Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Scania r500 2004r - skrzynia biegów nie zmienia góra dół

andrzejpodgajny 16 Kwi 2016 20:47 1467 9
  • #1 16 Kwi 2016 20:47
    andrzejpodgajny
    Poziom 9  

Witam .
    Jak w temacie mam problem ze Scanią, przy zimnym silniku wszystko działa poprawnie gdy się dość mocno zagrzeje ma problemy z przerzucaniem skrzyni góra/dół, skrzynia zostaje bez biegów. w pobliskim serwisie pneumatyki wymienili zawór-cewkę odpowiedzialną za przełączanie oraz uszczelnienia na siłowniku. elektrycznie myślę że jest wszystko ok (słychać że próbuje się coś dziać podczas przełączania). wczoraj przyuważyłem że próbując zrobić zmianę na większych obrotach silnika problem się zmniejsza-znika. Czuć też że na wolnych obrotach jak problem się pojawia lewarek zmiany biegów ciężej się przesuwa (prawo- lewo).

0 9
  • #2 16 Kwi 2016 20:52
    maher440
    Poziom 15  

Sprawdź czy tak samo dzieje się po takiej kombinacji:jedziesz na dolnej pstrykasz guzik na górną i dopiero wtedy sprzęgło i lewarek na kolejny bieg.Tak samo z góry na dół.

0
  • #3 16 Kwi 2016 21:19
    andrzejpodgajny
    Poziom 9  

wydaje mi się że wtedy właśnie jest gorzej... w poniedziałek zrobię trochę km to zwrócę uwagę.

0
  • #4 17 Kwi 2016 22:10
    kwantor
    Poziom 38  

Tak dla pewności, sprawdż olej w krzyni.

0
  • Pomocny post
    #5 18 Kwi 2016 07:44
    tomek-staw
    Poziom 12  

Sprawdź zaworek przy wybieraku skrzyni biegów - ten wkręcony na dwie śrubki od przodu. Jeśli ciężko pracuje możliwe że się zaciera. Ma on wpływ na dostarczenie powietrza do ukł zakresów skrzyni.

0
  • #6 18 Kwi 2016 07:53
    andrzejpodgajny
    Poziom 9  

olej właściwie nie był sprawdzany ale nie dalej niż pół roku temu był wymieniany- dla pewności sprawdzę. Scania r500 2004r - skrzynia biegów nie zmienia góra dół

jeżeli chodzi o ten zaworek to właśnie też już był wymieniony...

0
  • #7 18 Kwi 2016 12:49
    tomek-staw
    Poziom 12  

Jeśli wszystko sprawdziłeś to możesz jeszcze sprawdzić mechanicznie czy działa przekładnia planetarna. Jeśli nie działa zakres góra/dół lub skrzynia stanęła w martwym punkcie i w ogóle nie ciągnie to zdejmij cylinderki od zakresów te z tyłu skrzyni po obu stronach wału i zwróć uwagę na położenie tłoków. Dolna skrzynia oba tłoki powinny być wyciągnięte do końca czyli ok 50-60mm . Górna skrzynia tłoki wepchnięte do kónca w kierunku skrzyni. W takich pozycjach skrzynia musi ciągnąć, może ręcznie wyciągnąć i wepchnąć tłoki i obserwować co się dzieje. Jeśli skrzynia nie ciągnie to możesz mieć problem z wytartymi "kamieniami" które przestawiają przesuwkę ewentualnie coś z synchronizatorami zakresów ale wcześniej słyszałbyś zgrzyty przy zmianie zakresów.

0
  • #8 19 Kwi 2016 08:18
    andrzejpodgajny
    Poziom 9  

generalnie auto jest cały czas w ruchu i nie ma aż tak źle żeby nie dało się nim jechać, kilka ruchów lewarkiem prawo lewo, jeszcze raz przełącznik i jedzie dalej. Jest to tylko na dłuższą metę bardzo męczące i spowalnia jazdę... druga sprawa nie chciałbym aby któregoś dnia stanęło całkiem.

0
  • #9 19 Kwi 2016 11:06
    kwantor
    Poziom 38  

Nie wiem trochę, czy to wygląda tak jak w scani 4? jeśli tak, to wymień ceweczkę wraz z pilotem. To wszystko, co mocuje się czterema śrubkami, do zaworu.

0
  • #10 20 Kwi 2016 18:24
    andrzejpodgajny
    Poziom 9  

Temat rozwiązany, winowajcą był ten niedawno wymieniony zaworek na górze skrzyni co go na zdjęciu widać (wysokiej jakości zamiennik... Pozdrowienia dla producentów tego shitu.). Niestety często po wymianie części na nową uznaje się że nie może być winna, a tu zonk. W każdym razie zamontowany wysokiej jakości zamiennik innego producenta i jest ok, miał być orginał ale dostępny za 2 dni.

2