Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec Beretta Quadra 18/24i - Spadek cisnienia w przerwach w grzaniu.

17 Apr 2016 18:23 4005 7
 • Level 6  
  Dzień Dobry.
  W zeszłym roku firma zamontowała w moim mieszkaniu piec dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania Beretta Quadra. Problem polega na tym, że w przerwach w grzaniu ( po osiągnieciu temperatury) powoli spada ciśnienie. Muszę co kilka dni dolewać wody. Problemu nie było latem gdy miałem ustawione tylko grzanie wody. Serwisant stwierdził, że z piecem jest wszystko w porządku, widocznie mam gdzieś instalację "dziurawą". Nie wydaje mi się aby to była prawda bo celowo na kilka dni ustawiłem wyższą temperaturę w mieszkaniu i wtedy piec pracował dłużej i ciśnienie trzymało się cały czas na 1,5 bara. Jeszcze jedna uwaga na lato zamknąłem zawory wyjścia i wejścia na kaloryfery. Kaloryfery przed zimą odpowietrzyłem sam. Mam nadzieję, że właściwie. Bardzo proszę o jakieś sugestie co do diagnozy. Niedługo kończy mi się gwarancja na piec. Poprzedni właściciel mieszkania miał inny piec i problemów z ciśnieniem nie miał nigdy.Przepraszam za długi opis.
  [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  Electrician specialist
  Ewentualne usterki kotła - naczynie wzbiorcze, jednak nie powinno być sytuacji, że ciśnienie tylko spada, powinno w czasie rozgrzanego kotła także rosnąć, druga rzecz - zawór bezpieczeństwa - sprawdź czy nie ma zacieków, podłóż jakąś chusteczkę, poobserwuj.

  Jeżeli masz możliwość odcięcia centralnego ogrzewania zaworami - wystudź instalację, ustaw ciśnienie na 1,5bara, zamknij zawory i obserwuj, jeżeli ciśnienie na manometrze spadnie, oznacza wyciek w kotle, jeżeli się nie zmieni przez kilka dni, otworzysz zawory i wtedy ciśnienie spadnie - masz wyciek na instalacji.
 • Level 6  
  Dziękuję za zainteresowanie problemem.Ale nie rozumiem dlaczego wyciek miałby być w instalacji?Czy to znaczy,że jak krąży gorąca woda podczas ogrzewania to wycieku nie ma (tak jak pisałem przy grzaniu ciśnienie utrzymuje się właściwe) a jak nie grzeje to wtedy ucieka zimna woda?
 • Helpful post
  Electrician specialist
  Rozszczelniona instalacja inaczej może zachowywać się przy różnych temperaturach czynnika grzewczego.
  Twój test kilku dniowy może był za krótki i mogłeś nie zdążyć zauważyć tego wycieku.
 • Level 6  
  Dzięki -kasprzyk- za uzupełnienie informacji.
  Poczekam na trochę cieplejsze dni i zamknę zawory od i do kaloryferów.Tydzień,dwa poobserwuję i wtedy znowu pozwolę sobie na kontakt z fachowcami na naszym forum.
  Pozdrawiam
 • Electrician specialist
  Większość kotłów ma gwarancję 2 letnią (aczkolwiek coraz częściej producenci wprowadzają krótszą gwarancję na materiały eksploatacyjne) , pod warunkiem wykonania płatnego przeglądu rocznego - w Twoim przypadku tak nie jest ?
 • Level 6  
  Witam ponownie.
  Zgodnie z udzielonymi mi radami na kilka dni wyłączyłem ogrzewanie. Zamknąłem zawory przy kotle. Przez ten okres ciśnienie nie spadło. Po ponownym odkręceniu zaworów ciśnienie na sekundę spadło ale od razu wróciło do poprzedniego stanu (sprzed odkręcenia zaworów).Włączyłem grzanie no i po dwóch dniach ciśnienie spadło z 1,5 bara do poniżej jednego. No i teraz mam kłopot bo zapewne nieszczelna jest instalacja ale jak to sprawdzić. Mieszkanie po kapitalnym remoncie i co znowu trzeba kuć ściany?
 • Level 6  
  Dziękuję zainteresowanym za pomoc. Temat zamykam - problem zdiagnozowany. Hydraulik sprawdził instalację niestety jest nieszczelność. To nie był problem z piecykiem. Pozdrawiam.