Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zbudowałem Urządzenie Spawalnicze Typu Migomat

trike3 10 Aug 2005 13:24 356512 394
    roburek123
    Level 13  
    Witam, na początek słowa uznania za wykonanie spawareczki, ja mam pytanie odnośnie budowy trafo, czyli jaki typ rdzenia np E I czy inny, jak wykonać uzwojenie, co znaczy 2 x DNE 1,9 - dwa osobne uzwojenia, czy podwójnie nawijany jako jeden segment,
    czy może być drut typu DNE 2.0 lub 1.8, dlatego poruszam ten temat bo ciężko znaleść w ofercie drucik nawojowy o średnicy 1.9.
    Prosiłbym również o szkic trafa i uzwojeń, może być oczywiście odręczny
    z góry dziękuję
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
    michmarmik
    Level 14  
    roburek123 wrote:
    co znaczy 2 x DNE 1,9 - dwa osobne uzwojenia, czy podwójnie nawijany jako jeden segment,
    czy może być drut typu DNE 2.0 lub 1.8,

2xDNE 1,9 to zdecydowanie podwojnie nawijane uzwojenie jako jeden segmet.natomiast co do drutu to nie jestem pewien ale DNE 2,0 powinien byc dobry.
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
    roburek123
    Level 13  
    Grubość rdzenia 60

Grubość blachy 0.3mm

Kwadrat rdzenia to zewnętrzne 205x340, wewnętrzne 45x180

Troszkę mi nie pasuje ten opis, przy takich wymiatach trafa, grubość rdzenia wynosi 80mm a nie 60mm, ????
    roy_
    Level 16  
    Witam .
    Chetnie bym zbudowal taki migomat.Nie bawil bym sie w nawijanie trafa tylko bym wykozystal ze spawarki elektrodowej.W sklepie widzialem Beste-a prad spawania 120A pobór mocy 6,5kW- cena 300zl.Wystarczylo by ja troche zmodyfikowac dolozyc podajnik butle z gazem i uchwyt spawalniczy i po sprawie .
    Co o tym myslicie???
    szaro
    Level 19  
    obawiam sie ze silniczek z 126p może być za slaby chyba ze ktoś chce spawać drutem 0,6-0,8mm. stabilność posuwu w podajniku jest bardzo ważna sprawa a taki silniczek może jej nie zapewnić( w szczególności na pogiętym kablu i zapylonym pancerzu )
    trike3
    Level 15  
    Witam

Wybaczcie że nie odpowiadam na bierząco ale nie mam internetu i klikam od kolegi.
    Odpowiem teraz na wszystkie pytania po kolei.
    1. grubość rdzenia 60mm czyli 60 x 80 to przekrój rdzenia 48mm2.
    2. Następna odpowiedź to spawarka transformatorowa raczej nie nadaje się do zrobienia z niej migomatu. Chyba że ktoś potrafi tak przerobić transformator żeby spadło napięcie biegu jałowego do zakresu 20 - 30 V, inaczej nici ze spawania.
    3. Silniczek od wycieraczek nadaje się nawet do drutu 1.6 mm sprawdziłem osobiście.

Pozdrawiam Marcin
    szaro
    Level 19  
    do prac amatorskich moze zda egzamin
    Irkysz
    Level 11  
    To ja wam te problemy rozjaśnię praktycznie. Ponieważ ja taki migomat zbudowałem 12 lat temu i właśnie do napędu w podajniku zastosowałem taki silniczek od malucha, pracuje do tej pory bez żadnych problemów.
    Oczywiście urządzenie nie jest używane do pracy ciągłej tak jak w fabryce po 14 godz. dziennie, tylko do prac warsztatowych do pracy dorywczej.
    Pozdrawiam.
    roburek123
    Level 13  
    Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanko odnośnie budowy trafo: jakie długości (wymiar wzdłóż rdzenia) mają mieć uzwojenie pierwotne i wtórne??, czy obowiązuje tu zasada minimum dwukrotność szerokości uzw.??????? Prosze o odpowiedź
    roburek123
    Level 13  
    bardzo fajne rozwiązanie, jaki symbol jest tego łożyska tocznego, ew. jaka średnica zewnętrzna???
    Tuning Marek
    Level 21  
    Ja również mam słowa uznania za budowę miga brawo liczy sie pomysł Mam zwykła spawarkę diody 250 amp.o podajnik nie jest problem i inne elementy wyposażenia tylko napięcie za wysokie w mojej spawarce min wynosi 55 volt a max 75 , mam pomysł żeby zmniejszyć napięcie poprzez regulator czy jest to możliwe żeby to wszystko poskładać i czy spawy wychodzą jak orginalnym migiem musiał by ocenić to zawodowy spawacz czy ma ktoś takie informacje
    trike3
    Level 15  
    Witajcie

Znowu udało mi się dostać na chwilę do netu.

W załączniku moja wersja podajnika, mnie zależało na spawaniu aluminium więc zrobiłem 4 o rolkowy.

Teraz kilka odpowiedzi. według moich informacji to trudno jest zbić napięcie na transformatorku. Ja tego nie ćwiczyłem ale przecież zmniejszając liczbę zwojów na uzwojeniu wtórnym zmniejszy się napięcie. Zapytam zaprzyjaźnionego elektryka jak ten problem rozwiązać.

Odpowiedź dotycząca tego jak się spawa tym migomatem. Spawałem sprzętami klasy real za 1000 - 1500 PLN. Osobiście uważam ze mój projekt jest o niebo lepszy. Ta bateria kondensatorów to idelane rozwiązanie.

Pozdrawiam Marcin.
    marisz
    Level 13  
    Mam jeszcze pytanie do trike3 odnośnie baterii kondensatorów, jakie były zastosowane w tej konstrukcji?

Jeśli ktoś ma wiedzę o kondensatorach nadających sie do pracy w spawarkach ( w stopniu końcowym ) i gdzie są tanio do nabycia, to niech się ujawni :D bo wydaje mi się że, dołozenie kondensatorów do kazdego migomatu może poprawić jego parametry a pewnie jest sporo osób zainteresowanych przreróbkami i ulepszaniem urzadzeń do spawania, więc zapraszam do dyskusji.
    T_E_D_I
    Level 14  
    paulusss wrote:
    Mam takie pytanko co uda mi się zbudowac na rdzeniu o przekroju 36 cm^2
    Pozdrawiam Paweł

Uda Ci się.Transformator o takim przekroju rdzenia ma wystarczającą moc.Kolega trike3 ma rdzeń i przekrój wtórnego przewymiarowany.Musisz tylko nawinąć uzwojenia jedno na drugim.I oczywiście inną ilość zwojów niż trike3.Jeśli masz dwa karkasy na transformatorze to nawiń na każdym z nich połowę pierwotnego i połowę wtórnego.Wtórne lepiej na górze,czyli na pierwotnym.

Dodano po 23 [minuty]:

gzeho.p wrote:
    Witam

Mam Pytanie w sprawie rdzenia ( sory jeśli głupie ) czy moge do jego zrobienia wykorzystać blachy takie jak do blacharki samochodowej, bo do takich miałbym dostęp??

Pozdrawiam

Możesz.Przecież blacha z karoserii też jest magnetykiem.Problemem będzie dobra izolacja,ponieważ blachy muszą być od siebie odizolowane bo spalisz trafo.
    Musiałbyś po wycięciu blach dobrze je wyszlifować z zadziorów żeby nie niszczyły izolacji i każdą z osobna pomalować lakierem izolacyjnym.Ostatecznie "z braku laku" może być nitro.
    Innym problemem będzie obliczenie uzwojeń,ponieważ będzie miał nieznaną,słabszą indukcyjność niż blachy krzemowe.Możesz przyjąć dane które podał trike3 i dodać coś "od siebie" np.kilka odczepów na pierwotnym więcej i dodać kilka uzwojeń wtórnego.Musisz to ustalić doświadczalnie.Zawsze możesz dodatkowych odczepów nie używać lub odwinąć wtórne,łatwiej niż dodawać.
    Takie spawarki działają.Niektóre mają nawet drut aluminiowy z sieci energetycznej.
    elektronik97
    Level 1  
    Cze mógłby mi ktos podesłac schemat ideowy tego miga z góry dzieki
    Tuning Marek
    Level 21  
    co do kondensatorów na wyjściu zgadzam sie ,ze lepiej będzie palila wynika to z wykresu napięcia przecież kondensator to inaczej żródło energi tylko że przydałby sie o dużej pojemności i odpowiednim wyższym napięciu żeby się nie uszkodzil przy wahaniach napięcia pamiętajmy że transformator to indukcja
    T_E_D_I
    Level 14  
    Same kondensatory dają różnicę niewyczuwalną.Powinny być stosowane razem z dławikiem.Dławik w szeregu z elektrodą a kondensatory równolegle do zacisków "+" i "-".Kondensatory 10 000-20 000 µf/400 V.
    trike3
    Level 15  
    Witam ponownie.

Co do kwestii przydatności kondensatorów to faktycznie efekt jest widoczny. Nie wiem jak byłoby bez dławika bo nie tstowałem takiego rozwiązania, jednak próby robiłem z baterią, oraz bez i efekt jest zadziwiający. Ja kondensatory kupiłem na allegro 4700mikro 63V.
    Dają rade fantastycznie. Istotne jest to że mają to być duze kondensatory najlepiej zakręcane.

Pozdrawiam Marcin

P.S. Aha jeszcze cena. Miałem szczęście i kupiłem je za 6 PLn za sztukę :)
    raf1al
    Level 15  
    T_E_D_I wrote:
    Same kondensatory dają różnicę niewyczuwalną.Powinny być stosowane razem z dławikiem.Dławik w szeregu z elektrodą a kondensatory równolegle do zacisków "+" i "-".Kondensatory 10 000-20 000 µf/400 V.

Witam
    Kolega chyba się pomylił 10-20 mF na 400V skąd takie wytrzasnąć i ich koszt myślę, że 63V wystarczy:|
    ..::Pozdrawiam::..
    valler
    Level 13  
    Witam
    Mam oryginalny trafo o mocy 4,4kVA i prądzie 140 A. Może ktoś jest zainteresowany- pochodzi z fabrycznego migomatu. Regulacja prądu 4 zakresy gg:689394
    rdt
    Level 25  
    a niech mi ktoś powie
    mam zbudowany sterownik do spawarki na u209B - krązy po elektrodzie tylko musialem przerysowac plytke bo byla generalnie do du....
    sterownik jest regulatorem fazowym na triaku na strone pierwotną trafa
    wiec jakas tam regulacja napięcia jest
    moim zdaniem wygodniejsze to niz odczepy
    mam małą jednofazową spawareczke einhell CE150
    gdyby do tego dodac w sumie podajnik i mostek wraz z kondensatorami to by to mialo szanse zadzialac??
    ten pomysł mi switał od dawna ale na razie robie remont chatki i tylko zbudowalem sam sterownik (baaaardzo prosty i dziala koszt - 30 PLN to max)
    i jeszcze jedno jaki jest dławik za baterią kondensatorów ??
    p.s. jaki jest minimalny rozmiar rdzenia przy zalozeniu ze chce spawac blach o max grubości 1,2 mm ??? czy 900VA toroidalne by starczyło
    majster_15
    Level 23  
    Posiadam trafo o przekroju rdzenia 40cm2, jego moc to 1.6kW czy po przewinięciu mógł bym go wykorzystać jako trafo do migomatu przezentowanego powyżej?

Pozdrawiam i z góry dziękuje! Mateusz
  • Helpful post
    Tuning Marek
    Level 21  
    Witam niektórzy piszą o tych dławikach ale może ktoś wie jak je zrobić chodzi konkretnie o szczegóły i rysunek wszyscy którzy myślą o przeróbce będą wdzięczni dziękuję
    Los_sandalos
    Level 27  
    Właśnie zakupiłem wiekowy i zuzyty migomat do remontu, zaciekawił mnie dławik wygładzający: niektórzy piszą że starczy rdzeń z trafosa 100W. U mnie (140A) jest dławik około 30 zwojów na rdzeniu E I o przekroju środkowej kolumny 20cm2. Szczelina ma około 1mm ale nie wiem czy jest zrobiona między wszystkimi kolumnami czy tylko na bocznych.
    Może ktoś wie?

A z innej beczki: jaką temperaturę wytrzymuje aluminiowe uzwojenie? Mało mnie szlag nie trafił jak zobaczyłem, że wtórne i dławik sa nawinięte aluminium o średnicy 6mm. Daje to 5A/mm2. Do tego migmag nie ma fabrycznego chłodzenia! Oj dużo sobie będę musiał poprzerabiać. ;(
    kaaktus
    Level 13  
    moze mi ktos wyjasnic dlaczego w waszym migu sa kondensatory a w fabrycznych nie ma ???
    Los_sandalos
    Level 27  
    W moim jest kondziołek, podnosi on napięcie dla lepszego zapalania łuku. Normalnie jest około 18V a kondzioł podbija o Γ2. W pewnym zakresie też wygładza prąd nie pozwalając mu spadać do 0.
    rdt
    Level 25  
    ja powiem wiecej - nie ma rowniez kondziołka( nie licząc przeciwzakłóceniowych ktore kompensują moce i mają role przeciwzakłóceniową ) ani dlawika w większości fabrycznych urządzen - mam otwartą dokumentacje minimaga 163
    (w innych tez nie ma ) -
    po częsci wynika to z tego ze jest to urządzenie na 3 fazy - a nie na jedną lub na napięcie międzyfazowe
    normalnie trzy fazy i mostek jak w alternatorze - jak obejrzysz takie napięcie po wyprostowaniu to zobaczysz ze pulsacje na wyjsciu samego mostka juz są duzo gładsze niz w przypadku jednej fazy lub napięcia międzyfazowego - fabrycznego migomatu na 220 nie ogladałem i podejrzewam ze tam juz jest dlawik
    generalnie to dlawik lub kondensatory mają za zadanie wygladzać napięcie na wyjsciu - z tego co wiem to lepszy w większości zatosowań spawalniczych jest dlawik
    - mnie intersuje inna rzecz - mianowicie czy można wykorzystac jako dławik uzwojenie silnika szeregowego ?? - tak oczywiscie bedzie to uzwojenie wytrzymujące dosc duze prądy :D bo to rozrusznik - kto wie jaka jest indukcyjność stojana w rozruszniku ??