Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ST3250310NS - Na jednym PC widoczny, na innym nie. Bad Sectory, długa kopia DMDE

Grigori310891 18 Kwi 2016 10:30 1005 12
  • #1 18 Kwi 2016 10:30
    Grigori310891
    Poziom 23  

Witam opiszę przypadek. Komputer działał dobrze, nie mulił itp. W piątek z rana po prostu "padł" tj BIOS go nie wykrywał (lub coś padło w tamtym PC, jakiś DELL po leasingowy).
    Przełożyłem do nowej jednostki niestety z badziewnym zasilaczem TakeMe 450W (chodź zestaw potrzebuje max 200W) Tam wykrywa go na początku rozruchu przez chwilę. Ogólnie jednostka z nowszych z UEFI ale działająca na swoim dysku.

Przełożyłem do swojego gdzie mam porządny zasilacz i w BIOS'ie go wykryło, nawet go zbootowało na początku (XP) ale BSOD. Włączyłem MHDD scan i dużo wolnych sektorów początkowych przy 4% Błąd UNC. Po zrestartowaniu dopiero wyskoczyła mi informacja o S.M.A.R.T Bad (komunikat z BIOS'u) i już nawet nie chciał zbootować system. Pod miniXP czy inne proste programy nie wykrywa partycji. Natomiast Acronis True image wykrył i podczas klonowania tak jakby dysk się odłączył bo wyskoczył błąd. Więc przystąpiłem do kopiowania sektorowego w DMDE, lecz tutaj od wczoraj 14.00 do teraz mam cały czas 1% Niby sektory się kopiują ale bardzo wolno.

Przepraszam za długi opis, ale chciałem jak najbardziej zobrazować. Czy winna może być tylko elektronika dysku że pokazuje błędne sektory i tak się zachowuję ? Czy jeszcze coś mogę zrobić ?

SMART
    ST3250310NS - Na jednym PC widoczny, na innym nie. Bad Sectory, długa kopia DMDE ST3250310NS - Na jednym PC widoczny, na innym nie. Bad Sectory, długa kopia DMDE ST3250310NS - Na jednym PC widoczny, na innym nie. Bad Sectory, długa kopia DMDE

0 12
  • #2 18 Kwi 2016 10:55
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Witaj. Opis długi, ale zabrakło jednej rzeczy - zrzutu tabelki z parametrami SMART. Na jej podstawie można ocenić stan dysku. W przypadku tak dużej ilości błędów możesz ustawić w DMDE przeskoczenie jakiejś liczby sektorów po napotkaniu błędu. Jeśli masz 1000 błędnych sektorów po sobie to sektor po sektorze będziesz je czytał... długo, do tego możesz zamęczyć do końca mechanikę dysku.

0
  • #3 18 Kwi 2016 11:09
    Grigori310891
    Poziom 23  

Post edytowałem i dodałem zdjęcia z SMART. Stary komputer też miał (właśnie sprawdziłem) kontrole SMART w BIOS'ie włączoną chodź nie wyświetlał żadnych błędów wcześniej przed codziennym rozruchem.

W DMDE dałem tylko "ignoruj wszystkie".

0
  • #4 18 Kwi 2016 11:44
    dt1

Nie widać wartości RAW parametrów SMART, więc nie do końca przydatne zrzuty, mimo wszystko widać, że liczba realokowanych sektorów musiała już osiągnąć bardzo nieprzyzwoity wynik. Kilka innych parametrów też wygląda słabo.

0
  • #5 18 Kwi 2016 11:55
    Grigori310891
    Poziom 23  

ST3250310NS - Na jednym PC widoczny, na innym nie. Bad Sectory, długa kopia DMDE

Smart z MHDD. Najważniejsze to jakoś dane odzyskać. Bo to firmowy koleżanki, a tam miała wszystko.

0
  • #6 18 Kwi 2016 12:04
    dt1

Stan dysku bardzo słaby. Mnóstwo remapowanych sektorów, bardzo dużo czeka w kolejce na remap. Pewnie na początek wybrałbym kopię w DMDE skacząc o +1000 sektorów w przypadku wykrycia błędu, to by zrobiło choćby zgrubną kopię tego dysku omijając skupiska uszkodzeń (i przy okazji część danych możliwą do odczytania, ale nie aż tak wielką. Możesz też zrobić kopię wsteczną, jeśli większość uszkodzeń jest zlokalizowana na początku dysku.

0
  • #7 18 Kwi 2016 12:08
    Grigori310891
    Poziom 23  

Najważniejszy to właśnie początek gdzie dysk C był. Bo tam jest oprogramowanie firmowe i pliki z danymi. Można prosić o naprowadzenie gdzie w DMDE żeby podczas błędu skakało o te np. 1000 sektorów? Gdzie znajdę taką opcję?

0
  • #8 18 Kwi 2016 14:09
    RADU23

Grigori310891 napisał:
    Można prosić o naprowadzenie gdzie w DMDE żeby podczas błędu skakało o te np. 1000 sektorów? Gdzie znajdę taką opcję?

Wszystko czego potrzebujesz, znajdziesz tutaj
    http://dmde.com/pl/manual/toc.html

0
  • #9 18 Kwi 2016 20:39
    dt1

Przy pierwszym napotkanym sektorze wyskakuje monit taki jak tu:
    https://obrazki.elektroda.pl/7445794800_1305238744.jpg

W ustawieniach możesz zmienić opcje:

Pomiń błędy we/wy na: zawsze
    ilość ponownych prób przy błędzie CRC: 0 - zero (możesz też zmienić na jeden, wtedy przy napotkanym problemie będzie próbował jeszcze raz ten sektor czytać)
    skok przez sektory po błędzie: 1000 (albo dowolna inna wartość według uznania). Wypełnienie możesz zostawić domyślne.

0
  • #10 18 Kwi 2016 20:48
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Szczerze, to nie wiem, czy jest sens kopiować dane z dziurami wielkości 512kB - w sumie może to spowodować dużą ilość niekompletnych plików i nieskopiowanie ważnych fragmentów partycji. Wtedy w taki sposób wykonana kopia nie będzie się do niczego nadawać. Może iść wolno kopia z uwagi na możliwe dodatkowo problemy natury mechanicznej dysku. Można próbować opcji kopii wstecznej, ale jak dysk ma problemy mechaniczne, a najważniejsze dane są na początku partycji, to warto robić ją od początku właśnie próbując pominąć jak najmniej. Jeśli byłyby obecne problemy natury mechanicznej, druga próba odczytania nieczytelnego sektora, mogłaby zakończyć się sukcesem. Przyjmując założenie, że ma być odzyskany jakiś program w całości, składający się z dużej ilości plików, to wszystkie z nich muszą być prawidłowo odzyskane.

0
  • #11 18 Kwi 2016 20:59
    procesor82
    Poziom 12  

Wykonać kopię to nie problem lecz czas jaki musisz na to poświecić i e tym przypadku ważny jest rodzaj uszkodzenia którego efektem są badsectory. Jeśli są tam ważne informacje to polecam unikanie operacji ingerujących w strukturę systemu plików, remap hdd nie ma już możliwości alokacji z powierzchni zapasowej hdd, lecz można to zrobić programowo i w takiej sytuacji będziesz miał łatwiejszy dostęp do danych które są możliwe do odczytania. Bądź też dłuższa możliwość pełna kopia dysku lecz po natrafieniu na niezdatną powierzchnię czas będzie tragiczny i może dochodzić do zatrzymywania pracy hdd. Temat odzysku jest głęboki i rezultaty nie zawsze zadowalająco co do czasu jaki poświecisz. Przydatne tematy:
    http://forum.komputerswiat.pl/topic/17548-opis-programu-mhdd-i-technologii-smart/
    http://hddguru.com/software/
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5344431#5344431

0
  • #12 18 Kwi 2016 21:04
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Można kopiować też z użyciem ddrescue i na początek kopiowanie tylko sprawnych sektorów, następnie próby doczytywania uszkodzonych.

Grigori310891 napisał:
    Najważniejszy to właśnie początek gdzie dysk C był. Bo tam jest oprogramowanie firmowe i pliki z danymi. Można prosić o naprowadzenie gdzie w DMDE żeby podczas błędu skakało o te np. 1000 sektorów? Gdzie znajdę taką opcję?

Jeśli chodzi o opcje w DMDE to:
    Następnie:

0
  • #13 23 Lip 2016 10:18
    Grigori310891
    Poziom 23  

Dysk poszedł na śmietnik, czym dłużej chodził tym coraz gorzej aż w końcu padł całkiem.

0