Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zbudowałem Urządzenie Spawalnicze Typu Migomat

trike3 24 Oct 2005 02:59 358606 394
Bosch
    c_04
    Level 21  
    witam
    zaczynam sie zastanwiac czy nie wyszloby taniej kupic cala spawarke: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=69206860 i tylko troche ja zmodyfikowac tj przewinac trafo a prawdopodobnie sprowadziloby sie do downiecia kilkudziestu zwojow do uzw pierwotnego...

z tym syfonem mowilem powaznie ale nie o tym szklanym tylko o takim grubym alu... swietnie by spasowal do takiej malutkiej spawareczki...

caly uchwyt na allegro (z zaworem) mozna kupic za ok 100 pln do tego spawarka elekrodowa za jakies 150 (rowniez allegro) potrzebny bylby jeszcze automat podajacy drut widzialem najtaniej za ok 130 pln... reduktor to 70 pln + butla za ile kto trafi (mala ok 100pln)

ciekaw jestem ile by kosztowaly diody, transformator, obudowa kable jezeli by sie chcialo kupic wszystko osobno... jeden z kolegow pisal ze kupil trafo od jakiegos migomata za 200 pln a gdzie diody, dlawik?

100cm2 rdzen mi wyszedl z jakichs wzorow z ktorych wczesniej liczylem trafo i dziala;)

jedyna rzecz ktora nie daje mi spokoju to czy taka spawarka elektrodowa ma szczeline w trafie a prawdopodobnie ma bo dawniej tak sie ustawialo prad spawania

mam pytanie czy ktos wie jak zbudowac regulator pradu na strone pierwotna? myslalem o tyrystorach duzej mocy ale nie mam jakos koncepcji zeby sie do tego zabrac...

wie moze ktos jak zbudowac automat zgrzewajacy blachy? czy do takiej spawarki elektrodowej wystarczyloby tylko dorobic ramke do ktorej przymocowane by byly 2 elektrody wolframowe (albo jakies tam) a prad wlaczalby sie w chwile po zacisnieciu elektrod na blasze
    czy cos takiego by dzialalo? czasem puszczania pradu mozna by regulowac jak grube blachy beda spawane

pozdrawiam
    pozdrawiam
  • Bosch
    Nstan
    Level 31  
    Jest możliwość wykonania zgrzewarki do blach na spawarce elektrodowej tylko trzeba znacznie obniżyć napięcie.
    Lodoo
    Level 16  
    co do kosztow - moze i sie da zrobic taniej...
    moje koszta do tej pory (razem z kosztami transportu):
    200zl -- trafo 4,4kw z migomatu 140A i wylacznikim termicznym
    12zl -- 10 kondensatorow 2200uF 40V (fuks na allegro)
    110zl -- uchwyt z przewodem i zaworem gazowym
    40zl -- trafo 300W na dlawik (nawine rownolegle kilka cienszych drutow razem wiec mam rdzen i drut na dlawik)
    38zl -- 2 diody prostownicze 100A wraz z radiatorami
    79zl -- drut 0,8 5kg nowy oraz nowa maska spawalnicza
    10zl -- stycznik 30A
    20zl -- elektronika sterujaca (materialy) wykonanie samodzielne

mialem tez mocny wentylator, silnik na podajnik, lozyska, zebatki, sruby, wlaczniki, materialy na obudowe, kabelki, uchwyt masowy itd... wic nie musze kupowac

pozostaje mi do kupienia tylko butla i kawalek przewodu masowego

mysle ze warto za takie pieniadze :) zrobic sobie migomacik - no i satysfakcja ze sie go zrobilo samemu :)

nie wierze ze ta spawarka za 160zl ma parametry takie jakie podano, a jesli ma to cena swiadczy o jej jakosci :/ strach to do pradu podlaczyc :D
    kabi27
    Level 12  
    tosiek1 wrote:
    Witam!! Widze ze temat sie rozwija,obserwowalem go od dluzszego czasu i wlasnie planuje budowe swojej spawareczki.Mamw zwiazku z tym pytanie do kabi27 mianowicie w jaki sposob odbywa sie u Ciebie sterowanie pradem spawania?? Czy na trafo sa robione odczepy,Myslalem o zastosowaniu u siebie regulatora elektroniecznego napieca spawania wpietego w uzwojenie pierwotne.Bylibysmy pewnie wszyscy wdzieczni za schematy plytki sterujacej oraz podajnika drutu :) Dzieki I pozdrawiam.

Sterowanie prądem spawania za pomocą odczepów a schemat płytki muszę odrysować bo mam ją w spawarce. Zrobię to w tym tygodniu. Płytka steruje podajnikiem włączeniem prądu i elektrozaworem.

Dodano po 3 [minuty]:

Lodoo wrote:
    fajny migomacik :)
    czy dlawik ma szczeline w rdzeniu?? jesli tak to w ktorym miejscu??
    wlasnie robie dlawik i sie zastanawiam czy ze szczelina czy bez :/
    gratulacje za podajnik drutu - prosta konstrukcja - taki wlasnie zrobie :)

tylko jak patrze na te tweoje druty to maskara - moje 2 razy ciensze :D

Dławik nie ma szczeliny. A co do drutów to jaką masz grubość? U mnie na pierwotnym 1,5 mm a na wtórnym 5 mm, na dławiku 4 mm.

Dodano po 4 [minuty]:

rdt wrote:
    ano fajny nie powiem - ale mam takie pytania - jaki masz tam przekrój rdzenia i czy te 25cm^2 o ktorych tutaj mowa jako minimum to sama kolumna srodkowa czy całość ????
    jakie masz przekroje drutów ? jaka przekladnia i ile zwoi?
    z gory dzieki za odpowiedź
    aha i jeszcze - nie za bardzo widac na zdjeciu czym napedzasz ten podajnik drutu

Przekrój 25 cm² na środkowej kolumnie a przekroje drutów podałem wcześniej> Przekładni nie znam bo trafo jest oryginalne. Mogę jedynie pomierzyć napięcia: jałowe i pod obciążeniem na każdym zakresie.
    c_04
    Level 21  
    witam
    a zrobil ktos tyrystorowa regulacje pradu spawania?
    np urzadzniem podobnym do sciemniacza oswietlenia w swej budowie tylko tyrystor na wieksze prady;) chociaz mysle ze taki zwykly moglby tez wytrzymac (od sciemniacza) jezeli spawarka pracowala by na jakims pradzie powiedzmy do 100A np na 80A
  • Bosch
    kabi27
    Level 12  
    c_04 wrote:
    witam
    zaczynam sie zastanwiac czy nie wyszloby taniej kupic cala spawarke: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=69206860 i tylko troche ja zmodyfikowac tj przewinac trafo a prawdopodobnie sprowadziloby sie do downiecia kilkudziestu zwojow do uzw pierwotnego...

z tym syfonem mowilem powaznie ale nie o tym szklanym tylko o takim grubym alu... swietnie by spasowal do takiej malutkiej spawareczki...

caly uchwyt na allegro (z zaworem) mozna kupic za ok 100 pln do tego spawarka elekrodowa za jakies 150 (rowniez allegro) potrzebny bylby jeszcze automat podajacy drut widzialem najtaniej za ok 130 pln... reduktor to 70 pln + butla za ile kto trafi (mala ok 100pln)

ciekaw jestem ile by kosztowaly diody, transformator, obudowa kable jezeli by sie chcialo kupic wszystko osobno... jeden z kolegow pisal ze kupil trafo od jakiegos migomata za 200 pln a gdzie diody, dlawik?

100cm2 rdzen mi wyszedl z jakichs wzorow z ktorych wczesniej liczylem trafo i dziala;)

jedyna rzecz ktora nie daje mi spokoju to czy taka spawarka elektrodowa ma szczeline w trafie a prawdopodobnie ma bo dawniej tak sie ustawialo prad spawania

mam pytanie czy ktos wie jak zbudowac regulator pradu na strone pierwotna? myslalem o tyrystorach duzej mocy ale nie mam jakos koncepcji zeby sie do tego zabrac...

wie moze ktos jak zbudowac automat zgrzewajacy blachy? czy do takiej spawarki elektrodowej wystarczyloby tylko dorobic ramke do ktorej przymocowane by byly 2 elektrody wolframowe (albo jakies tam) a prad wlaczalby sie w chwile po zacisnieciu elektrod na blasze
    czy cos takiego by dzialalo? czasem puszczania pradu mozna by regulowac jak grube blachy beda spawane

pozdrawiam
    pozdrawiam

Podejrzewam że te spawarki mają aluminiowe uzwojenie. Szkoda zachodu i pieniędzy. Co to za automat ma być do zgrzewania blach? Koledzy wcześniej opisywali jak wykonac taką zgrzewarkę. Elektroda wolframowa nie wchodzi w grę, jedynie miedziana o odpowiednim przekroju. A do sterowania czasem zgrzewania musi być odpowiednio zaprojektowany układ elektroniczny.
    c_04
    Level 21  
    witam
    przeczytalem wszystko w temacie i niestety szczegolowo nie ma napisane jak zbudowac zgrzewarke a z ta spawarka mimo ze ma uzwojenie aluminiowe to i tak by sie cos wymyslilo chociazby dlatego ze w najgorszym wypadku jest do wykorzystania rdzen, diody, obudowa itd
    pozdrawiam
    Lodoo
    Level 16  
    kabi27 wrote:
    tosiek1 wrote:
    Witam!! Widze ze temat sie rozwija,obserwowalem go od dluzszego czasu i wlasnie planuje budowe swojej spawareczki.Mamw zwiazku z tym pytanie do kabi27 mianowicie w jaki sposob odbywa sie u Ciebie sterowanie pradem spawania?? Czy na trafo sa robione odczepy,Myslalem o zastosowaniu u siebie regulatora elektroniecznego napieca spawania wpietego w uzwojenie pierwotne.Bylibysmy pewnie wszyscy wdzieczni za schematy plytki sterujacej oraz podajnika drutu :) Dzieki I pozdrawiam.

Sterowanie prądem spawania za pomocą odczepów a schemat płytki muszę odrysować bo mam ją w spawarce. Zrobię to w tym tygodniu. Płytka steruje podajnikiem włączeniem prądu i elektrozaworem.

Dodano po 3 [minuty]:

Lodoo wrote:
    fajny migomacik :)
    czy dlawik ma szczeline w rdzeniu?? jesli tak to w ktorym miejscu??
    wlasnie robie dlawik i sie zastanawiam czy ze szczelina czy bez :/
    gratulacje za podajnik drutu - prosta konstrukcja - taki wlasnie zrobie :)

tylko jak patrze na te tweoje druty to maskara - moje 2 razy ciensze :D

Dławik nie ma szczeliny. A co do drutów to jaką masz grubość? U mnie na pierwotnym 1,5 mm a na wtórnym 5 mm, na dławiku 4 mm.

Dodano po 4 [minuty]:

rdt wrote:
    ano fajny nie powiem - ale mam takie pytania - jaki masz tam przekrój rdzenia i czy te 25cm^2 o ktorych tutaj mowa jako minimum to sama kolumna srodkowa czy całość ????
    jakie masz przekroje drutów ? jaka przekladnia i ile zwoi?
    z gory dzieki za odpowiedź
    aha i jeszcze - nie za bardzo widac na zdjeciu czym napedzasz ten podajnik drutu

Przekrój 25 cm² na środkowej kolumnie a przekroje drutów podałem wcześniej> Przekładni nie znam bo trafo jest oryginalne. Mogę jedynie pomierzyć napięcia: jałowe i pod obciążeniem na każdym zakresie.

moje druty to tak:
    pierwotne (sa 2 odczepy) 2 z nich druty podwojne srednica 0,9mm
    pozostale 2 pojedyncze 0,9mm (srednica)
    wtorne: odczep na srodku: 2 druty o srednicy 3mm i konce o srednicy 3mm pojedyncze :/

rdzen EI srodkowa kolumna 25cm2, dlawik rdzen 11cm2 rdzen tyou 2U (po zlozeniu tworzy owal)
    kabi27
    Level 12  
    c_04 wrote:
    witam
    przeczytalem wszystko w temacie i niestety szczegolowo nie ma napisane jak zbudowac zgrzewarke a z ta spawarka mimo ze ma uzwojenie aluminiowe to i tak by sie cos wymyslilo chociazby dlatego ze w najgorszym wypadku jest do wykorzystania rdzen, diody, obudowa itd
    pozdrawiam

Co do zgrzewarki to chyba mam trochę opisów ale muszę poszukać. Tak samo potrzebne jest trafo ok 2 ÷ 3 kVA. Nie znalazłem opisów ile trzeba zwojów na 1/V na wtórne płaskownik miedziany 4 zwoje, przekrój trzeba by obliczyć. Mam taką ukraińską zgrzewarkę waży ok 20 kg, moc max ok. 4 kVA. Ma sterowanie czas i prąd zgrzewania. Można nią zgrzewać druty max 3 mm ale blachy np 1 mm nie da rady zgrzać może poniżej 0,5 mm ale nie próbowałem. Natomiast co do spawarki to raczej rdzeń (nie wiadomo jaki ma przekrój) może się przydać bo diod w niej nie ma a obudowa wydaje mi się za mała żeby wszystko w niej pomieścić.
    rdt
    Level 25  
    Quote:
    witam
    a zrobil ktos tyrystorowa regulacje pradu spawania?

tak kilka osób - http://jony1230.webpark.pl/spawarka/index.htm
    mam wykonany wlasnie ten schemat tylko plytke mam inną
    na razie ze spawarką nie wspolpracowalo jeszcze ale wiertarki szlifierki juz mi napędzało
    miałem zamiar do tego dobudowac hot start i antistick oraz mozliwość spawania prądem przerywanym ale nie mam zaprojektowanej jeszcze plytki (choc pomysł juz jest- prosty jak budowa cepa)

Quote:
    witam
    ...................................................................................................... a z ta spawarka mimo ze ma uzwojenie aluminiowe to i tak by sie cos wymyslilo chociazby dlatego ze w najgorszym wypadku jest do wykorzystania rdzen, diody, obudowa itd
    pozdrawiam

a wcale ze nie :P - spawarka ma uzwojenie aluminiowe (może) ale diód to ona nie ma - obudowa ? no cóż ja mam zamiar raczej po pc-cie wykorzystac -ale co bedzie w srodku to juz tajemnica :D -jak na razie rzecz jasna
    rdt
    Level 25  
    Czy ktoś z Was mierzył indukcyjność dlawika na wyjsciu ????????????
    User removed account
    User removed account  
    Czeslaw10
    Level 15  
    Witam
    Posiadam trzy transformatory po 500 wat każdy i 27 Volt na wyjściu.
    Czy mogę połączyć uzwojenia wtórne równolegle i czy da mi to 1,5kw na wyjściu?
    Czy nada się do migomatu?
    Pozdrawiam
    Los_sandalos
    Level 27  
    adams1 wrote:
    Witam ! Ja także robię migomat. Mam pytanie o dławik.
    Jaka jest ilość zwojów, czy można przedobrzyć nawijając za dużo ?

U mnie w oryginalnym mig/mag`u jest 30 zwojow.
    rdt
    Level 25  
    z tego co wiem nie da sie "przedobrzyć z ilością zwojów" - tylko trzeba uwazać na jedną rzecz - niektórzy robią dławik ze szczeliną taki zabieg jest wykonywany między innymi po to zeby nie nasycił sie rdzeń bo wtedy by sie mógł troszke niezdrowo zgrzać a generalnie we wszystkich konstrukcjach co mi zdarzyło oglądać (również w internecie) to niestety ale to tylko metoda prób i błędów
    być może niedokładność wykonania dławika bedzie sprzymierzeńcem ponieważ przy ręcznie nawijanym dławiku (mniejsza dokladność) dstraty rozproszenia mogą być wieksze - być może uda sie bez kombinowania ze szczeliną
    Jak ktoś może niech zmierzy indukcyjność
    trike3
    Level 15  
    Witam wszystkich ponownie

Przepraszam bardzo za nieobecność ale po pierwsze jakio LOLna forum zgubiłem posta po przeniesieniu :(, a po drugie kupiłem sobie samochód który jak się okazuje jest w takim stanie ze drugi miesiąc go robię. Tutaj mogę się pochwalić iż migomacik sprawuje się wręcz idealnie.

Mam pytanko do kolegi który mówi, że ma migomat o przekroju rdzenia 25cm2. Czy nie pomyliłeś się i nie zmierzyłes swojego rdzenia podając nam iloczyn ze wmierzonego rdzenia ?

Zastanawiam się bo jeżeli tak zrobiłes to zgodnie z budową rdzenia Twój transfromator ma rdzeń 50cm2. Liczyliśmy dość namiętnie i 4kVA są nieosiągalne z takiego rdzenia, a przekrój o którym napisałeś ja mam na dławiku. (pytam tylko z ciekawości).

Chciałbym się podzielić wrażeniami ze spawania na dłuższą metę moją spawarką. Zauważyłem że ani razu nawet się nie zagrzała za bardzo, a ciągłem spawy bardzo długie bo robiłem przy okazji konstrukcję znajomemu z kątowników. Druga sprawa mogę z czystym sumieniem powiedzieć, spawanie mieszanką czy to blacharki czy konstrukcji jest o niebo lepsze od zwykłego CO2 (nawet jak zastosuje sie podgrzewacz do CO2).

To tyle, znalazłem wątek więc w razie pytań służę pomocą.

Pozdrawiam Marcin
    kabi27
    Level 12  
    Napewno rdzeń ma 25 cm² (środkowa kolumna) a dławik 20 cm². Napewno z takiego przekroju nie uzyska się 4 kVA ale można go odpowiednio przeciążać. Przy poborze max. mocy mogę go obciążyć 30%. Z Twojego transformatora napewno też można więcej "wyciągnąć" mocy przy odpowiednim wykonaniu odczepów. Czasem potrzebny jest większy prąd do pospawania grubszych elementów. Ja spawam nie tylko cienkie blachy ale i grube do 8 mm oczywiście z przerwami na ostudzenie transformatora.
    rdt
    Level 25  
    kabi27 mam jeszcze jedno pytanie - zauważyłem wyłącznik termiczny u Ciebie na uzwojeniu - doklejony ( czy dobrze widze)
    nie wiesz moze jaką on ma temperature rozłączenia ?
    roburek123
    Level 13  
    Ten czujniczek temperatury jest bardzo podobny do czujnika stosowanego w starych pralkach automatycznych POLAR, miały z tego co pamiętam dwa zakresy temperatur do 60 stopni i 90 stopni
    rdt
    Level 25  
    jezeli rdzen ma 25 cm to wychodzi mi ze trafo ma mniej niz 630 W
    w najlepszym przypadku ma okolo 780 W
    w najgorszym nie wiecej niz 500 W
    powiem szczerze ze wydaje mi sie ze takie trafo powinno sie nieźle zgrzać wiec wylacznik termiczny powinien być w sumie ale dla jakiej wartosci temperatury?? - moze i jest podobny do pralkowego
    ale kolega ma wylacznik termiczny na zewnątrz uzwojen i to dlatego wlasnie by mnie interesowało
    roburek123
    Level 13  
    Jeżeli gwarancja na drut emaliowany jest do 200 st.C. to jaki czujnik byś zastosował, mając na uwadze delikatne opóźnienie zadziałania czujnika ze względu na umiejscowienie na zewnątrz???????
    Lodoo
    Level 16  
    ja tam nie wiem jakie ma parametry rzeczywiste
    rdzen ma okolo 5-5,5 x 5-5,5 (ne jestem w stanie zmierzyc dokladnie) i jest na nim naklejka z roznymi cyferkami i producentem i pisze 4,4kVA
    i wiem ze to trafo pochodzi z migoamtu 140A (cykl 10%)
    i dizala
    reszta mi wisi :-P
    rdt
    Level 25  
    powiem szczerze - ja bym zastosował 60* C - a to dlatego ze różnica temperatur w sródku uzwojenia nie jest wcale taka mała jakby sie wydawało - poza tym zawsze lepiej jest przedobrzyc z zabezpieczeniami i powoli zmieniac na większe niż raz dać za duże i mieć sfajczone trafo
    do Lodoo - no właśnie jeden mały drobny szczegół - cykl 10% - ciekaw jestem co to oznacza :D:D
    Los_sandalos
    Level 27  
    10% z 10 minut spawania po czym 90% z 10 minut chłodzenie. To znormalizowany 10 minutowy cykl pracy.
    rdt
    Level 25  
    dziekuje za upewnienie mnie - myslalem wlasnie w ten sposób - tymbardziej ze to trafo nie ma ani zbyt imponujących rozmiarów ani grubosc jego uzwojen nie jest zbyt duza
    cypoo
    Level 11  
    Witam wszystkich

- Ja też mam taki malutki migomacik S-MIG 160 :D i on też ma taki
    malutki rdzeń ok 25cm2. Takie migi robi też "einhel" i inne takie różne
    firemki.
    - Ja zajężdzałem tego miga 4 lata w tym rok zawodowo w warsztacie aż
    wreszcie go przegrzałem no i teraz chcę do niego włożyć troszkę
    większy traforek mam rdzeń EI a środek o przekroju 36cm2.
    - Przestudiowałem calutkie forum no i troszkę odeszliście od
    najważniejszego - od transformatora. Uzwojenie pierwotne jest z
    odczepami a wtórne to w tym starym 2x30 V
    - Czy na tym trafo EI 36cm2 moge nawinąć 224 zw z odczepami pierwotnego tak jak to napisał trike3 i na wrórnym 22 i jaki wtedy będzie prąd spawania i jaki prąd będzie pobierany z sieci???