Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator komputerowy problem z staterm

JokoPS 18 Kwi 2016 21:16 747 13
 • #1 18 Kwi 2016 21:16
  JokoPS
  Poziom 15  

  Witam.

  Wykonałem Fanswapa w zasilaczu TT SE 530W. Zastosowałem wentylator BQ Pure Wings 140mm.

  Problem jest taki że wentylator nie zawsze startuje sam na 5v (a własnie to napięcie podaje zasilacz jak jest chłodny). Aby ruszył wystarczy go ruszyć palcem albo podać napięcie o 0.5V większe.

  Proszę o pomoc jaki prosty układ mogę zbudować (lub w jakiś inny sposób) by wentylator startował na 5V bez mojej pomocy.

  Nie znam się za bardzo na elektronice, ale czy jest szansa że wpięcie równolegle kondensatora z wentylatorem pomoże?

  Dziękuje za pomoc
  Pozdrawiam
  DK

  0 13
 • #2 18 Kwi 2016 21:33
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany

  Proszę mi odpowiedzieć w jakim celu wentylator ma pracować nawet przy zasilaczu w stanie st-by ?

  1
 • #3 18 Kwi 2016 21:44
  JokoPS
  Poziom 15  

  Nic nie pisałem o st-by. Po prostu jak komputer nie jest obciążony zasilacz nie grzeje się i wbudowany w niego kontroler nie zwiększa napięcia powyżej 5v.

  Oryginalny wentylator startował przy 5v więc nie chciałbym by zasilacz pozostawał bez chłodzenia.

  Tak samo chyba niewskazane (proszę poprawić jak się myle) jest by na wentylator było podane 5V a wentylator się nie kręcił

  1
 • #4 18 Kwi 2016 23:50
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany

  Poniekąd swoją drogą wentylatory 5V startują już przy 3 woltach i niżej. Jak widać to nie reguła bo jak może 5Voltowy wentylator startować przy napięciu powyżej 5V. W twoim przypadku możliwe że wentylator nie lubi przebiegu PWM, a zasilacz taki sposób regulacji posiada. Możliwe że jest jakiś szurnięty ten wentylator.

  0
 • #5 19 Kwi 2016 01:04
  Ture11
  Poziom 35  

  Wentylator kolegi autora jest na 12V. Raczej nie powinien być zatrzymany, gdy ma przyłożone napięcie - albo będzie cały czas próbował ruszyć wirnik, albo, o ile ma lepszą elektronikę, będzie podejmował próby co kilka sekund, z przerwami.

  Zakładam, że zasilacz ma wyjście sterowania wentylatorem 12V, zaś jego PWM przy zimnym zasilaczu ma niskie wypełnienie - tak pewnie kolega zmierzył te 5V.

  Jest szansa, że równoległy kondensator wydłuży stan wysoki PWM, pozwalając może nie tyle, na podbicie napięcia, co na zapewnienie nieco dłuższego zasilania elektroniki wentylatora (który powinien mieć wbudowany kondensator).

  0
 • #6 19 Kwi 2016 05:47
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Jeśli wentylator autora tematu na 12V i zaczyna obieg przy napięciu powyżej 5V to to mówi o jego nie złej jakości. Większość wentylatorów podobnego typu startuje przy napięciu niemniej 6V.

  0
 • #7 19 Kwi 2016 06:14
  JokoPS
  Poziom 15  

  Dziękuje za odpowiedzi. Tak zgadza się wentylator jest na 12v.
  Zasilacz nie steruje nim przez PWM tylko steruje napięciem.

  Cxy w takim wypadku kondensator też może pomóc?

  0
 • #8 19 Kwi 2016 06:22
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany

  No co ty nie powiesz. Tak się składa że używam wentylatory 12V Nidec, które poniekąd startują już przy dokładnie 3V. Swoją droga myślałem że kolega ma wentylator 5Voltowy bo tez takie cuda widziałem w zasilaczach. Więc wyszło niedomówienie. Z reguły w dobrych zasilaczach start wentylatora odbywa się zawsze przy pełnym wysterowaniu przebiegu. Podobnie jest z wentylatorami które maja wbudowany układ regulacji obrotów proporcjonalnie to temperatury oraz takie z układem kontroli rotacji czy ochroną przed zacięciami. Kondensator wpięty równolegle może pogorszyć rozruch. Ale nie koniecznie.

  0
 • #9 19 Kwi 2016 06:50
  JokoPS
  Poziom 15  

  Niestety ten zasilacz nie podaje większego napięcia podczas rozruchu. Skoro kondensator może pogorszyć rozruch to czy polecicie jakąś inny sposób?


  Btw // przepraszam za banalne dla Was pytanie ale czym różni się kodensator wpięty równolegle od kondensatora rozruchowego?

  0
 • #10 19 Kwi 2016 07:07
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany

  Kondensatory rozruchowe głównie stosowane są w silnikach prądu przemiennego. Podstawową wadą jednofazowych silników jest brak momentu rozruchowego. Moment rozruchowy może powstać gdy istnieje strumień wirujący. Natomiast pole wirujące może powstać jeżeli istnieje przesunięcie zwojów w przestrzeni i są one zasilane prądami przesuniętymi w fazie. Aby spełnić ten warunek, w silnikach tego typu prócz uzwojenia głównego, stosuje się uzwojenie pomocnicze o dużej rezystancji albo do obwodu tego uzwojenia dołącza się kondensator. Uzwojenie pomocnicze o zwiększonej rezystancji może być dołączone tylko podczas rozruchu, dlatego nazywa się je uzwojeniem rozruchowym. Uzwojenie pomocnicze z kondensatorem może być dołączone na czas rozruchu (tzw. kondensator rozruchowy) lub może pracować z uzwojeniem głównym (tzw. kondensator pracy).

  Tutaj w przypadku sterownia PWM ( sterowanie szerokością impulsu ) kondensator miałby za zadanie utrzymać napięcie przez większy czas. Wszystko zależy jednak od częstotliwości jak i szerokości impulsu.

  0
 • #11 19 Kwi 2016 07:15
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Rozruchowy kondensator przeznaczony dla zabezpieczenia rozruchu 2- 3 fazowe silniki prądu przemiennego . Kondensator porusza fazę prądu przemiennego na 90 stopniów w rozruchowym uzwojeniu, zabezpieczając magnetyczne pole, co obraca się.Równolegle włączony kondensator bezpośrednio na wyprowadzenia motoru polepsza filtrację napięcia i zmniejsza przeszkody, przenikające z motoru w zasilacz . W moment włączenia taki kondensator może nawet trochę zniżyć napięcie na silniku ( proces ładowania kondensatora ).

  0
 • #12 19 Kwi 2016 12:27
  JokoPS
  Poziom 15  

  Ok rozumiem czyli kondensator w moim przypadkunie pomoże.
  Tak jak pisałem wyżej sterownie odbywa się napięciem nie PWM.

  Jest jakkś inny spośób na rozwiązanie mojego problemu?

  0
 • #13 19 Kwi 2016 13:06
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Jeśli zrealizowałeś schemat bez błędów to problem jest wymyślony . W schematach regulacji obrotów wentylatora zależnie od temperatury praktycznie jest zawsze przewidziana możliwość regulacji dolnego znaczenia napięcia włączenia wentylatora, ponieważ to napięcie dla różnych egzemplarzy wentylatorów, nawet jednego typu, bywają różne. Jeśli wentylator włącza się przy zwiększeniu obciążenia zasilacza i podwyższeniu temperatury to po co szukać uszkodzenie tam, gdzie jej nie ma ? Oznacza zewnętrzna temperatura dosyć niska, jak i temperatura elementów zasilacza.

  0
 • #14 19 Kwi 2016 13:46
  JokoPS
  Poziom 15  

  Układ regulacji w zasilaczu jest przystosowany do konkretnego wentylatora ( do takiego co startuje przy 5v)
  Po zmianie wentylatora na cichszy okazało się że ten nie startuje przy 5v.

  Zasilacz reguluje prędkość wentylatora napięciem ( nie ma możliwości manualnej regulacji).
  Owszem jak temperatura podzespołów zasilacza się podniesie to wentylator ruszy, ale przez pewien czas ( czas do nagrzania zasilacza) na wentylator podawane będzie napięcie 5v, wentylator pozostanie w bezruchu.

  Nie pisałem także że coś jest uszkodzone.

  0