Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łóżko rehabilitacyjne Hill-Rom - Uszkodzony siłownik DEWERT Megamat

17 Kwi 2016 13:36 4953 11
  • Poziom 12  
    Witam
    Posiadam w domu łóżko rehabilitacyjne sterowane elektrycznie.
    Niestety ostatnio pojawił się problem: przestał działać jeden z siłowników, konkretnie ten, który podnosi plecy.
    Jest to siłownik DEWERT typ Megamat, 24V=, 65W, 1500N. Kabel od siłownika zakończony jest wtyczką 2-pinową.
    Po sprawdzeniu okazało się, że siłownik robi zwarcie przy włączaniu go w kierunku podnoszenia. W drugą stronę pracuje normalnie.
    Z uwagi na to, że łóżko jest bardzo potrzebne dla mojej mamy muszę naprawić tę usterkę.
    Wydaje mi się, że uszkodzeniu uległa elektronika sterująca w silniku zmianą kierunku jego obrotów. Sam sterownik łóżka pracuje prawidłowo: pozostałe funkcje działają bez zarzutu, na wyjściu na ten siłownik pojawia się napięcie +/- 35V=, w zależności od załączanego kierunku pracy.

I teraz moje pytania:
    Czy istnieje szansa znalezienia sprawnego takiego siłownika? Z informacji na stronie producenta wynika, że model ten nie jest już produkowany i został zastąpiony przez model Megamat 2, więc w grę wchodzą tylko używki.
    Czy jest możliwa jego naprawa takiego uszkodzenia? Sam silnik jest nierozbieralny, ale... może jednak ktoś tego spróbował.
    Czy jest możliwa wymiana samego silnika z innego siłownika, oczywiście ten sam model, ale inne rozmiary ramienia siłownika? A co w takim przypadku z modelem Megamat 2? Czy jego silniki są "kompatybilne" ze ślimakami z modelu Megamat
    Proszę o jakiekolwiek informacje. Temat siłowników zgłębiam od kilku dni...

pozdrawiam
    Grzegorz
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Jeśli dwa piny we wtyczce to raczej elektroniki tam nie ma żadnej, tylko zwykły silnik. A jeśli zwarcie to jest spalony. Skoro siłownik jest do wyrzucenia, to można go spróbować rozebrać (w końcu ktoś go kiedyś złożył) i przewinąć.
  • Poziom 12  
    Czy to oznacza, że silnik ma dwa uzwojenia? Jedno do kierunku w lewo, drugie - do kierunku w prawo? Bo w jedną stronę pracuje bez problemu.
  • Poziom 24  
    To dość istotny szczegół, w takim razie padła któraś z krańcówek wewnętrznych, a silnik jest ok. Można próbować naprawić, wymienić, albo pozbyć się jej, jednocześnie pamiętając o tym że jej nie ma, można dorobić jakąś blokadę mechaniczną przeciwdziałającą rozjechaniu się łóżka.
  • Poziom 20  
    Kolego.
    Oprócz silnika i dwóch krańcówek , lub sprzęgła z krańcówką nic tam nie ma.Zmieniając bieguny zasiania zmieniasz kierunek obrotów silnika . Rozbierz , odłącz silnik i pomierz każdy element z osobna ,sprawdż , co robi zwarcie .
  • Poziom 12  
    A jak rozebrać ten silnik? Bo wykręcenie dwóch szpilek nic nie daje. Wygląda na to, że silnik, jego obudowa, jest sklejona fabrycznie w połowie długości silnika.
  • Poziom 24  
    Tego typu siłownika jeszcze nie rozbierałem, ale wpadały w moje ręce podobne i zawsze się dało. Ktoś w fabryce w końcu to składał...
  • Poziom 20  
    Kolego.
    Młotek , deseczka i jedziesz w koło stukając mocniej ale z wyczuciem po rancie zgrzewu. Możesz też użyć imadła , śćiskając na rancie wewnętrzny zgrzew , jedną połówkę obudowy .Poczytaj jak się rozbiera zasilacze elektroniczne do laptopów . Jeśli masz drugi siłownik z taką samą wtyczką , to sprawdż , czy chodzi w tym gnieżdzie ,co jest podłączony uszkodzony siłownik ,bo może być jeszcze uszkodzony przekażnik w module sterowania.
  • Poziom 12  
    Spróbuję to jutro rozebrać. Obawiam się tylko jednego: żeby czegoś w trakcie tego włamywania się nie uszkodzić.
  • Poziom 12  
    No to czapka z silnika zdjęta :)
    W środku wygląda to tak, jak na zdjęciach.
    Zaznaczone diody mają zwarcie. Czy to mój cały problem?
    Nie wiem jak sprawdzić krańcowki...
    Łóżko rehabilitacyjne Hill-Rom - Uszkodzony siłownik DEWERT Megamat Łóżko rehabilitacyjne Hill-Rom - Uszkodzony siłownik DEWERT Megamat

Mała korekta:
    1. Jedyna uszkodzona dioda to ta górna z zaznaczonych na zdjęciu. Ta dolna była zwarta przez krańcówkę...
    2. Krańcówki sprawdzone - obie ok.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Witam.
    Najpierw zaznacz bieguny diód , jak są ułożone ,wylutuj je , i dopiero pomierz. Jeśli uszkodzona jest chociaż jedna , to wymień wszystkie cztery , o takim samym lub większym amperażu.
    Diody mogły się spalić z przeciążenia , sprawdż , czy lekko porusza się ruchomy stelaż łużka od tego siłownika ,i czy krańcówki wyłączają przy końcu.
  • Poziom 12  
    Diody wymienione , siłownik działa, łóżko w pełni sprawne!
    Bardzo dziękuję wszystkim za bezcenne wskazówki :)
    Mam jeszcze jedno pytanie: w obudowie silnika jest taki czerwony wkręt znajdujący się w osi silnika (zaznaczony na zdjęciu). Jak należy go prawidłowo wyregulować. Przy rozbieraniu siłownika wykręciłem i to i teraz nie wiem, jak to ustawić. Póki co wkręciłem do oporu i lekko cofnąłem.

PS. Coś się popsuło z ładowaniem zdjęć do postów. Zdjęcie dodam jutro.

Łóżko rehabilitacyjne Hill-Rom - Uszkodzony siłownik DEWERT Megamat

PS2. Zdjęcie dodane.