Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrometr optyczny - Mierzenie wielkości geometrycznych detalu

18 Kwi 2016 10:47 1020 10
 • Poziom 11  
  Witam,

  Chciałbym zapytać czy istnieje jakiś czujnik/miernik, który jest w stanie podać mi długość detalu z dokładnością +/-0.05mm.
  Na taśmie jadą detal o długości 40mm, 3500 detali na godzinę. Czym kontrolować ich długość tak by za krótkie/za długie detale zostały wykryte i usunięte z linii?
  Mikrometry optyczne są w stanie podać ich średnicę ale czy długość ?

  Dziękuję z góry za informację
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 22  
  Istnieje takie coś ale do usuwania czegoś z taśmy linii produkcyjnej to musi być jakieś inne urządzenie. Np: LS-9030 mikrometr.
 • Poziom 11  
  Usunięcie nie jest problemem, zależy tylko na pomiarze detalu jadącego na taśmie. W jakiej cenie można dostać ten mikrometr?
 • Poziom 22  
  Trzeba się dogadać chyba :) (formularz na stronie)
  Link
 • Poziom 11  
  Czyli taki mikrometr byłby również dobry ?
  Na jakiej zasadzie zmierzy on długość detalu ?
  Czy potrzebna jest mu do tego prędkość taśmy przenoszącej detal ?
 • Poziom 22  
  Dj.Kisiel napisał:
  Czyli taki mikrometr byłby również dobry ?
  Na jakiej zasadzie zmierzy on długość detalu ?
  Czy potrzebna jest mu do tego prędkość taśmy przenoszącej detal ?


  Tak, ma dokladość 1µm czyli 1 tysięczna metra. Masz napisane tam jak to działa:

  "System optoCONTROL zawiera zespół czujnika i mikrokontroler. Zespół czujnika składa się ze źródła światła laserowego i kamery CCD. Równoległa kurtyna światła laserowego jest wytwarzana przez laserowe źródło światła. Kamera CCD w sekcji odbiornika mierzy z dużą dokładnością kontury sprawdzanego obiektu uformowane przez rzucany cień. Zespół czujnika jest kontrolowany i opracowywany przez inteligentny kontroler z graficznym wyświetlaczem dla operacji i wskazań wyników pomiaru."
 • Poziom 37  
  Dj.Kisiel napisał:
  Na taśmie jadą detal o długości 40mm, 3500 detali na godzinę. Czym kontrolować ich długość tak by za krótkie/za długie detale zostały wykryte i usunięte z linii?
  Raczej oparł bym system o rozpoznawanie obrazu, ale gotowego nie potrafię polecić.
 • Poziom 11  
  rozumiem, zastanawia mnie tylko czy da radę oprócz konturu zmierzyć jego długość?
  Czyli przesuwający się wzdłuż "kurtyny światła laserowego" detal?
  Bo z opisu to nie wynika
 • Poziom 37  
  Wg. mnie polecone czujniki nie zmierzą długości elementu leżącego na taśmie - tak zrozumiałem potrzeby,oraz zasadę działania ww. czujników.
  Oczywiście, że da radę zmierzyć długość elementu leżącego na taśmie (która się w sposób ciągły przesuwa) z założoną dokładnością i tak ad hoc widzę co najmniej dwie takie metody.
 • Poziom 11  
  No właśnie tak mi się wydawało, że te czujniki nie zmierzą długości elementu jadącego na taśmie, one dadzą radę zmierzyć jego kontury (średnicę itd.) ale nie długość.
  Mógłbyś podzielić się tymi metodami ?
  Ponieważ na nic konkretnego nie mogę wpaść. Jedynie co to znając prędkość pasa można wyliczyć ich długość ale dokładność będzie mizerna.
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  Gdyby pochylić (poziomo) te czujniki z linków to powinny dać radę, ale pierwszy ma pole robocze 40 mm a drugi 32 mm.
  Teraz teoretyzujemy: bez wiedzy jak wygląda transport tych elementów, jak wyglądają same elementy, w jaki środowisku to sie odbywa - OK? Tylko "gdybam".
  Użył bym jednej z metod do orientacji robota w przestrzeni. Pierwszy pomysł kamera (i obiektyw) umieszczone nad taśmą i obejmujące pole robocze o długości przekraczającej 40 mm, czyli 40 mm / 0,05 = 800 daje, że rozdzielczość takiej pojedynczej kamery powinna być większa, niż uzyskane 800 punktów. Można rozważać, czy analizować pojedynczy rząd pikseli, czy większy obszar (jaka jest powtarzalność ułożenia elementów na taśmie), czy potrzebne jest specjalne oświetlenie, filtry, itp. Ilość elementów przesuwających się na taśmie na godzinę nie jest bardzo duża, więc szybkość kamery też mozna do tego (oraz do szybkości przesuwu taśmy) dobrać.
  Można użyć dwie kamery o mniejszej rozdzielczości zamontowane w stałej i znanej odległości. Wyzwalanie pomiaru może odbywać się poprzez analizę obrazu, lub czujnikiem (fotobramka). Wadą tej metody jest potrzeba zachowania stałej odległości kamery od mierzonego elementu, ale już teraz mam dwa kolejne pomysły na minimalizację wpływu np. ewentualnych drgań taśmy, czy naprężeń.
  Inny pomysł to fotobramki położone równolegle do przesuwającego sie elementu. Cztery precyzyjnie umieszczone powinny daj prostą odpowiedź, czy element mieści się pomiędzy wymiarem min i max. Wymagana precyzja, kalibracja i stała temperatura podczas pomiaru. Można tu zastosować też dwie kamery i np.: specjalne tło. Inny pomysł, klasyczny, to fotobramka i precyzyjny czujnik drogi przebytej przez taśmociąg.
  Dobór rozwiązania zależy też od potrzebnej uniwersalności, możliwości wprowadzania zmian w przyszłości.