Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele fotowoltaiczne + agregat lub UPS. Czy to zadziała.

18 Kwi 2016 10:57 2562 3
  • Poziom 2  
    Proszę o wyjaśnienie pewnej sprawy.
    Mam na dachu instalację fotowoltaiczną 3f on grid. W momencie zaniku napięcia w sieci instalacja wyłącza się.
    Czy jeżeli odłączę się od sieci i podłączę agregat prądotwórczy 3 fazowy to panele zaczną znowu działać?
    Co w sytuacji gdy cała instalacja jest odłączona od sieci a panele + agregat wyprodukują więcej niż potrzebuje dom? Panele mają taką opcję jak dynamiczna redukcja mocy, ale działa to kiepsko i nie redukuje do zera tylko do 10%. Co z nadmiarem?
    A może lepiej zamiast agregatu podłączyć UPS? To teraz te same pytania tylko z UPS.
    Czy jeżeli odłączę się od sieci i podłączę UPS 3 fazowy to panele zaczną znowu działać?
    Co w sytuacji gdy cała instalacja jest odłączona od sieci a panele + UPS wyprodukują więcej niż potrzebuje dom?
  • Fabryka prądu
  • Poziom 32  
    Nie próbowałem, ale teoretycznie widzę to tak.
    Warunkiem zadziałania instalacji będzie podłączenie obciążenia większego, niż suma mocy chwilowej instalacji PV i minimalnej mocy agregatu. Jeżeli obciążenie będzie mniejsze, to napięcie będzie rosło do osiągnięcia wartości odcięcia ustawionej na inwerterze i po prostu się wyłączą. Z UPS ta sama sytuacja.
    Do tego dochodzi warunek, że na każdej fazie musisz zapewnić to obciążenie co potraja ilość problemów.
    Zatem musisz zadbać aby minimalna wielkość obciążenia była zawsze większa od mocy dostarczanej przez PV. Możesz też odłączać część inwerterów jeśli masz kilka.

Do tego może dojść kłopot związany z badaniem częstości sieci. Jeśli jak niektórzy sugerują inwerter próbuje rozchwiać częstotliwość, a agregat się temu podda, to może nie zadziałać. Ale to chyba nie dotyczy wszystkich inwerterów i zapewne można to wyłączyć.

Spróbuj, bo sam jestem ciekaw. :)
  • Fabryka prądu
  • Poziom 2  
    Z tym próbowaniem to lipa... może mnie to za dużo kosztować.

Jeżeli ktoś może mi odpowiedzieć co się w opisanych wypadkach stanie będę wdzięczny.
  • Poziom 13  
    Witam .Opisze moje próby ,dwa panele 245w, inverter chińczyk 500w przetwornica transformatorowa z pełnym sinusem 600w ,inverter się synchronizuje z przetwornicą i piła tarczowa 1100w działa(na samej przetwornicy nie włącza się za mała moc) ale jest małe ale kiedy jest obciążenie podłączone większe niż moc invertera to resztę pobiera z przetwornicy (akumulatorów) ale jak dużo mniejsze to pompuje energie w drugą stroną w akumulatory takim natężeniem ze je gotuje i zadziała wewnętrzne zabezpieczenie przetwornicy na trafo w niej aby słychać tylko pyknięcie jak ostygnie znowu działa jak by nie ono to poszło by coś z dymem , na zwykłej przetwornicy z modyfikowanej sinusem inverter się nie uruchamia. Z agregatem nie próbowałem bo nie mam . Pozdrawiam.