Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbudowałem Urządzenie Spawalnicze Typu Migomat

trike3 13 Maj 2007 23:34 350149 394
 • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • Szkolenia SEP
 • #272 14 Maj 2007 15:13
  samblaster
  Poziom 12  

  witam ponownie mam pytanko odnośnie dławika znalazłem w warsztaciku okrągły rdzeni o wymiarach: zewnątrz Φ95 otwór Φ50 na 61mm blaszki mają grubość około 0,3mm, myślę że powinien sie nadać co Wy na to?????
  a poza tym tak jak już wcześniej pisałem nie jestem fachowym znawcą tematu i pierwszy raz będę eksperymętował z dławikiem więc pozwolę sobie zapytać czy mam go podłączyć wedle niżej załączonego schematu w miejscu numer 5
  a poza tym ile powinienem nawinąć zwojów??? czy jest do tego jakaś reguła????
  pozdrawiam i z góry dziękuje za cenną pomoc

 • #273 14 Maj 2007 16:45
  Nstan
  Poziom 31  

  patryk-84a napisał:
  Witam majsterkowiczów.
  Mam taki rdzeń, da się coś z niego zrobić? Karkas jest na środkowej kolumnie.
  [/img][/url]


  Rdzeń ma 42cm2 i na takim rdzeniu można wykonać trafo do migomatu. Będziesz mógł spawać drutem spawalniczym 0,6-0,8mm. Na uzwojeniu pierwotnym wykonaj regulację napięcia na odczepach. Możesz dodatkowo wykonać jeden odczep na uzwojeniu wtórnym. Znając liczbę zwojów po wyliczeniu oraz przekroje przewodów sprawdź przed nawijaniem czy zmieścisz w oknie 9x3

  Dodano po 21 [minuty]:

  samblaster napisał:
  witam ponownie zapomniałem się jeszcze zapytaci dlaczego wszyscy kładą tak duży nacisk aby napięcie wyjściowe nieprzekraczało 20-30V?????
  dlaczego powinno byci tak niskie????


  Napięcie przy małych migomatach nie może być zbyt duże ze względu na stosowane druty spawalnicze. Wyższe napięcie przy drutach 0,6 lub 0,8 będzie nam upalało drut który w postaci kropel będzie spadał na materiał spawalniczy przy okazji zaspawa nam końcówkę prądową przy pierwszym zetknięciu drutu z materiałem spawanym. Dopiero przy spawaniu drutem 1,2 lub 1,6 używamy dużych urzadzeń spawalniczych np. półautomat spawalniczy Firmy Kemppi RA 350 lub RA 400 mają drugi zakres napięciowy do 51V. Pierwszy zakres napięciowy mają od 14- 31V i na tym zakresie spawamy drutami spawalniczymi do 1mm.

  Jeśli chodzi o dławik to każdy będzie lepszy niż żaden. Najważniejsze aby nawinąć tym samym przekrojem co uzwojenie wtórne. Im nasze trafo większe to i dławik musimy zastosować większy. Postaraj się nawinąć jak najwięcej zwojów. Wykonaj dodatkowo szczelinę metodą prób.

 • #274 14 Maj 2007 17:27
  samblaster
  Poziom 12  

  witam to znowu ja i moje męczące pytania (w końcu nie jestem elektrykiem) a poco ta szczelina bo jedni mówią żeby ją robić a dródzy że się obejdzie bez niej, proszę mi to wytłumaczyć bo nie wiem co i jak mam zrobić

  ps. kolega: Nstan napisał żebym nawiną ile sie da i tak zrobię, a co do załączonego wcześniej i teraz schematu (zapożyczony fragment instalacji od Lodoo) to na ten rdzeni mam nawinąć do oporu drutem z uzwojenia wtórnego jedno uzwojenie i podłączyć pomiędzy mostkiem a przewodem spawalniczym??? no i co z tą szczeliną???
  pozdrawiam i a góry dzięki za pomoc

 • Szkolenia SEP
 • #275 14 Maj 2007 17:46
  tomek625
  Poziom 14  

  samblaster napisał:
  witam to znowu ja i moje męczące pytania (w końcu nie jestem elektrykiem) a poco ta szczelina bo jedni mówią żeby ją robić a dródzy że się obejdzie bez niej, proszę mi to wytłumaczyć bo nie wiem co i jak mam zrobić

  Nstan napisał:"Wykonaj dodatkowo szczelinę metodą prób". a więc zacznij na początku bez szczeliny jeśli będzie dobrze to nie musisz jej robić. Szczeliny sa różnie wykonywane np. w miejsce gdzie ma być szczelina wstawiany jest kawałek cienkiej blaszki i rdzeń jest w tym miejscu spawany.Nikt nie potrafi powiedzieć jaka ma być szczelina to jest jak ustawianie anteny telewizyjnej. Powinna byc skierowana na nadajnik a resztę musisz sam ustawić w którym miejscu będzie najlepszy odbiór. Dławik wstaw tak jak na schemacie.

 • #276 14 Maj 2007 19:29
  Szokolo
  Poziom 19  

  Jeżeli nie będzie szczeliny to rdzeń będzie się nasycał i będą okropne problemy z zapaleniem łuku (dławik przez chwilkę takjakby będzie niechcianym odbiornikiem prądu) ja w swoim dławiku mam szczelinę 3mm.

 • #277 14 Maj 2007 23:07
  patryk-84a
  Poziom 28  

  Co do mojego postu wyżej to nie przeszkadza to, że oby dwa uzwojenia będą na jednym karkasie?
  Czy jeżeli nie zmieściłbym drutu na jednym karkasie to czy mogę wyciąć środkową kolumnę i zrobić dwa karkasy na zewnętrzne kolumny?
  Jaki przekrój wtedy miałby rdzeń? Czy 2x(3x7) czyli równiez 42cm^2?

 • #278 15 Maj 2007 16:06
  Nstan
  Poziom 31  

  patryk-84a napisał:
  Co do mojego postu wyżej to nie przeszkadza to, że oby dwa uzwojenia będą na jednym karkasie?
  Czy jeżeli nie zmieściłbym drutu na jednym karkasie to czy mogę wyciąć środkową kolumnę i zrobić dwa karkasy na zewnętrzne kolumny?
  Jaki przekrój wtedy miałby rdzeń? Czy 2x(3x7) czyli równiez 42cm^2?


  Jeśli nawiniesz oba uzwojenia na wspólnym karkasie, gdzie najpierw będzie pierwotne a na nim wtórne to uzyskasz większ prąd. Oczywiście możesz wyciąć środkową kolumnę i nawinąć cewki uzwojenia na dwóch kolumnach ale zmniejszysz przekrój na 3x7 = 21cm2.

 • #279 17 Maj 2007 10:51
  patryk-84a
  Poziom 28  

  Wcześniej ktoś pisał, że można nawinąć połowę pierwotnego i połowę wtórnego na jednym karkasie, a drugą połowę na drugim karkasie. Czy wtedy uzyska się większą moc niż nawijając pierwotne na jednym karkasie, a wtórne na drugim?
  I jeszcze jedno pytanko. Lepiej wykonać podajnik dwu czy cztero rolkowy? Dlaczego do aluminium cztero rolkowy? Czy dwu rolkowy da sobie rade i nie będzie się ślizgał?

 • #280 17 Maj 2007 15:30
  Nstan
  Poziom 31  

  Jeśli nawiniesz po połowie uzwojeń na obu kolumnach i cewki obu kolumn będą zbliżone do siebie to będzie mniejsze rozproszenie strumienia(mniejsze straty), a więc uzyskasz lepsze osiągi z tego trafa.
  Zobacz do tematu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...art=1200&sid=c06060bcce6f0ecbbe84c81c9b737a07
  kolega :Tomasz Czajkowski miał podobne pytanie.
  Jeśli chodzi o podajnik to cztero rolkowy jest lepszy nie tylko do aluminium. Aluminium jest miękkim metalem podatnym na zagięcia ,wgniecenia. Gdy drut zostanie przyblokowany jedna rolka będzie miała małą przyczepność i nastąpi ślizganie a więc ścieranie aluminium. Zwiększenie docisku spowoduje spłaszczenie drutu który będzie się blokował w końcówce prądowej.
  Koszt wykonania lub zakupu jest jednak o większy niż podajnika 2 rolkowego. Do sporadycznie wykonywanych spawek aluminium wystarczy podajnik dwu rolkowy.

 • #281 18 Maj 2007 11:13
  patryk-84a
  Poziom 28  

  Mój ojciec ma spawarkę elektrodową z przed 10 lat, kupioną w niemczech. Ma ona 140A a przynajmniej tyle jest napisane na obudowie. Spawał nią cienkie jak i grubsze rzeczy bo tak w ogóle to spawaczem jest. Z ciekawości rozkręciłem ją wczoraj, żeby zobaczyć o ile rdzeń jest większy od tego co przedstawiłem wyżej. okazało się że jest mniejszy i to dużo! Środkową kolumnę ma 5cm x 5cm a boczne 2,5cm na 5cm i wysoki na 19cm. Ale za to uzwojenia ma porozdzielane na wszystkie 3 kolumny.Co Wy na to?
  Ja myślę że wszystkie kupne spawarki tej klasy do 400zł są tak zrobione. Transformator jest tam bardzo wyżyłowany i na pewno nie ma takiej wydajności prądowej (przy dłuższej pracy) jaka jest napisana. Spawać można i 2,5mm elektrodą i spawaczowi nawet to wychodzi, ale co z tego jak po czasie spawarka gorąca i wyłącza ją termik. Ciepła nawet robi się jak się spawa elektrodą 1,5mm.

  Udało mi się kupić uchwyt spawalniczy 140D TW-14 2,5m za 50zł. Jest on od jakiegoś bestera i jest mocowany do podajnika (bez gniazda), opłacało się za tyle? Do jakiej grubości drut w ten uchwyt wejdzie? Prowadzenie drutu ma metalowe? Bo trochę w ciemno go kupiłem. Mój rdzeń wydaje mi się troszkę za mały, więc dzisiaj miał mi ktoś przywieść prostownik rozruchowy na 24V taki z lat 70. Tam jest porządne trafo i nawinięte naprawdę grubym płaskownikiem miedzianym. Na tabliczce jest napisane 200A. Z tego to pewnie wyjdzie ładny mig, co? Muszę jeszcze podajnik skonstruować ale mam dostęp do tokarek, frezarek i innego sprzętu, więc nie powinno być problemu.
  Ma może ktoś rysunki zwymiarowane zaprojektowanego podajnika?
  Jeszcze jedno pytanko: mozna na transformatorze spawalniczym nawinąć uzwojenia na 12V do zasilenia silnika podajnika? Czy raczej osobne trafo?

 • #282 18 Maj 2007 16:06
  samblaster
  Poziom 12  

  co do nawinięcia oddzielnego uzwojenia do zasilania podajnika to mogło by się to udać ale trzeba by zastosować sterownik posuwem drutu ze stabilizatorem napięcia, bo jak zaczniesz zmieniać amperaż poprzez odczepy na uzwojeniu pierwotnym trafo i podczas spawania to napięcie i natężenie w tym uzwojeniu (12V) zacznie się zmieniać?????
  ale to tylko moja prywatna opinia oparta o osobiste (nawet udane) doświadczenia
  pozdrawiam
  ps. jaką średnice rolki proponujecie do podajnika na podstawie silniczka od wycieraczek z poldomierza (1.6 polonez jak by ktoś nie załapał)
  co sądzicie o radełkowaniu rolki mogło by to zminimalizować możliwości ślizgania się drutu na rolkach???

 • #283 18 Maj 2007 20:20
  Henry12
  Poziom 17  

  Patryk - 84 a jeśli chodzi o uchwyt TW 14 to mam taki kupiony z Allegro za 94 Zł z zaworem gazowym w rękojeści przystosowany do drutu 0,6 0,8 pancerz ma metalowy , sterowanie silnika podajnika drutu powinien sterować inny transformator ,bo nawet jeśli udało by Ci się ustabilizować obroty z pominięciem obciążenia to trafo główny musiał by stale być pod napięciem żeby po wciśnięciu przycisku ruszył silnik podajnika .

 • #284 18 Maj 2007 23:15
  patryk-84a
  Poziom 28  

  No tak nie pomyślałem o regulacji prądu. Trzeba będzie osobne trafo. Więc w momencie gdy nie spawamy to napięcie na transformator jest odcięte?
  Heny12 więc ma on już zawór? Nie da się wcisnąć w niego grubszego drutu? Poprzez np. wymiane wkładu?
  A jakiej średnicy rolke zastosować do podajnika ze silnikiem od wycieraczek od malucha, aby posów nie był za mały?


  Mam jeszcze takie trafo:

  Zbudowałem Urządzenie Spawalnicze Typu Migomat

  Czy ten rdzeń będzie lepszy od tego wyżej?
  Uzwojenia pierwotne ma na 230V i 400V rozłożone na obu kolumnach. I z każdej kolumny wychodzą 3 druty. Natomiast wtórne jest nawinięte symetrycznie po 24V. Mniej więcej tak to wygląda:

  Zbudowałem Urządzenie Spawalnicze Typu Migomat

  Pierwotne ma dosyć cienkie bo średnica drutu to 1,5mm, natomiast wtórne ma nawinięte płaskownikiem 11,5mm x 3mm.

  I pytanie czy da się wykożystać to trafo do miga ale bez rozbierania i przewijania? Da się wykożystać uzwojenia na 400V jako dodatkowe odczepy na 230? Dziwi mnie że środkowe odczepy przy poszczególnych karkasach to nie podwójny drut tylko pojedynczy. Łączony w środku? Jak on może być nawinięty? Uzwojenie pierwotne nie bedzie za cienkie?
  Jaki prąd uzyskam z takiego trafa? Jest to trafo od prostownika rozruchowego do ciągników. Ale pracowało przez jakiś czas jako spawarka i dawało sobie doskonale rade nawet z grubymi elektrodami. na obudowie ma tabliczke 200A.
  Nazwa i typ urządzenia to : Zespół prostownikowy PKC-24/200.

 • #285 19 Maj 2007 17:09
  patryk-84a
  Poziom 28  

  To znowu ja i widzę że mało zainteresowanych :).
  Napięcia są rzeczywiści inne niż powinny być na tym transformatorze. Po podłączeniu do uzwojenia 220 napięcia 230V na wyjściu jest 2x31V, natomiast jeśli podłącze 230V na wejście 380 to na wyjściu mam 18V czyli byłby górny i dolny zakres miga. Skąd teraz wziąć przynajmniej 1 środkowy zakres, a może 2 się uda. Jak mogą być nawinięte te zwoje? Trudno się dopatrzeć na oko. Na omomierzu też niewielkie odchyłki są.

  Minęły 2h :).
  Doszedłem do tego:

  Zbudowałem Urządzenie Spawalnicze Typu Migomat

  Co wy na to? Może tak być? Ale będę musiał użyć przełącznika i przekaźników do przełączania, bo kombinowane są wyprowadzenia z trafa i nie ma takiego przełącznika. Ale widzę że niema już nikogo zainteresowanego tematem.

  Minęły kolejne 2h...
  Wymyśliłem takie coś:

  Zbudowałem Urządzenie Spawalnicze Typu Migomat

  Natomiast jak wszystkie isostaty zostaną wyciśnięte to napięcie 230V pójdzie na całe uzwojenie z jednego karkasa, na trochę mniejszą liczbę zwoi niż jest przewidziane na 230V. Na wyjściu będzie wtedy 36V. Nada do czegoś się to napięcie i czy transformator będzie mógł w ten sposób pracować?

 • #286 22 Maj 2007 22:09
  makel9
  Poziom 2  

  jeśli jest ktoś moze na forum to niech poda co znaczy 2*fi 1,9 mm

 • #287 23 Maj 2007 08:15
  Nstan
  Poziom 31  

  makel9 napisał:
  jeśli jest ktoś moze na forum to niech poda co znaczy 2*fi 1,9 mm


  W przewodach nawojowych ważny jest przekrój. 2*fi1,9mm to znaczy ze nawijane jest 2 razy drutem o średnicy 1,9mm aby zwiększyć przekrój.
  Przekrój liczysz z wzoru na pole koła.

  P= πr² = 3,14 x 0,95²=2,83mm²
  lub
  P= πd²/4= 3,14x 1,9²/4= 2,83mm²

  Jeśli nawiniesz teraz drutem podwójnie 2x 2,83mm² = 5,67mm²

  Znajac przekrój 5,67mm² możesz obliczyć jakiej średnicy drut musiałbyś zastosować pojedyńczo.

  Po przekształceniu drugiego wzoru z średnicą otrzymasz:
  d= √4P/3,14= √4x5.67/3,14= √7,22= 2,69mm²(oczywiście pierwiastek z całości)

  Nawijaąc pojedyńczo musisz zastosować przewód o średnicy 2,69mm²

 • #288 24 Maj 2007 08:53
  DS
  Poziom 15  

  =>Nstan
  W ostatnim zdaniu - jeżeli mówimy o średnicy to wynosi ona 2,69mm.
  Pozdrawiam.

 • #289 24 Maj 2007 11:53
  Nstan
  Poziom 31  

  DS napisał:
  =>Nstan
  W ostatnim zdaniu - jeżeli mówimy o średnicy to wynosi ona 2,69mm.
  Pozdrawiam.


  Oczywiście masz rację ale tak to jest gdy się pisze w pośpiechu. Wcześniej cały czas pisałem o przekroju a więc polu powierzchni i dlatego ta pomyłka. Myślę że i tak nikogo nie wprowadziłem w błąd gdyż pisałem że chodzi o średnicę.

 • #290 28 Maj 2007 22:04
  makel9
  Poziom 2  

  ej słuchajcie mam pomysł czy pasowało by wam aby napisac mi na gg kiedy mogli byœmy spotkac sie na forum i powymieniac między soboš swe zdania na temat miga moje gg 1801418 napiszcie kiedy bedziecie na kompie i bedziecie miec czas

 • #291 29 Maj 2007 22:57
  jugo007
  Poziom 10  

  witam wszystkich śledze ten tamat i podziwiam za wytrwałość sam zbudowałem MIGOMAT o mocy 400A trafo zrobiłem sam czyli od poćięcia blachy krzemowej po nawijanie płytke do sterowania kupiłem bo jest z bajerami spawanie czasowe punktowe włacznie z długoscia upalania drutu pózniej dokupilem płyte z wyświetlaniem amperażu i napięcia dławik też zrobiłem chodzi narazie super mam na zbyćiu rdzeń 3fazowy 300A karkazy drut nawojowy 2.2 mm w izolacji szkła orginalny jest nie do przegrzania i płaskownik 30 × 0.5mm gdyby ktos chciał tanio sprzedam

 • #292 31 Maj 2007 23:06
  Szymek_14
  Poziom 16  

  jugo007 napisał:
  ..dokupilem płyte z wyświetlaniem amperażu i napięcia


  Szukam właśnie takiego amperomierza, czy mógłbyś podać namiary gdzie kupiłeś ?

 • #293 31 Maj 2007 23:34
  jugo007
  Poziom 10  

  witam jest to orginalna płytka z migomatu OZAS załatwiłem u gośćia co pracuje w serwisie mam jeszcze drugą na zapas problem w tym że jest zasilana 9V ale to 9V jest przez trafo z 42V podając jej 9V z innego żródła to płytka robi złe odczyty musi być komplet oczywiscie do tego orginalny bocznik założyłem sie z gosciem że 9V to 9V i przegrałem nie wiem co jest takiego w tym trafo bo jest zalewane w plastyku ale bez niego płytka zle chodzi

 • #295 04 Cze 2007 13:14
  jugo007
  Poziom 10  

  witam napiećie rośnie wraz z amperażem choć w nowych migomatach takich jak KEMPI jest to regulowane ale sa to spawarki inwentorowe i mnóstwo elektroniki

 • #297 05 Cze 2007 08:43
  Szymek_14
  Poziom 16  

  patryk-84a napisał:
  Czyli mam rozumieć, że zakres pierwszy będę miał przy 18V a czwarty przy 31V? I tak samo cienkie rzeczy będę spawał przy 18V a grubsze przy 31V?


  Najniższe napięcie to pierwszy zakres i tak jest przyjęte ze wszystkim(np najwolniejszy bieg w samochodzie to 1 itd.). A to jaka jest możliwość spawania różnych blach, zależy od trafa i zmiana kolejności na wyłączniku nic nie zmieni. Nadal będziesz mógł spawać cienkie rzeczy na 18V a grubsze przy 31V.

 • #299 10 Cze 2007 21:40
  patryk-84a
  Poziom 28  

  W schemacie LODOO jest mały błąd z którym jego regulacja nie będzie działała, a mianowicie masa IRF640 (nóżka S) powinna być połączona z masą układu NE555, inaczej NE go nie wysteruje.
  Pytanie czy to normalne ze IRF bardzo szybko sie nagrzewa i do dość wysokiej temperatury? Załączam silnik na kilka sekund a on parzy (co prawda bez radiatora). Duży radiator jest do niego potrzebny? Do czego przy tranzystorze jest ten rezystor 25 połączony szeregowo z kondensatorem?
  Jeśli podajnik mam metalowy, a uchwyt spawalniczy wkręcony do podajnika i jeśli na uchwyt podam napięcie spawania to podajnik będę musiał odizolować od obudowy, prawda?

 • #300 10 Cze 2007 22:03
  jugo007
  Poziom 10  

  witam uchwyt i cały silnik z rolkami musi być odizolowany od obudowy

  Dodano po 1 [minuty]:

  witam uchwyt i cały silnik z rolkami musi być odizolowany od obudowy