Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

18650 budowa i ładowanie pakietu 36V do roweru elektrycznego.

18 Kwi 2016 14:26 2895 3
  • Poziom 10  
    Witam.
    Posiadam silnik bldc 250W/36V chciałbym zasilać go pakietem akumulatorów 18650.(20 lub 40 sztuk)
    Pytanie jak je połaczyć i jak ładować do dyspozycji mam zasilacz laboratoryjny KORAD KD3005D 30V 5A lub pare zasilaczy atx i do wyboru balancery na 4 ogniwa i 30A max 16,8 V lub na 5 ogniw i 10 A napięcie 21V

Chciałbym żeby to było jak najprostsze do ładowania i użytkowania .
    Myślałem o 2 lub 4 pakietach łaczonych równolegle , po 10 ogniw połączonych szeregowo
    i ładowaniu każdego z 4 pakietów osobno ale wydaje Mi się że z wykorzystaniem tych balancerów to musiałbym zrobić 8 pakietów po 5 ogniw ładować osobno a potem łączyć kable.
    Jest też opcja wykorzystania balancera bms o parametrach 10 ogniw prąd 30 a max ale do zasilania potrzeba DC42-45V prąd ładowania max.10A
    prąd wyjścia do 30A .

Jak myslicie jakie rozwiązanie byłoby najbardziej optymalne pod względem kosztów ,wykorzystania zasilaczy które posiadam i prostoty obsługi .
  • Poziom 14  
    Ja kupiłem sobie używany akumulator Gazelle Gold 36V za 100 pln, wymieniłem ogniwa na bardziej przewidywalne i już rok jeżdżę bezproblemowo.
    Gazelle powinna mieć wbudowany BMS.
    Ładowarkę 1.5A 42V kupiłem za ok 60 pln, o ile pamiętam, od firmy Magma.
    W/w produkty można znaleźć na znanym portalu aukcyjnym.
  • Poziom 10  
    Co do ładowarki to będę takiej szukał bo cena zachęcająca .

Mogłbyś napisać jakie ogniwa są w gazelle? ile sztuk i jak połaczone bo skoro jest bms to powinny kable iść dodatkowe do bms a nie tylko +-

Zastanawiam się czy używając takiego zasilacza 42v 2A możnaby ładować paczke 40 akumulatorów 18650 z użyciem balancera 10s bo kosztowo to by było przystępne i dość prosto ładować by to było.
  • Poziom 14  
    W mej Gazelle jest 5 albo 6 równolegle i jest 10 takich pakietów w szeregu, nie wiem dokładnie, bo robił mi to jeden fachowiec z daleka. Mogę odszukać namiar na niego jakby była potrzeba.

40 ogniw - czyli 4p10s (4 paralell; 10 in series) lepiej ładować nieco mniejszym prądem czyli np. 1.5A - pakiet ogniw posłuży wówczas dłużej.

Ja ustawiłem swoją ładowarkę na 41.4V, dzieki temu żywotność również się wydłuży, kosztem zmniejszenia stopnia naładowania ogniw.