Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

domofon ELFON Pi1 AU1/3 przycisk wyjścia + sterowanie bramą

lucksp 17 Apr 2016 08:01 5487 12
 • #1
  lucksp
  Level 7  
  Witam.
  Będę zakładał domofon firmy ELFON model Pi1 AU1/3. Chciałbym do niego dodatkowo podłączyć przycisk do zwalniania elektrozaczepu który miałby znajdować się w słupku ogrodzenia od strony podwórka (na wypadek gdybym zapomniał klucza od furtki a w domu nikogo by nie było :)). Dodatkowo chciałbym aby jednym z trzech przycisków funkcyjnych w unifonie można było otwierać brame wjazdową do której będzie podpięty napęd FAAC 740.
  Załączam schemat podłączenia domofonu który dostarcza producent. Proszę o jakieś wskazówki jak to wszystko zrobić. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
 • Helpful post
  #2
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Ad1. Jak w każdym domofonie analogowym wielożyłowym równolegle do przycisku otwarcia w unifonach ( KE i masa). Będziesz potrzebował na to jednej dodatkowej żyły.
  Ad2. W instrukcji od napędu bramy znajdziesz złącze odpowiedzialne za sterowanie z dodatkowego przycisku czy radiolinii. Będziesz potrzebował na to dwóch żył.
  ps.
  Poprawiłem tytuł na adekwatny do treści.
 • #3
  lucksp
  Level 7  
  Dziękuję za odpowiedź. Zadam może głupie pytanie. Które złącze będzie odpowiedzialne za masę. Co oznaczają te skróty w nazwach złącz na schemacie?
  Z góry dzięki za odpowiedź.
 • Helpful post
  #4
  zybex
  Helpful for users
  Masa to symbol podobny do odwróconej litery "T".

  Symbole są mało istotne, bo producent mógł nawet przyjąć numerację cyfrową, np. 1 - mikrofon, 2 - wywołanie itd. Nie mniej jednak tu użyto liter, które nie są przypadkowe. SU - słuchawka unifonu, MU - mikrofon unifonu, GK - głośnik kasety, MK - mikrofon kasety, SG - sygnał generatora itd. itd. Ważne aby wszystko połączyć zgodnie ze schematem.
 • #5
  lucksp
  Level 7  
  Czy dobrze odczytuje z tego schematu że 1 w unifonie będzie otwierała elektrozaczep, 3 będzie wywołaniem interkomu, a 2 wg schematu jest wolna do wykorzystania?
 • Helpful post
  #6
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Dobrze odczytujesz, no i po woli łapiesz że na forum oczekujemy od pytających nieco zaangażowania w temat :)
  Pozdrawiam
 • #7
  lucksp
  Level 7  
  To teraz pozostaje tylko kwestia wpięcia kabla do sterowania napędem bramy. Czy wystarczy go podpiąć do masy i do złącza oznaczonego SG1 w zasilaczu domofonu?
 • Helpful post
  #8
  Ircys
  Intercoms specialist
  Do sterowania napędem bramy potrzebujesz 2 niezależne żyły od przycisku w unifonie, które wpinasz w automatyce bramowej do złączy 1 i 7.

  Pozdrawiam
 • #9
  lucksp
  Level 7  
  A czy zamiast łączyć ze sobą unifon 1 i unifon 2 poprzez łącza oznaczone DZ i 3 wystarczy jak puszcze kable równolegle z unifonu 1 i unifonu 2 do zasilacza tam je podłącze i zmostkuje w zasilaczu złącza Z1 iZ2?? Tak na mój rozum to powinno wyjść na to samo. No chyba że jestem w błędzie?
 • Helpful post
  #10
  Ircys
  Intercoms specialist
  Łącz tam gdzie Ci lepiej - skoro łatwiej, lepiej przy zasilaczu, to łącz tam.

  Pozdrawiam
 • #11
  viertnik
  Level 17  
  lucksp wrote:
  Czy dobrze odczytuje z tego schematu że 1 w unifonie będzie otwierała elektrozaczep, 3 będzie wywołaniem interkomu, a 2 wg schematu jest wolna do wykorzystania?


  2 nie jest wolna. Tam przychodzi sygnał generatora interkomu, następnie wychodzi z 3.
  Tutaj przy instalacji z jednym przyciskiem na panelu zew. nie musisz tej trójki prowadzić do drugiego unifonu. Wystarczy, że "mostkiem" podepniesz ją do zacisku "Dz" w tym samym unifonie. Sygnał dzwonienia zew. jest wspólny dla obydwu unifonów więc "Dz" będą połączone ze sobą.
 • #12
  lucksp
  Level 7  
  Chciałbym uzyskać taki efekt.
  1 przycisk funkcyjny w unifonach otwiera elektro zaczep furtki.
  2 przycisk funkcyjny w unifonach wywołuje interkom
  3 przycisk funkcyjny w unifonach otwiera bramę wjazdową.
  Zakładam że jak podłącze wszystko wg schematu to przycisk 1 będzie otwierał elektrozaczep. Czy przycisk 2 będzie wywoływał interkom czy coś muszę dodatkowo podłączyć.
  Gdzie mam podłączyć dwie żyły z automatu bramowego żeby przycisk 3 wykonywał żądane zadanie. Z tego co patrzyłem w unifonie nie ma możliwości podpięcia bezpośrednio pod przycisk. Na płytce w unifonie oprócz złącz 1 2 3 są jeszcze oznaczone 4 i 5 a ich na schemacie nie ma.
  Kurcze trochę się w tym gubię.
 • #13
  viertnik
  Level 17  
  1 - KE
  2 - SG1
  3 - wyjście generatora interkomu na DZ w drugim unifonie
  4,5 - do sterownika bramy

  Zworka Jp1 założona na pinach 1 i 2