tylko auta osobowe a dostawczaka nie. :D
  • Poziom 39  
    masonry napisał:
    To tak jakbym zdał egzamin na prawko B, ale komisja by dopisała że mogę prowadzić tylko auta osobowe dwudrzwiowe a kombi już nie, lub tylko auta osobowe a dostawczaka nie

A jakbyś na B mógł prowadzić auta osobowe ale już Ciężarowe nie :?: ;)
  • Admin Elektroenergetyka
    mawerix123 napisał:

Absurdem są C bez B, a takowe wydawano masowo zaraz po wojnie.
  • Specjalista elektryk
    A tematem przewodnim jest:
    Cytat:
    Strażak na zakładzie i protokół pokontrolny - Oznaczenie transformatorów i SN
    :D
  • Poziom 30  
    mawerix123 napisał:

To akurat jest oczywiste.
  • Poziom 39  
    masonry napisał:
    To akurat jest oczywiste.

Może z ŚK jest podobnie niema co majstrować przy napięciu 110kV (ciężarówką) kiedy pracowało się dotychczas na 15kV (minivan) ;)
  • Admin Elektroenergetyka
    zbich70 napisał:
    mawerix123 napisał:

A ja bym Cię poprosił abyś swoją żonę/partnerkę namówił aby osobówką wjechała tyłem do garażu.
    Chyba że potrafi -> to jesteś wielce szcześlwy człowiek... :D

Nie powinno się wjeżdżać tyłem do garażu :D
  • Poziom 39  
    zbich70 napisał:
    A ja bym Cię poprosił abyś swoją żonę/partnerkę namówił aby osobówką wjechała tyłem do garażu.

To jest jeden z przykładów że niektórzy mając ŚK powyżej 1kV mogą sami sobie narobić szkód ;)