Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie radia do głośników

18 Kwi 2016 18:55 1014 7
  • Poziom 2  
    Witam jestem laikiem z elektroniki ale ostatnio wszedłem w posiadanie radia samochodowego które ktoś przerobił tak że ma wyjścia jako końcówki cinch. W domu posiadam stare głośniki od których odchodzą zwykłe kable bez żadnych zarobionych końcówek po prostu podpinałem je do wieży na zasadzie wsuń w otwór i zatrzaśnij zapadkę. Pomyślałem że takie radio z tymi głośnikami przydało by mi się na działce i stąd też mam pytanie czy da się to jakoś połączyć? Czy te kable z głośnika można by przerobić na wejście cinch tak żeby podłączyć radio? Jeżeli tak to jak podłączyć + z - ?
    ps: wieża uległa całkowitemu zniszczeniu więc proszę nie podpowiadać żebym coś przez nią podłączał :D
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 25  
    Teoretycznie powinno działać, ale realnie to się okaże na żywo. problemem może być moc wzmacniacza w radiu samochodowym i kolumny. Może radio samochodowe nie być w stanie wysterować takiej kolumny.
    Jeśli chodzi o złącze chinch to możesz takowe zainstalować do kabla kolumny, biegunowość powinna być zgodna z kolorami, plus to bolec, a minus to kołnierz wtyczki.
  • Poziom 43  
    mikoud77 napisał:
    wszedłem w posiadanie radia samochodowego które ktoś przerobił tak że ma wyjścia jako końcówki cinch.

Chyba mało prawdopodobne.
    Podaj model tego radia.

"Pomyślałem że takie radio z tymi głośnikami przydało by mi się na działce "
    Nie za dobry pomysł stosowania radia samochodowego. Co z zasilaczem, z czego będziesz to zasilał ?
  • Poziom 43  
    CodeBoy napisał:
    Może radio samochodowe nie być w stanie wysterować takiej kolumny.
    ???? Jeśli ma wbudowany wzmacniacz powiedzmy 2x20W a kolumny 2x 100W to (według tego co piszesz) kolumny nie będą grać?
    Oczywiście; jeśli Autor ma zamiar na działce urządzać dyskoteki to te (przykładowe) 40 W (bo 2x20) z radia będzie mało, ale do słuchania na leżaczku? Przy grillu, kopaniu grządek?
    Zasilanie będzie problemem zawsze - nie tylko przy radiu samochodowym (o ile działka nie zelektryfikowana), do radia można ostatecznie wykorzystać jakiś zasilacz komputerowy (plus dławiki na wyjściu). Da się słuchać. Miałem swego czasu taki patent zrobiony w warsztacie - jakieś radio SONY plus zasilacz wygrzebany ze szrotu (nawet był sprawny). Na początku trochę siało zakłóceniami, ale po założeniu dławików na wyjścia, pomogło. Przynajmniej na tyle, ze nie było to denerwujące.
    Zaleta takiego "smograja" to taka, że (jak by co...) - nie powinno być szkoda jak zniknie...
  • Poziom 25  
    Na razie to gdybamy, bo nie wiemy jakie radio i jakie "głośniki". Ja mam wzmacniacz w klasie A co prawda 2W i nie jest w stanie wysterować kolumny 30W :) , ale kolumny 15W już ładnie grają.
    Więc wole napisać że teoretycznie będzie działać, a praktycznie to wyjdzie w praniu. Za mało danych wejściowych.
  • Poziom 43  
    CodeBoy napisał:
    Ja mam wzmacniacz w klasie A co prawda 2W i nie jest w stanie wysterować kolumny 30W :) , ale kolumny 15W już ładnie grają.
    A co ma to do rzeczy jakiej mocy są kolumny? Przecież ze wzmacniacza "wyjdzie" tylko tyle mocy ile może. I nie ma znaczenia czy kolumna będzie mieć więcej 100 razy mocy od mocy wzmacniacza, czy tyle samo.
    Jak na swoim wzmacniaczu z podłączonym 15W kolumnami zmniejszysz wzmocnienie potencjometrem to DOKŁADNIE tak sam efekt, jak zmiana wzmacniacza na słabszy. A czy musi wysterować kolumny "pod korek"? - Nie nie musi. Pisałem wyżej - dyskoteki i tak na radiu samochodowym nie zrobi, a do celów rekreacyjno-towarzyskich - wystarczy z palcem ... w nosie.
  • Poziom 2  
    CodeBoy napisał:

Jeśli chodzi o złącze chinch to możesz takowe zainstalować do kabla kolumny, biegunowość powinna być zgodna z kolorami, plus to bolec, a minus to kołnierz wtyczki.

Końcówki odchodzą mi z radia, w głośniku musiałbym zainstalować wtyczkę jak ją polutować?

Co do modelu radia to nie pamiętam mam je już na działce, z zasilaniem nie będzie problemu wcześniejszy właściciel radia zadbał o to żeby podłączyć je pod gniazdko (nie wiem w jaki sposób ale działa).
    Co do kolumn to mają tylko 50W i jak już ktoś wyżej pisał nie potrzebuje dużej mocy tylko żeby coś mi grało na działce przy grilu :D
  • Poziom 43  
    Na razie nie wiemy dokładnie jakie masz wtyczki (męskie, żeńskie?) i jak wyglądają kolumny (podłączenie). Daj zdjęcia, to się coś wymyśli.