Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop DT6620 - kalibracja, offset

bratyslaw 18 Kwi 2016 00:43 675 1
  • #1 18 Kwi 2016 00:43
    bratyslaw
    Poziom 23  

Witam.

Mam oscyloskop jak w tytule, wymieniłem w nim standardowo hermetyczne potencjometry, wykonałem konserwację pozostałych oraz przełączników, naprawiłem wzmacniacz rozjaśniania, ustawiłem napięcia zasilacza. Po tych zabiegach deje się obserwować przebiegi, ładnie się synchronizuje, ogólnie OK. Mam jednak problem z jego kalibracją, nie doszedłem w jakiej kolejności należy ją przeprowadzić, a w dostępnej dokumentacji również nie znalazłem procedury. Zacząłem od ustawieniu offsetu - po odłączeniu wejścia wzmacniacza końcowego Y wyśrodkowałem linię przy pomocy R1319. Po ponownym podłączeniu, regulowałem PR-kami na płycie P1. Regulując Rr101 (Rr201), Rr135 (Rr235) nie udało mi się zminimalizować ruchów plamki przy kręceniu przełącznikami V/dz, stało się to możliwe dopiero gdy Rr102 (Rr202) są ustawione w skrajnych położeniach, co nie wydaje mi się poprawne. Potencjometry od przesuwu pionowego cały czas były w środkowych położeniach. Minimalizację ruchów przy kręceniu potencjometrami płynnej regulacji wzmocnienia daje się ustawić. Poza tym nie potrafię skalibrować wzmocnienia - przy podaniu np. 1V DC, plamka odchyla się o ok. 1,5 działki na zakresie 1 V/dz pomimo ustawienia Rr134 (Rr234) w skrajnych położeniach. Oczywiście potencjometry V/dz obrócone max. w prawo, do pozycji kalibrowanej. Jeśli ktoś zna temat, to proszę o naprowadzenie mnie na właściwy tor :)

Pozdrawiam!

• #2 20 Kwi 2016 01:34
    bratyslaw
    Poziom 23  

Update - oscyloskop już złożony. Sprawdziłem wszytkie napięcia w torze Y od wejścia do lampy. Okazało się, że za zbyt duże wzmocnienie odpowiada wzmacniacz końcowy Y. Zmniejszyłem je za pomocą dedykowanego PR-ka na płycie P2. Po tym udało się skalibrować oba kanały. Offset również dało się ustawić w granicach mniej więcej opisanych w serwisówce.
    Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME