Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zbudowałem Urządzenie Spawalnicze Typu Migomat

trike3 04 Jan 2006 22:36 358495 394
Bosch
    rdt
    Level 25  
    ktos pisał na forum (tutejszym) ze wlasnie tak robil - moje zdanie jest takie ze ma to sens - niech sie wypowiedza inni
    co do prostownika dwupołówkowego z srodkowym odczepem - nie jest tak ze wzrośnie Ci wydajnosc
    to jest raczej tak ze ograniczysz straty mocy na polprzewodnikach
  • Bosch
    binkom
    Level 14  
    Ja myślę że to ma sens.
    Mniejszy spadek na diodach tak jak pisze kolega rdt.
    Prąd wyjściowy wzrośnie i do tego dobry dławik.
    Powinno być ok.
    Ja jutro będę robił test Spawarka Besterka typ 2100
    Założone 2 diody odczep w środku + dławik.
    Podajnik ZP2 stary hebel - wymaga małego remontu.
    Planuje spawanie drutem 0,8 i 1,2.
    Dla drutu 1,2 przerabiam bestera 3 F SPB 400
    Kondensatory - sprawa dyskusyjna żadna fabryka ich nie stosuje.
    Pozdrawiam
    lg2000
    Level 13  
    binkom wrote:
    Ja myślę że to ma sens.
    ....Kondensatory - sprawa dyskusyjna żadna fabryka ich nie stosuje.
    Pozdrawiam

Bo do wygładzania pulsacji stosują dławiki. Kondensatory są niewygodne i mało trwałe jak na praktykę warsztatową. Dzięki rdt i binkom za opinię. Spróbuję, zobaczymy co z tego wyjdzie.
  • Bosch
    jozle
    Level 11  
    witam wszystkich po zapoznaniu z tematem postanowiłem zrobić małego miga zaczynam od transformatora mam trafo typu[] na tabliczce są następujące dane moc 0.750kVA zasilanie220v 3,4A wyjście 12v 62,5A pierwotne nawinięte drutem średnica 1,6mm wtórne płaskownik ok.10mmx3mm czy przewijając trafo morzna zwiększyć moc jeśli tak to o ile proszę o pomoc średnica rdzenia 5cmx5cm
    trike3
    Level 15  
    Witam

Jeśli chodzi o mnie to Twój rdzeń ma za mały przekrój żeby z niego zrobić jakąś rozsądną spawareczkę, ale ktoś pisał że własnie taki ma więc niech może on się wypowie

Pozdrawiam Marcin
    tuiko
    Level 13  
    Posiadam trafo toroidalny o wymiarach 8,3 na 4,6cm a śr jego wynosi 20cm a sr środka 11,5cm zależało by mi na tym czy taki trafo nadawał by się na miga. Mam zrobiona z niego spawarkę która można nawet elektroda 3 spawać…. Gdyby ten trafo dało się, wykozystac na miga czy ktoś by mi mógł poradzić, jakie uzwojenie pierwotne i wtórne by trzeba było na niego nawinąć ile zwojów i przekrój przewodu uzwojenia pierwotnego i wtórnego
    AndM
    Level 17  
    Witam!
    Przeglądając wypowiedzi na temat budowy pół-
    automatu spawalniczego zauważyłem, że jest kilka
    tematów do ponownego przemyślenia.
    1.Ktoś napisał po co stabilizować obroty podajnika,
    przecież to nie wiertarka?
    Uważam, że stabilność podajnika to jedna z ważniejszych cech podczas spawania.Proszę zauwa-
    żyć, że opór przesówu drutu w przewodzie nie jest
    stały i zmienia się w zależności czy przewód jest
    zgięty, czy wyprostowany.
    2.Nie widać na schemacie czy jest uwzględnione
    opóżnienie załaczania podajnika względem zaworu
    gazu-porowanie w pierwszych sekundach.
    trike3
    Level 15  
    Witam

Stabilność posuwu drutu hmmmm wg mojego schematu i wykonania drut idzie w miare stabilnie, to jest przekładnia ślimakowa i nawet minimalne wahania prędkości silnika niweluje przekładnia.

Co do kwestii drugiej czyli, zaworu gazu, to schemat elektroniki przewiduje opóźnienie wyłączenia względem transformatora o jakieś2 sekundy, a co do załączenia to z załóżenia gaz jest szybszy od drutu więc tutaj problemu nie zauważyłem.

Pozdrawiam Marcin
    roburek123
    Level 13  
    Witam, popieram wypowiedź Trike3, regulator wg. jego schematu działa ok. nawet przy małych obrotach nie ma szans zatrzymać go ręką, ja trochę przerobiłem ten schemat, gdyż mój podajnik jest zasilany ze źródła 30V. Nie upierałbym sie przy tym opóźnieniu wyłączenia elektrozaworu, ja przy swoim wynalazku to zlikwidowałem i spoina przy końcu wcale nie różni się od jej początku.
    AndM
    Level 17  
    trike3 wrote:
    Witam

Co do kwestii drugiej czyli, zaworu gazu, to schemat elektroniki przewiduje opóźnienie wyłączenia względem transformatora o jakieś2 sekundy, a co do załączenia to z załóżenia gaz jest szybszy od drutu więc tutaj problemu nie zauważyłem.

Pozdrawiam Marcin

Witam.

Nie chodzi o opóźnienie załączania elektrozaworu gazu, tylko o opóźnienie włączenia podajnika drutu. Musisz zrozumieć, że z chwilą wciśnięcia przycisku w rękojeści następuje natychmiast zajarzenie ługu i posuw drutu, natomiast gaz musi przebyć drogę od elektrozaworu do rękojeści dlatego też w pierwszych sekundach ług nie posiada osłony gazowej. Aby temu sprostać najpierw trzeba podać gaz, a potem posów drutu. Takie rozwiązania mają półautomaty przemysłowe, w których ten czas regulowany jest płynnie.

W tanich półautomatach dla hobbistów często nie ma w ogóle elektrozaworu, a funkcje otwierania gazu spełnia przycisk w rękojeści. Droga przepływu gazu w tym przypadku jest bardzo krótka i nie stosuje się żadnego przesunięcia czasowego względem drutu.
    trike3
    Level 15  
    Witam

Nie zamierzam się spierać w kwestii elektroniki, ja usłyszałem opinię iż przyspieszenie załączenia gazu jest niepotrzebne w mojej konstrukcji i zastosowałem się do niej. Nie żałuję wogóle mojej decyzji ponieważ nie zauważam żadnej niedogodności związanej ze sprawą gazu. To konstrukcja amatorska i nie ma co porównywać do profesjonalnego urządzenia przemysłowego, a wg moich oględzin urządzeń których cena mieściła się w granicach 2000 PLN żaden z nich nie posiadał tego typu udogodnienia, więc i ja sobie odpuściłem.

Pozdrawiam Marcin
    tuiko
    Level 13  
    a kto odpowie na moje pytanie powyrzsze dotyczące trafo ?
    pajos
    Level 11  
    witam wszystkich.moim problemem jest trafo.moze ktos mi powie czy jest mozliwosc wykozystania trafo od jakiegos uzadzenia domowego.np po przewinieciu.kabinowalem czy nie dalo by rady wstawic trafo od jakiejs mikrofali albo czegos innego.
    tosiek1
    Level 15  
    Witam.Trafo istotnie jest problemem poniewaz musi byc ono odpowiednio duze chodzi o przekroj rdzenia.O ile sie orientuje to w mikrofali te trafa sa spawane tak ze trudne jest ich przewiniecie a pozatym nie maja one odpowiedniego przekroju.Najlepiej jakby mialy okolo 40 cm² moznaby z nich wiecej wydusic :) Pozdrawiam
    pajos
    Level 11  
    no zgadzam sie.wiec od czego mozna by to trafo zastosowac.czy pozostaje kupic orginalne od miga lub innej spawarki i przerobic.
    tosiek1
    Level 15  
    Mozna je zlozyc z blach.Musisz jedynie znalezc gdzies na zlomowisku duzy transformator energetyczny np podocinac blachy i zlozyc rdzen,dorobieie karkasow to juz nie problem.W taki sposob mozesz sobie zlozyc trafo na praktycznie dowolny przekroj rdzenia.Bedzie to to mialo troche wieksze straty ale innej mozliwosci nie widze.Pozdrawiam.
    rdt
    Level 25  
    jezeli masz zamiar stosowac trafo od "domowego" uirządzenia to mozesz jeszcze poszukac od prostownika rozruchowego
    robert557
    Level 13  
    Witam wszystkich a co z pomysłem kolegi "jarek.agd" który padł kilka postów wcześniej to znaczy rdzeń toroidalny czy koledzy myślicie że to jest niewykonalne ? Szukałem potwierdzenia tego pomysłu i pytałem znajomego elektryka potwierdził że kilka let temu wykonał kilka spawarek z takim trafem .Niestety nie wiem jak takie trafa się liczy bo pewnie bym zaryzykował nawinięcie i test trafka .Morze bardziej doświadczeni koledzy się wypowiedzą na ten temat Pozdrawiam .:?:
    tosiek1
    Level 15  
    Witam.Trike 3 mam prosbe,czy masz moze widok plytki drukowanej ktora zastosowales w swoim migomacie.Czy moze ktos jest w stanie dorobic rysunek plytki na podstawie schematu wrzuconego pzez kolege Trike 3,schemat jest na pierwszej sronie tego tematu.Pozdrawiam
    domana
    Level 11  
    Cześć.
    Od pewnego czasu obserwuję ten temat i nie ma co ukrywać nabrałem ochoty na wykonanie miga.
    Jestem jednak w kropce bo trudno mi się z tym wszystkim pozbierać.
    Założenia są następujące
    Moc wyliczona dla największego prądu spawania 120A i napięcia 30V wychodzi 3,6kW co dla strony pierwotnej daje przy napięciu 220V nieco ponad 16A, a więc zabezpieczenie spawarki to S20A o charakterystyce C
    Problem pojawia się przy wyliczeniu rdzenia.
    Planuję wykonać rdzeń z blach zwijanych i rozcięty do kształtu [] wybór ten podyktowany jest dostępnością materiału.
    Jak obliczyć przekrój tego rdzenia?
    Stosowanie wzoru S=0,9-1,2SQRP prowadzi do zastraszających wyników
    od 54 do 72 cm2
    Od czego zależą te współczynniki i czy rdzeń dla takiej mocy może być mniejszy?
    Sprawa kolejna to grubość uzwojeń. Zakładając 2,5A/mm2 wychodzą przekroje: dla pierwotnego 6,56mm2 dla wtórnego 48mm2
    Czy takie założenia są słuszne?
    Zakładam, że zmiana prądu spawania bedzie realizowana na odczepach (sześć różnych pozycji). W związku z powyższym nie jest jasna dla mnie sprawa ilości zwojów na 1V napięcia. Z brzybliżonych wyliczeń Q=45/S*B wynika, że dla największego prądu wyniesie to ok 1,1 zw/V a dla najmniejszego ok 1,5 zw/V przy założonej indukcji 1,4 (blachy zwijane)
    Czy założenia i tym samym obliczenia są słuszne
    Moje wątpliwości odnośnie projektowanego transformatora pojawiły się po przeanalizowaniu danych transformatora podanych przez trike3 ni jak nie pasują one do powyższych wzorów
    Proszę o przeanalizowanie przez szanownych znawców tematu moich przemyśleń i w miarę możliwości ich korektę bo coś mi się to za duże wydaje.
    Z góry dzięki i Pozdrawiam.
    robert557
    Level 13  
    witam może te wyliczenia się Tobie na coś przydadzą

Napięcie wejściowe - 230
    Natężenie na uzwojeniu pierwotnym - 22.5
    Średnica drutu na uzwojeniu pierwotnym - 3.326
    Ilość zwojów na uzwojeniu pierwotnym - 159

Napięcie wyjściowe - 30
    Natężenie na uzwojeniu wtórnym - 157.1
    Średnica drutu na uzwojeniu wtórnym - 8.783
    Ilość zwojów na uzwojeniu wtórnym - 21

Moc - 5186
    Przekrój rdzenia w CM KW - 72.01
    Przekrój rdzenia - 72.01

Napięcie wejściowe - 230
    Natężenie na uzwojeniu pierwotnym - 12.6
    Średnica drutu na uzwojeniu pierwotnym - 2.495
    Ilość zwojów na uzwojeniu pierwotnym - 212

Napięcie wyjściowe - 30
    Natężenie na uzwojeniu wtórnym - 88.4
    Średnica drutu na uzwojeniu wtórnym - 6.587
    Ilość zwojów na uzwojeniu wtórnym - 28

Moc - 2917
    Przekrój rdzenia w CM KW - 54.01
    Przekrój rdzenia - 54.01

Pozdrawiam:idea:
    Los_sandalos
    Level 27  
    Przekrój rdzenia winien wynosić conajmniej 40cm2. Im więcej tym lepiej (mniej zw/V). Nie wiem jak zrobisz uzwojenia ale jak masz pierwotne i wtórne podzielone na połowy i na osobnych kolumnach to trafo zachowuje się jak takie o 2 razy większym przekroju rdzenia. Co do gęstości prądu to różnie ludzie przyjmują - z reguły od 5 do 10A na mm2. Trafo nie pracuje przecież cały czas a i wentylato też z reguły jakiś jest. W sprawie ilości zw/V to nie radzę oszczędzać - policz dla najgorszych warunków (słabej blachy) zwijanej (jeśli taką właśnie masz) bo nie wiesz jaką na prawdę dysponujesz a następnie liczbę zwojów pierwotnego uzwojenia powiększ o 10% a wtórnego o 5%. Tą metodą na pewno będziesz miał dobre trafo o małym prądzie jałowym. Nie zrujnuje Cię to zbytnio bo różnice w stosunku do bardziej optymistycznych obliczeń są kilkunastozwojowe a więc różnica w materiale rzędu 1 piwa ;).
    domana
    Level 11  
    Pytanie do robert557
    czy te dane pochodzą z konkretnych spawarek czy są to jakieś wyliczenia?
    Pytam bo coś mi moc się nie zgadza
    Mnie uczyli, że P=U*I chyba, że ta moc to moc całego urządenia z wszystkimi bebechami
    Z moich wyliczeń tr 1 ma moc ok 4,7kW a tr 2 2,7kW
    Reszta wyliczeń gra

Dodano po 8 [minuty]:

Do Los_sandalos
    Mam pewną wątpliwość co do podnoszenia ilości zwojów ponad tą wyliczoną czy nie doprowadzi to do zmiany charakterystyki transformatora na zbyt opadającą taką jak w zwykłych spawarkach gdzie podczas spawania napięcie spada z 70V do ok 20V
    Czy blachy zwijane takie jak w transformatorach toroidalnych są słabsze od składanych? I czy warto w takim razie z nich korzystać?
    Los_sandalos
    Level 27  
    Zawyżenie lekko ilości zwojów na V nie zmieni znacząco charakterystyki trafo a zmniejszy prąd jałowy i nagrzewanie rdzenia.
    robert557
    Level 13  
    Witam te wyliczenia pochodzą z programu do obliczania traf do 10 KW program uwzględnia spadki napięć dlatego same wyliczenia mogą się trochę różnić nawijałem kilka traf z tych wyliczeń i wszystko gra?:D
    roburek123
    Level 13  
    Witam, mam propozycję odnośnie złożenia dla kogoś zainteresowanego podajnika drutu, gdyby ktoś miał problemy prosze o kontakt na pw. zbudowałem migomacik oparty na tym patencie i działa ok, mam też kilka części z których można złożyć podobny podajniczek.
    Henry12
    Level 17  
    Witam czy mając trafo o dwóch kolumnach 54cm2 można nawinąć uzwojenie pierwotne zaczynająć od odczepów ? tzn zw 254 jako pierwszy potem odczepy wg Trike3 1po19 2po34 3po52itd.pytam bo mając nawinięte 254zw na230v mógłbym póżniej dowinąć na 400v nie ruszając odczepów ,a może zostawić miejsce na cewkę dodatkową obok .pierwotne planuję nawinąć na jednej kolumnie a wtórne na drugiej.rdzeń z silnika 24cm2 będzie dobry na dławik?
    rdt
    Level 25  
    1 wydaje mi sie ze mozna nawinąć
    2 uzwojenie pierwotne nawiniete na wtorne ( a nie na osobnej kolumnie lub obok) daje lepszy efekt i wyzsza sprawność trafo
    3 tiaaa dobry by była ale : rdzen nie powinien być pełny zeby sie nie nasycił -
    chester8
    Level 19  
    witam mam mały problem kupiłem kiedyś miga na giełdzie był w opłakanym stanie ale za okazyjną cene. ma osobno trafo i osobno podajnik ale na wszystkim brakuje tabliczek znamionowych , pisało na nim tylko LIM 400 ale nigdzie nie mogie znalesć nic na ten temat , interesują mnie jego parametry bo jedyne co wiem to to ze max prad jakim się spawa przy max posuwie to 440A a minimalny to 160A i to wszystko co wiem gdyby ktoś miał jakieś schematy albo coś to był bym wdzięczny, głównie zależy mi na parametrach... pozdrawiam czesc
    Henry12
    Level 17  
    rdt wrote:
    1 wydaje mi sie ze mozna nawinąć
    2 uzwojenie pierwotne nawiniete na wtorne ( a nie na osobnej kolumnie lub obok) daje lepszy efekt i wyzsza sprawność trafo
    3 tiaaa dobry by była ale : rdzen nie powinien być pełny zeby sie nie nasycił -

Uszanowanie
    Rozumiem, że wtórne na karkasie na długości kolumny, na tym pierwotne po odizolowaniu, druga kolumna wolna? Co do rdzenia z silnika elektrycznego, szczelinę można zrobić przecinając go tarczą do metalu a nawinąć wkoło po całym okręgu czy w formie cewki np. 10zwojów x 3warstwy? Średnica wewnętrzna 20cm. Za pomoc dziękuję