Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oprogramowanie do projektowania układów elektronicznych

Feathergreen 18 Apr 2016 09:33 4080 1
IGE-XAO
 • #1
  Feathergreen
  Level 2  
  Oprogramowanie do projektowania układów elektronicznych Niniejszy artykuł jest próbą wprowadzenia do wspaniałego świata programów do projektowania układów elektronicznych. Do utworzenia tej listy wziąłem pod uwagę wiele kryteriów. Są tutaj programy darmowe i komercyjne, shareware, a większość z nich dotyczy jakości oprogramowania, przyjazności użytkownikowi, złożoności itp. Będę starał się wprowadzić do tylu programów do ilu będzie to możliwe. Rysowanie układów czy schematów elektrycznych nie jest trudne do nauczenia się o ile masz trochę praktyki by wybrać odpowiednie dla siebie narzędzie projektowe.

  Przeglądarkowe narzędzia EDA – Od kiedy świat przenosi się w chmury, dostępne są na nich również poręczne i potężne narzędzia EDA. Poniżej jest lista darmowych narzędzi przeglądarkowych EDA do wypróbowania.

  EasyEDA – świetne i darmowe narzędzie EDA bazujące na chmurze umożliwiające kreowanie schematów, symulację spice i projektowanie PCB. Posiada teraz w bazie już ponad 70000+ dostępnych gotowych schematów oraz 15000+ bibliotek Pspice. Możesz szybko rysować schematy w przeglądarce korzystając z dostępnych bibliotek. Pracę możesz zachować prywatną albo uczynić ją publiczną. Schematy i biblioteki można zaimportować z Altium, Eagle KiCad oraz LTspice. Pliki można wyeksportować do wielu schematów, łącznie z JSON. Jako opcja jest zaoferowana możliwość niedrogiego wyprodukowania PCB. Odkąd aplikacja jest otwarta na chmurę, daje użytkownikom wygodę mobilności i przenośności. Kolejną zaletą aplikacji w chmurze jest kompatybilność pomiędzy urządzeniami.

  Lista darmowego oprogramowania do rysowania układów elektronicznych:

  TinyCad – to program do rysowania schematów dla Windows z SourceForge. Wspiera rysowanie schematów elektronicznych, opracowywania rozmieszczenia elementów oraz symulację układów. Jest dostępny do pobrania za darmo.

  Xcircuit– to darmowy program do rysowania schematów od OpenCircuit designs, opracowanego dla środowiska Unix/Linux. Można używać tego programu na Windows jeżeli posiadasz uruchomiony X-serwer lub Windows API. Dostępnych jest wiele wersji. Przed rozpoczęciem pracy musisz przejść przez samouczek.

  Dia – to również podstawowe oprogramowanie do rysowania, z możliwością rysowania schematów blokowych. Posiada również dostęp do podstawowych oraz ważnych komponentów. To program wyłącznie dla początkujących, lub dla osób wchodzących w obszar rysowania układów elektronicznych. Jest dobry do rysowania schematów blokowych. Program posiada licencję GPL i występuje w wersji na Mac oraz Linux. Nie wiem dlaczego nie ma wersji dla Windows.

  Pspice – Student Version – Może wiesz o Pspice – oprogramowaniu symulującym. Kliknij na link by dostać darmową wersję studencką Pspice.

  LTSpice– to oprogramowanie symulujące od Linear. Opracowywanie schematów, symulacja SPICE, wykresy przebiegów i wiele innych funkcji.

  SmartDraw – Darmowe oprogramowanie do projektowania schematów elektronicznych. To program od SmartDraw LCC które opracowuje jedne z najlepszych programów do rysowania CAD. To darmowa wersja do promowania ich płatnych wersji. Nie zobaczysz w darmowej wersji bogatych czy zaawansowanych funkcji.

  Lista płatnego oprogramowania do rysowania układów elektronicznych:

  Orcad– najpopularniejszy program firmy Cadence do rysowania układów, symulacji i rozmieszczania elementów.

  CadSoft Eagle – kolejny wysokiej jakości program do opracowywania PCB. EAGLE jest skrótem od Easily Applicable Graphical Layout Editor co oznacza łatwy w zastosowaniu graficzny edytor rozmieszczenia (elementów).

  Tina – to niedrogie rozwiązanie dla małych przedsiębiorstw oraz freelancerów. Ułatwia rysowanie układów, opracowywanie rozmieszczenia elementów, symulację oraz wiele innych funkcji. Testowanie układów w czasie rzeczywistym to funkcja warta zaznaczenia.

  Altera – posiada wiele programów w zależności od Twoich różnych potrzeb. Jest tam oprogramowanie do projektów wbudowanych (NIOS II), projektowania DSP (DSP Builder). Do konstrukcji logicznych jest Quartus II oraz ModelSim.

  Co sądzicie o tych programach do projektowania układów elektronicznych, służących do tworzenia schematów, układów, połączeń itp.?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • IGE-XAO
 • #2
  lidstep
  Level 1  
  Jeżeli chodzi o Pspice – Student Version to jest to bardzo pomocny pakiet do symulacji układów elektrycznych elektronicznych i cyfrowych przede wszystkim dla tych, którzy zaczynają zabawę z elektrycznością, a boją się że zepsują układ rzeczywisty. Program można pobrać za darmo. Wersja edukacyjna ma ograniczenia, ale spokojnie do całej podstawowej elektroniki wystarczy.