Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kolektor słoneczny - budowa

17 Apr 2016 18:08 2790 3
  • Level 10  
    Witam,
    wiem że w internecie jest sporo o budowie kolektorów ale chciałbym się poradzić fachowców i majsterkowiczów którzy już przez to przeszli
    proszę o kilka porad/ wskazówek odnośnie kolektora do podgrzewania wody.
    Mam kominek z płaszczem wodnym spięty z grzejnikami i bojlerem 140l, wszystko jest ok tylko że latem nawet przy przykręconych grzejnikach jest strasznie gorąco sam kominek grzeje a pali się tylko żeby woda ciepła była. Wiec pomyślałem żeby zrobić kolektor do grzania wody, w mieszkaniu nie będzie gorąco a i oszczędzę trochę drewna.
    Wymagania jakie mam to żeby kolektor nagrzał mi wodę w okresie letnim dla trzech osób.
    Jako że mam trochę materiałów raczej nie opłaci mi się kupować czegoś gotowego, a może się mylę ??
    To co posiadam do budowy to
    2x podwójna szyba o wymiarach 106x98cm z okien dachowych
    blacha miedziana arkusze 200x100cm 0,6mm grubości
    bojler 100l
    pompa co grundfos
    trochę rurek miedzianych fi 15
    profile metalowe/drewno na obudowę

i teraz pytania:
    wielkość szkła ogranicza wielkość kolektora czy to co mam nadaje się czy nie
    bojler mam 100l ale mogę z niego zrobić 200l co lepsze??
    jak rozprowadzić rurki miedziane w kolektorze???
    jakie fi rurek użyć???
    wełna, czarny mat i inne pierdoły też się znajdą
    odległość - kolektor będzie stał na dachu płaskim oddalonym od bojera o 15-20m (ten odcinek chciałbym zrobić z rur alu pex) nie będzie za dużej straty ciepła rury będą w otulinach
    teraz to czego nie ogarniam to podłączenie wszystkiego do kupy, poproszę o jakiś schemat,
    bojler wyjdzie powyżej kolektora ( to chyba dobrze???)
    jak by ktoś nie zauważył będzie to całkowicie osobna instalacja tylko na ciepłą wodę - prościej mi to wykonać

proszę o ogólne porady, każdy post mile widziany, jeśli pomysł jest kiepski proszę mi napisać zanim przystąpię do prac bo szkoda czasu, pieniędzy i materiału jak by miało nie funkcjonować.
    dziękuję i pozdrawiam
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 30  
    Witam,

Myślę że powinieneś poczytać ten temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463.html
    Jest też wiele innych tematów na elektrodzie poświęconych temu zagadnieniu. Trudno czytać wszystko po kolei, dlatego radzę użyć wyszukiwarki na forum elektroda, bo praktycznie wszystko zostało omówione.

Uwaga redakcyjna, warto żeby w tytule pisać po polsku, razi mnie to "l". Masz wiele materiałów, które pozwalają zbudować jeden kolektor samoróbkę, który wystarczy na baniak 100l, pod warunkiem niewielkich strat na przesyle.
    Masz szyby podwójne z okien, może okazać się że się one nie nadają do kolektora ponieważ mają filtr zapobiegający nagrzewaniu się pomieszczeń, przez co sprawność go będzie mała. Najpierw powinieneś określić ile cwu potrzebujesz, po drugie zastanów się czy nie lepiej jest zainstalować grzałkę w bojlerze, zamiast palić w kominku.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 10  
    Tytuł poprawiłem
    Temat z linka czytałem, najbardziej interesuje mnie, jak poprowadzić rurki w kolektorze i jakie fi użyć, nigdzie nie mogę tego znaleźć.
    Odnośnie szyb to nie wiedziałem że posiadają taki filtr. Myślisz że aż tak ograniczy dostęp światła????
    Nie wiem czy trzeba użyć zbiornik wyrównawczy, gdzie dać odpowietrznik itp.
    Co do grzałki to chciałbym ograniczyć zużycie prądu ponieważ i tak zużycie jest spore to raz a dwa to drewno wychodzi mnie taniej niż prad tyle że latem mam gorąco.
  • Level 30  
    piter23b wrote:
    Tytuł poprawiłem
    Temat z linka czytałem, najbardziej interesuje mnie, jak poprowadzić rurki w kolektorze i jakie fi użyć, nigdzie nie mogę tego znaleźć.
    Odnośnie szyb to nie wiedziałem że posiadają taki filtr. Myślisz że aż tak ograniczy dostęp światła????
    Nie wiem czy trzeba użyć zbiornik wyrównawczy, gdzie dać odpowietrznik itp.
    Co do grzałki to chciałbym ograniczyć zużycie prądu ponieważ i tak zużycie jest spore to raz a dwa to drewno wychodzi mnie taniej niż prąd tyle że latem mam gorąco.

O absorberze w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463.html wpisz w wyszukiwarce "meander" lub "harfa" a jak chcesz zobaczyć jak ja zrobiłem swój to kliknij w https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3112753-0.html.

Co do szyb okiennych zespolonych to mogą przepuszczać tylko 50%promieniowania, zwykła szyba okienna przepuszcza 75%.

Musisz narysować schemat swojej instalacji i jak chcesz podłączyć instalację solarną, wtedy uzyskasz być może jakieś sensowne rady. Poczytaj sobie kilkanaście końcowych stron z tego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463.html.