Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie grzałką - Sterowanie grzałką i czasem jej pracy

bhejduk 18 Kwi 2016 14:51 2511 11
  • #1 18 Kwi 2016 14:51
    bhejduk
    Poziom 6  

Witam,
    Po raz kolejny muszę w urządzeniu które naprawiam zastosować sterownik uniwersalny do sterowania grzałką. To rozwiązanie nie stanowi dla mnie problemu z wyjątkiem jednej rzeczy, podaję temperaturę docelową jaką chcę osiągnąć w kadzi z wodą, temperatura osiąga założone np. 100 stopni i zaczyna wrzeć, chciałbym aby od tej chwili dalszy proces trwał np 15 minut, abym mógł ustawić że po zagotowaniu wody, ta woda będzie podgrzewana przez np 15 minut.

Myślałem o zastosowaniu przekaźnika normalnie zwartego, tak że w momencie zagotowania wody grzałka się wyłączy, załączy się timer podłączony przez ww. przekaźnik i zacznie odliczać się czas, po czym urządzenie wróci do "czuwania" Problem w tym że gdy woda ostygnie a grzałka znów się włączy to timer zostanie rozłączony, a istotne jest aby osiągnąć efekt grzania wody od momentu zawrzenia np na 15 minut. Jeśli ustawię temperaturę wody na 110 stopni, aby uzyskać efekt ciągłego wrzenia to timer nie ruszy, nie wiem jak to rozwiązać.

Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam

0 11
  • #2 18 Kwi 2016 21:46
    mychaj
    Poziom 30  

Może któraś z funkcji np. przekaźnika czasowego Link

0
  • #3 18 Kwi 2016 22:16
    bhejduk
    Poziom 6  

Fajne rozwiązanie, ale nie da możliwości sterowania czasem użytkownikowi. Chociaż coś kosztem czegoś.

Kolejna rzecz, jak to podłączyć aby przekaźnik zaczął mierzyć czas po tym jak woda osiągnie zamierzoną temperaturę.

0
  • #4 18 Kwi 2016 22:37
    Ryszard49
    Poziom 34  

Witam.
    Jeżeli dobrze zrozumiałem założenie, to regulator temperatury + przekaźnik czasowy.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 18 Kwi 2016 22:40
    mychaj
    Poziom 30  

Chyba funkcja d - opóźniony stop po odłączeniu wejścia sterującego, po wykresie wnioskuję że styk rozwiera , czas biegnie bez względu na następne załączenie s - dopiero po odliczeniu startuje od nowa.
    Można jeszcze poszukać w innych przekaźnikach - to był tylko przykład.
    A może wylutować potencjometr z układu i przenieść na pulpit?

0
  • #6 18 Kwi 2016 22:55
    bhejduk
    Poziom 6  

Ryszard49 napisał:
    Witam.
    Jeżeli dobrze zrozumiałem założenie, to regulator temperatury + przekaźnik czasowy.
    Pozdrawiam.

Założenie jest takie że na regulatorze temp. ustawiam 101 stopni. Woda osiąga założoną temperaturę i w tej chwili rusza timer który rozłączy grzałkę po 45 minutach.

Albo inaczej, zastosować prosty układ włącznik i grzałka, a na zbiorniku założyć termostat załączający obwód przy ok 100 stopniach po czym rozpocznie się odliczanie 45 minut, po upływie czasu timer wyłączy zasilanie urządzenia.

Dodano po 3 [minuty]:

mychaj napisał:
    Chyba funkcja d - opóźniony stop po odłączeniu wejścia sterującego, po wykresie wnioskuję że styk rozwiera , czas biegnie bez względu na następne załączenie s - dopiero po odliczeniu startuje od nowa.
    Można jeszcze poszukać w innych przekaźnikach - to był tylko przykład.
    A może wylutować potencjometr z układu i przenieść na pulpit?

Można i wylutować, ale klient chce to jak najtaniej i jak najlepiej, więc myślę że będzie musiał pogodzić się z myślą o braku możliwości regulacji czasu. Myślę że brak ingerencji w sam przekaźnik sprawia że będzie on bardziej bezawaryjny.

0
  • #7 18 Kwi 2016 22:57
    Ryszard49
    Poziom 34  

Jaki typ regulatora temperatury?.

0
  • #8 18 Kwi 2016 22:58
    mychaj
    Poziom 30  

Nie wiem na ile możesz sobie pozwolić jeżeli chodzi o koszty, może coś z gamy sterowników firmy MIKSTER - mają sporo różnych rozwiązań szczególnie w serii indu.

0
  • #9 28 Gru 2016 16:47
    daro31ie
    Specjalista Automatyk

Mogę Ci kolego zaproponować rozwiązanie z timerem , albo jeżeli masz więcej czasu z małym sterownikiem plc.
    Koszt minimalnie większy ale można robić co się tylko chce.

0
  • #12 09 Sty 2017 19:23
    bhejduk
    Poziom 6  

Sterowanie rozwiązane.

0