Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LORCH TIG 210 szukam schematu

panstalin2 11 Cze 2017 11:27 9423 94
  • Pomocny post
    #91 11 Cze 2017 11:27
    stasiekb100
    Poziom 23  

Mam pytanie odnośnie układu 4093 (tego ostatniego przed transformatorkami sterującymi), 1.czy kolega go wymieniał, 2. skąd przychodzi sygnał na pin 9, 3. które wyjścia sterują transformatorkami, 4. czy po zwarciu 9 i 10 da się spawać (nie wiadomo czy działa ograniczenie pradu w przypadku przyklejenia elektrody więc proponuje sztuczne obciążenie), 5. czy spawarka ma typowy układ pwm, bo moim zdaniem jest to robione na kilku układach logicznych

• Metal Work Pneumatic
  • #92 12 Cze 2017 09:12
    panstalin2
    Poziom 19  

Układ 4093 był wymieniony .
    Zaobserwowałem że sygnał na bramkach mosfetów zawsze jest o takim samym wypełnieniu - zawsze równy prostokąt , natomiast regulacja mocy , prądu spawania odbywa się za pomocą przesunięcia fazowego miedzy tymi sygnałami z dwóch małych transformatorków .

Dwa sygnału prostokątne idą do bramek 4093 bezpośrednio z górnej płytki ( jeden biegnie przepaloną ścieżką połączoną kawałkiem białego przewodu) .
    3 , 4 , 11 , 10 - to są wyjścia do par małych tranzystorków .

6 - sygnał prostokątny pierwszy z górnej płytki
    9 - sygnał prostokątny Drugi z górnej płytki

po zwarciu 9 i 10 - czy da się spawać? - Zwarłem wyjścia spawarki kawałkiem przewodu - to go przepaliło ) , podłączona szeregowo żarówka 200W i farelka 2KW.

Brak typowego układu pwm (kombinacja układów logicznych , generator z podstawą na kwarcu , dzielniki częstotliwości itd..)

Musze kupić oscyloskop 2 kanałowy - bo w jedno kanałowym wszystkie sygnały
    wyglądają tak samo.

Nieustannie przełączając spawarkę zworą między trybami TIG/MMA ( Można by tam było doraźnie zamontować generator np na NE555) środkowym potencjometrem z górnej płytki można regulować prąd spawania . na pozostałe 2 potencjometry nie reaguje .

Tak się to zachowuje jak by nie było potwierdzenia ze transformator pracuje , sprawdziłem wszystkie elementy co są podłączone do wtórnego narażone na napięcie z jonizatora , podmieniłem układy ze wzmacniaczami operacyjnymi - brak efektu .

Jeszcze spróbuje podmienić układ obok potencjometr nastawy prądu spawania .

Dodano po 4 [godziny] 55 [minuty]:

Na górnej płytce znalazłem LM324
    jak na 1 jest 0 to spawarka pracuje - reaguje na środkowy potencjometr ( żarówka świeci ciemniej , jaśniej jak kręcę potencjometrem. )

Wejście 3 tego wzmacniacza operacyjnego reaguje na podłączenie oscyloskopu ( spawarka pracuje ) , można by tam było wlutować rezystor to by spawarka działała w trybie MMA .

Nadal nie działa funkcja TIG - brak reakcji na przycisk , na dolnej płytce wszystko sprawdziłem .

Przylutowałem rezystor 10KOhm na wejście nr 3 a masę LM324 , spawarka pracuje w trybie MMA , reaguje tylko na środkowy potencjometr , jutro podłącze kable i sprawdzę czy tym da się spawać .

Dodano po 15 [godziny] 26 [minuty]:

Spawarka spawie w trybie MMA elektrodom 3,25 prawidłowo , uzyskuje podczas spawania na oko jakich 150 A - 160 A.
    Regulacja prądu działa tylko na środkowym potencjometrze .

Zostało jeszcze do zrobienia funkcja TIG .

• Metal Work Pneumatic
  • #93 13 Cze 2017 08:59
    panstalin2
    Poziom 19  

Funkcja Tig działa tylko w takim trybie pracy :

W ustawieniach trybów pracy jest funkcja standardowa i czasowa , lecz działa tylko opcja podwójnego naciśnięcia przy włączeniu i wyłączeniu , muszę szukać dalej padniętego układu .

• #94 16 Cze 2017 08:09
    panstalin2
    Poziom 19  

Po wlutowaniu rezystora 68K spawarka ruszyła w trybie MMA

• #95 18 Cze 2017 11:38
    panstalin2
    Poziom 19  

Ostatni układ mi został do sprawdzenia 4066 - dosłali mi nowy

Dodano po 3 [minuty]:

Wszystkie inne układy sprawdzone , przelutowane podmienione został tylko 1 4066

Szukaj w 5mln produktów