Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Mirley 2x15W - słychać trafo

17 Kwi 2016 15:37 561 11
  • Poziom 10  
    Witam, poskładałem wzmacniacz konstrukcji pana "Mirley" lecz po poskładaniu słychać transformator w głośnikach, mimo to wzmacniacz pracuje prawidłowo, czy to normalne ? Dodam że jest na 2030A

Dodano po 2 [minuty]:

I czy jest możliwość usunięcia tej nieprzyjemnej częstotliwości z głośników ? Poprzez dodatkową filtrację ?
  • Specjalista AGD
    Po odłączeniu przewodów sygnałowych także?
    Jak możesz to pokaż jak masz to połączone.
  • Poziom 43  
    Trakciarz12 napisał:
    I czy jest możliwość usunięcia tej nieprzyjemnej częstotliwości z głośników ?
    Zapewne jest. Najprawdopodobniej masz zrobioną t.zw. "Pętlę masy".
  • Poziom 10  
    Wzmacniacz Mirley 2x15W - słychać trafo Wzmacniacz Mirley 2x15W - słychać trafo

Dodano po 4 [minuty]:

Na kabelkach jest LM7818 i Mostek KBU 5422 co prawda 8A ale to raczej w niczym nie przeszkadza?

Dodano po 2 [minuty]:

Czy jest to możliwe przez to że na przedwzmacniaczu dałem starsze wylutowane kondensatory, raczej w dobrym stanie, chodzi mi o 10uF dałem 10V czy 16V coś takiego z powodu tego że inne nowe miałem 10uF lecz 100V, lepiej je wymienić i dać 100V ? jak myślicie ?

Dodano po 1 [godziny] 56 [minuty]:

Generalnie tak, wzmacniacz działa, muzyka gra, lecz gdy nie jest podawany sygnał lub jest odłączony kabel to słychać transformator. Ojciec mówił coś że brakuje cewki
  • Poziom 43  
    Kondensatory zostaw w spokoju.
    LM powinien mieć przylutowane do nóżek wejście - masa i wyjście - masa kondensatory 0,1uF oraz niezależnie od tego czy są na płytce - elektrolity na wyjściu ok. 10-47uF.
    Co do brumu ( dźwięk taki jak opisujesz) - sprawdź czy test też po ZWARCIU wejścia, BEZ podłączonego kabla sygnałowego.
  • Poziom 43  
    Tak. W ten sposób ustalisz czy brum pochodzi od samej końcówki, czy może powoduje go coś innego.
  • Poziom 43  
    Trakciarz12 napisał:
    to wymienię końcówki
    PO CO?
    Napisałem wcześniej:
    398216 Usunięty napisał:
    Najprawdopodobniej masz zrobioną t.zw. "Pętlę masy".

To bardziej prawdopodobna przyczyna brumu niż "felerne" końcówki...
  • Poziom 10  
    Po odłączeniu buczenie minimalnie dosłownie ustało, powiedzmy że jeden mały problem został rozwiązany :) Lecz to nie wyeliminowało problemu... Zastanawiam się czy jest to możliwe przez diody blisko końcówek ? (nie sprawdziłem ich :c) bo wylutowałem je ze starego telewizora wydawały się być w dobrym stanie lecz wydaje mi się że zbytnio się pośpieszyłem
  • Poziom 43  
    Trakciarz12 napisał:
    Po odłączeniu buczenie minimalnie dosłownie ustało, powiedzmy że jeden mały problem został rozwiązany :) Lecz to nie wyeliminowało problemu...
    Co chciałeś powiedzieć??? Bo nie wiem - wyeliminowało problem, minimalnie (tylko) ustało, czy buczenie minimalne?
    Trakciarz12 napisał:
    czy jest to możliwe przez diody blisko końcówek
    Nie.
    Trakciarz12 napisał:
    wylutowałem je ze starego telewizora
    Jakie to diody - w sensie oznaczeń. Powinny być tego samego typu najlepiej.
    Zwarte wejścia i (zgaduję, bo nadal nie wiem) brumu nie ma; pozostaje więc zapoznać się z tematem o którym wspominałem już dwukrotnie : "Pętla mas".
  • Poziom 10  
    wszystkie są katalogowe 1N4007, lub czy to możliwe że występuje to przez wadliwy potencjometr ? Bo połączenia sprawdzałem i są prawidłowe nic nie jest zwarte na wejściu ani nigdzie indziej

Dodano po 1 [minuty]:

Wydaje się że wina występuje na potencjometrze bo od 0-10% zakresu ten "brum" się nasila, następnie ustaje gdzieś po 10% skali potencjometru.
    I to co opisuje kolega, by się zgadzało że przez pętlę mas to się nasila, bo w końcu do potencjometru biegnie masa racja ?