Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbudowałem Urządzenie Spawalnicze Typu Migomat

trike3 10 Cze 2007 23:50 351427 394
    patryk-84a
    Poziom 28  
    Ok. Coś ten regulator obrotów nie tak działa. Silnik się obraca ale piszczy dziwnie i traci dużo na mocy nawet na najwyższych obrotach a tranzystor mocno się grzeje. Wcześniej go zasilałem bezpośrednio z zasilacza 5V i rolki nie mogłem rękom zatrzymać. Teraz jest zasilany z 12V przez regulator i na najwyższych obrotach mogę silnik zatrzymać ręką. Można coś z tym zrobić? Jakie parametry powinno mieć napięcie na wyjściu NE555? Tzn. jaką częstotliwość i jaki zakres wypełnienia? Może elementy są źle dobrane? Woltomierzem mierząc napięcie na silniku to mam od 5V do 8V, trochę mało.
  • Relpol przekaźniki
    patryk-84a
    Poziom 28  
    Widzę, że nikt nie wie. Sprawdzałem i w tym układzie oprócz wypełnienia, zmienia się także częstotliwość. Najwyższa częstotliwość sięga nawet 1,5kHz, najniższa ok 60Hz. Nie lepiej by było gdyby częstotliwość była stała a zmieniało by się tylko wypełnienie? Wyglądało by to mniej więcej tak:
    Potencjometr podłączony tak, że gdy jedna rezystancja się zmniejsza to druga się zwiększa.
    Co o tym myślicie? Nie będzie lepiej?
    marcin.baczewski
    Poziom 13  
    Witam
    Po przeczytaniu tematu nabrałem chęci aby zbudować migomat. Mam jednak pewien problem z regulacją prądu na wyjściu. Zastanawiałem się nad regulacją po stronie pierwotnej transformatora ale nie wiem czy takie rozwiązanie jest dobre. Można jeszcze regulować prąd za pomocą odczepów lub spróbować wyregulować tyrystorami. Obliczyłem transformator:
    P-4200VA, prąd na pierwotnym 10,5A, prąd na wtórnym 140A, napięcie 30V, d1 2,3mm, d2 8,36mm, N= 0,69 zwoja na V, N1=277zwojów, N2=20,7 zwoja. Transformator zasilany napięciem 400V. To moja pierwsza taka konstrukcja więc nie wiem czy wyliczenia są poprawne i czy transformator będzie nadawał się do migomatu.

Pozdrawiam:D
    Nstan
    Poziom 31  
    marcin.baczewski napisał:
    Witam
    Po przeczytaniu tematu nabrałem chęci aby zbudować migomat. Mam jednak pewien problem z regulacją prądu na wyjściu. Zastanawiałem się nad regulacją po stronie pierwotnej transformatora ale nie wiem czy takie rozwiązanie jest dobre. Można jeszcze regulować prąd za pomocą odczepów lub spróbować wyregulować tyrystorami.
    Pozdrawiam:D

Najlepszym rozwiązaniem jest regulacja napięcia odczepami na pierwotnym. Nie polecam regulacji elektronicznej po stronie pierwotnej transformatora.
    marcin.baczewski
    Poziom 13  
    Jak bym chciał regulować poprzez odczepy to na ilu zwojach powinienem je wykonać? Domyślam się że trzeba będzie zwiększać liczbę zwojów na pierwotnym.
  • Relpol przekaźniki
    jugo007
    Poziom 10  
    Witam wszystkich, tak jak już wcześniej pisałem też zbudowałem migomat o mocy 400 A . Podziwiam wszystkich za wytrwałość ponieważ konstrukcja takiego urządzenia nie należy do łatwych. Zamieszczam spakowane zdjęcia mojego dzieła
    Załączniki:
    bodzio18
    Poziom 15  
    no wszystko ładnie pięknie ale czy może ktoś wrzucić schematy płytki sterującej podajnikiem i załącza trafo ?? był bym bardzo wdzięczny
    Henry12
    Poziom 17  
    Proponuje zobaczyć ten temat :https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=571468&highlight=migomat&sid=6b87268cd8e42b8132c4f4491b7743b2 .
    lukasandrzej
    Poziom 2  
    Witam... jestem tu nowy i pisze na prośbę kolegi. Chciałbym aby ktoś umieścił schemat (tzn narysowane co i jak podłączyć) regulacji prądu spawania na tranzystorach (tyrystorach). Zaznaczam że jestem zielony z elektroniki i o wszystko muszę pytać kumpla. Z góry dziękuje.
    arch_x
    Poziom 20  
    To powiedz kumplowi, żeby dał sobie z tym spokój, bo to jest skomplikowane za bardzo. Niech się dobrze nauczy spawać spawarką z prądem regulowanym przez korbę. Założenie tego tranzystora do regulacji prądu nic nie da. Spawać się będzie jeszcze trudniej.
    lukasandrzej
    Poziom 2  
    arch_x napisał:
    To powiedz kumplowi, żeby dał sobie z tym spokój, bo to jest skomplikowane za bardzo. Niech się dobrze nauczy spawać spawarką z prądem regulowanym przez korbę. Założenie tego tranzystora do regulacji prądu nic nie da. Spawać się będzie jeszcze trudniej.
    heh no cóż spodziewałem sie trochę innej odpowiedzi. On już prawie skończył tego migomata ;/

popytam go jutro o szczegóły bo chyba trochę za słabo naświetlił mi problem.
    arch_x
    Poziom 20  
    Napisz konkretnie jaki jest Twój problem to otrzymasz pomoc. Posty w stylu " kumpel prosił abym zapytał o wyjaśnienie i propozycje regulacji prądu w migomacie na tranzystorach/tyrystorach" są w rodzaju pisanych przez nudzącą się młodzież szkolną na wakacjach z darmową neostradą.
    W migomatach z uwagi na konieczną charakterystykę trafa najczęściej stosuje się regulację prądu poprzez odczepy.
    Przejrzyj na początek ten temat :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic375956-1440.html
    lukasandrzej
    Poziom 2  
    okej .. rozmawiałem ze znajomym i miał na myśli układ otwarcia tyrystora (płynny). Wie o co chodzi i nie chce migomata na odszczepy korbe. Chce płynnie sterować tyrystorem. Z góry dzieki
    arch_x
    Poziom 20  
    No i nie odrobiłeś pracy domowej.
    Link jak wyżej strona 38.
    tomek625
    Poziom 14  
    lukasandrzej napisał:
    okej .. rozmawiałem ze znajomym i miał na myśli układ otwarcia tyrystora (płynny). Wie o co chodzi i nie chce migomata na odszczepy korbe. Chce płynnie sterować tyrystorem. Z góry dzieki

Przy regulacji na korbę regulujemy prąd tak jak przy spawarce elektrodowej. Regulacja napięcia odczepami jest najlepsza do migomatów. W migomacie wystarczająca jest regulacja skokowa napięcia gdyż mamy dodatkowo regulację płynną posuwu drutu. Chyba że zastosujesz regulację skokową posuwu drutu to wówczas będzie konieczna regulacja płynna napięcia.
    patryk-84a
    Poziom 28  
    Zdaje mi się że to naciąganie klientów. Każdy migomat może być bezbutlowy. Wystarczy kupić specjalny drut którym spawa się bez osłony gazu. Jest podobno drogi. I w ten sposób kupujesz migomata bez butli i może nawet bez instalacji co2 w środku i musisz sobie dokupić drogi drut bo nie jest on w wyposażeniu :). Proste? Chyba, że się mylę?
    jaroslaw_raczek
    Poziom 10  
    zastosowałem jak podano na schemacie konstrukcję baterii kondensatorów elektrolitycznych 10.000uF 3 kondensatory połączone równolegle na napięcie 50V i........ po 1,5 godziny ciągłej pracy następiło rozerwanie jednego z trzech kondensatorów.

Ale muszę przyznać, że z kondensatorami spawarka świetnie działa.

Czy w związku z tym 50V to za mało?

Czy jeśli kupię nowy kondensator na 100V to nie wybuchnie ?

Czemu to wybuchło?

dziękuję za poradę.

Napięcie zmienne na trafo na wtórnym 24V. Kondensatory wpiąłem za mostkiem prostowniczym dokładnie jak na schemacie. hmmm dziwna sprawa.
    Malas1984
    Poziom 29  
    Ciekawa sprawa ;-) kiedys sie na cos podobnego skusze-jakas wlasnie spawareczka...
    szymon_HONDA
    Poziom 10  
    a czy ktoś zbudował by mi taki migomat i w jakich pieniążkach??
    rynio_di
    Poziom 24  
    Witam. Podrzucam kolegom dwie fotki podajników drutu do migomatów, proste w wykonaniu. To niemieckie konstrukcje ale pracują ładnie.No tak ale fotki się gdzieś podziały.
    SGrzechu
    Poziom 10  
    Witam. Czy może ktoś mógłby wrzucić schemat ideowy
    i schemat ścieżek

płytki sterującej podajnikiem.
    Z góry dziękuję.
    darioosh
    Poziom 14  
    Witam. Czy móglby ktoś pomóc mi w obliczeniu liczby zwoi i gdzie wyprowadzić odczepy dla takiego rdzenia. Trafo będzie przeznaczone do migomatu.

U we - 230V
    U wy - 30V
    vip23
    Poziom 10  
    Witam mam pytanko mam spawarke vandera 190 amper 3 fazowa i padł mi silniczek24v podajnika drutu a nieda sie jego przewinac i czy od maluch bedzie pasował odp pozdrawiam
    bob35
    Poziom 12  
    Witam wszystkich właśnie skończyłem budowę (bardziej naprawę niż przeróbkę) własnego migomatu podstawa to niemiecki fajans na 220v gdzie dławik i uzwojenie wtórne jest z aluminium odkupiłem od kolegi za flaszkę.Budowa bardzo prosta malutki podajnik na 1kg szpulkę elektrozawór na 24v zasilane bezpośrednio z prostownika co prostuje prąd spawania . Przeróbka polegała na dołożeniu transformatora dzwonkowego i stycznika półprzewodnikowego gdyż jak spuściłem palec z przycisku palnika to wyłączyło mi tylko podajnik a prąd spawania dalej był na palniku strasznie mnie to drażniło stycznik dałem po pierwotnej stronie trafa spawalniczego i zdało egzamin.Zrobiłem na to wózek gdzie teraz mogę założyć szpulkę 5kg postawić butle z co2. Koledzy poruszyli temat podajnika więc są na allegro od 70 zł szt do takiego można dokupić palnik tw14 za 84 przykręca się go wprost do podajnika do tego reduktor też 70zł no i butla z co2 ja kupiłem za 120 z f.vat w punkcie gdzie nabijają gaśnice samo napełnienie butli to 20 zł polecam spawać z co2 gdyż jest lepsze niż drutem samo osłonowy (drut ten stosuje się gdy trzeba spawać podczas silnego wiatru )
    Andrzej42
    Poziom 25  
    Witam.
    Wielu kolegów ma pewne problemy ze swymi sprzętami.
    Sprubuję trochę może wyjaśnić:
    1. trafo główne - moc (czyli przekrój rdzenia im większy tym lepszy, jednak bez przesady). Ze starych czasów pamiętam, że rdzenie robiło się ze wszystkiego co było "miękkie magnetycznie", czyli zwykłe blachy przekładane papierem, stojan z silnika. Jednak takie konstrukcje mają duże straty. Najlepsze są rdzenie zwijane, ale z nimi są niejakie problemy.
    Moc takiego cuda zależy od przekroju. Trzeba się zastanowić , jaki prąd jest potrzebny przemnożyć przez ok 20(V) i wyciągnąć pierwiastek - taki ma być przekrój rdzenia (kolumny środkowej w jednofazowym). Jeżeli okaże się, że prąd pobierany z sieci jest za duży (bo mamy wysokie wymagania co do prądu spawania) można nawinąć na dwie fazy (jest dokładnie taka sama, ale ma uzwojenie pierwotne na 400V).
    Jednak samodzielne nawijanie na nieznanym rdzeniu może być kłopotliwe. W najlepszej sytuacji są ci, którzy mają rdzeń od spawarki - tam już jest uzwojenie pierwotne, nawet spalone niesie informacje o właściwej ilości zwoi na wolt.
    2. zwojenie - trzeba takie trafo nawinąć jakimś przewodnikiem. Wielu kolegów ma obiekcje na temat uzwojeń aluminiowych.
    W zasadzie ma to być przewodnik. A stosuje się miedź, bo ma kilka zalet: jest b. dobrym przewodnikiem prądu, nie "płynie" jak glin. Ma też wadę - jest droooga i ciężka. Dlatego w ekonomicznych konstrukcjach stosuje się aluminium. Przekrój "okna" (w rdzeniu miejsce, gzie są druty) musi być odpowiednio większy.
    Okład prądy: w silnikach indukcyjnych jest nawet ok 12A/mm2! W transformatorach mądre książki zalecają 2A/mm2 dla miedzi. Jednak z wiatraczkem mozna dać z 5A dla Cu i 4A dla Al na mm2 przekroju drutu.
    Jeżeli wyliczymy średnicę na 1.9mm i nie ma takiego, to można dać 2.0 lub 2.2 lub dwoma drutami - trzeba tylko pamiętać aby to weszło w "okno".
    3. Regulacja prądu: w migomatach najpopularniejszą metodą są odczepy na pierwotnym. Można korzystać ze starej spawarki z korbką - będzie płynna regulacja. Można też tę korbkę usunąć - będzie dodatkowe miejsca. Ale trzeba dowinąć kilka odczepów. Można dać po 5-10 % zwojów (np: pierwotne ma 250zw. Dowijamy raz 20zw, dwa 22zw trzy 26zw i mamy trzy odczepy). Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby regulować tyrystorem na pierwotnym, czy tranzystorem na wtórnym - najważniejsze aby to chodziło w miarę sprawnie- a niestety: regulacja elektroniczna dużych prądów nie jest łatwa!
    Jeżeli ktoś ma spawarkę i chce ją przerobić na migomat, to można. Trzeba znaleźć środek uzwojenia wtórnego i dać dwie diody.Prąd wzrośnie dwukrotnie! W najlepszej sytuacji są ci, co maja już gotowe wtórne dzielone na dwie części np. Bester 225.
    Za diodami konieczny jest dławik. Na mniejszym (najlepiej o połowę ) przekroju niż TR główny. Średnica drutu odpowiednia do prądu spawania- czyli takim samym. Konieczny, bo podtrzymuje łuk. Dławik to indukcyjność która nie "lubi" zmian prądu. Przed dławikiem wskazane są kondensatory o pojemności dostosowane do prądu maksymalnego. Te kondensatory podniosą napięcie ( i pośrednio prąd). Ale znacząco poprawią komfort spawania. Jeden z kolegów wspomniał, że po paru godzinach spawania rozerwało kondensator. Niestety. Przez taki kondensator(y) płynie bardzo duży prąd (taki jak spawania!), który powoduje nagrzewanie. Dlatego stosuje się baterię kondensatorów, lub specjalny wysokoprądowy.
    Zwykłe kondensatorki powinny być na 105 stopni, odpowiednio dużo ich i najlepiej być podłączone w miarę długim i w miarę cienki przewodem - chodzi o zmniejszenie prądu ładowanie i rozładowanie. Ja wstawiłem razu pewnego trzy sztuki 4700u/63 105st i po minucie spawania prądem ok 100A wszystkie pospadały- poprzepalało wyprowadzenia (fi 1,4mm)

Dławik, podajnik z malutkim silniczkiem, brak kondensatorów, i wiele innych szegułów,o których piszecie, że to jest lub nie ma w fabrycznych migomatach, jest ściśle związana z kosztami. Jeżeli firma X sprzedaje migomat za 500zł, to MUSI ostro ciąć po kosztach. Wtedy nie ma elektrozaworu, przekroje przewodów są mocno wyżyłowane, same trafo główne jest małe, zasilanie silniczka posuwu jest z trafa głównego, elektronika jest najprostsza, nie ma kondensatorów, itp, itd.
    Na dzień dzisiejszy będę właśnie przerabiał sprawną Bester 225 na migomat. Zostawię możliwość spawania. Migomat niejako dorobie. Pomyślę, może jak usunę zworę to wstawię jeszcze możliwość zgrzewania?
    sebek1111
    Poziom 15  
    Witam wszystkich. Mam trafo 25cm2. 24V Jest to rdzen EI. Trafo typu TO. Moc to kolo 700VA. Chce malusienki migomat z tego zrobic, taki do cenkich blach i spawania punktowego.

Mam takie pytanie, ile A z niego da sie wyciagnąć? Bo nie wiem ilo amperowy mostek prostowniczy nalerzy zastosowac? Czy taki 50 A za 5 zeta starczy?