Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szczegółowe powiadamianie Integra 64 i moduł GSM-4

19 Kwi 2016 00:14 2727 4
  • Poziom 9  
    Witam, jestem na etapie programowania tych dwóch urządzeń i nie mogę sobie dać rady. Czy ktoś ze znawców mógłby w miarę logicznie opisać jak się do tego zabrać. Sterowanie wyjściami za pomocą smsa, powiadamianie z wejść modułu awarie, to wszystko działa. Nie mogę tylko ogarnąć jak skonfigurować to szczegółowe powiadamianie sms. Pozdrawiam i dziękuję z góry
  • Pomocny post
    Poziom 2  
    Witam wszystkich
    To mój pierwszy post na forum, dotychczas nie wypowiadałem się bo nie było potrzeby :-), ale generalnie temat połączenia Integry z GSM-4 czy GSM-5 na forum jest rzadko poruszany (chociaż robi się to podobnie jak dla innych modułów SATELA) a sam to niedawno przerabiałem więc czas się odezwać.

Do pencaczek:

Musisz wykorzystać dialer centrali (czyli wyjścia do podłączenia analogowej lini telefonicznej). Połącz przewodami TIP i RING na centrali (wejście lini telefonicznej miejskiej) z wyjściami T-1, R-1 modułu GSM-4.
    Centrala nie wie że będzie łączyła się z modułem komórkowym, moduł GSM-4 będzie udawał linie analogową i dlatego wykorzystywane będą rozwiązania jak dla lini analogowej tzn z centrali wysyłana będzie wiadomość typu PAGER na zaprogramowane numery telefonów (wpisane w Centrali a nie w module GSM) , potem moduł GSM-4 przekonwertuje wiadomości na SMS-y i wyśle dalej.

Aby to zrealizować należy:

A. Połączyć przewody jak wyżej

B. Ustawienia w centrali INTEGRA 64 (Opis dla programu DLoadX):

1. w Menu/Dane/Opcje/zakładka Telefon zaznaczyć "Powiadomienia telefoniczne"

2. w Menu/Dane/powiadomienia telefoniczne/ zakładka Numery telefonów zaznaczyć opcje na górze "Powiadomienia telefoniczne" oraz w tabelce wpisać numery telefonów w formacie np 1111601234567 gdzie 1111 to numer kierunkowy do GSM-4 (wpiszesz go do GSM-4 przy konfiguracji modułu) a reszta to numer na komórką (możesz pominąć kierunkowe +48 potem moduł GSM sam to doda wg własnych ustawień). W następnej kolumnie "typ powiadomienia wybrać "Pager Typ 1" - moduły GSM SATELA chodzą na takim ustawieniu. - reszta kolumn pusta.

3. w Menu/Dane/powiadomienia telefoniczne/ zakładka PAGER/SMS wpisujesz kolejne treści SMS-ów np. NARUSZENIE CZUJKI SALON itp- kolejność nieważna, w następnym kroku konkretnemu zdarzeniu przepiszesz nr zdefiniowanego SMS-a z tej tabelki

4.w Menu/Dane/powiadomienia telefoniczne/ zakładka PRZYDZIAŁ ZDARZEŃ /mniejsza zakładka ALARM Z WEJŚĆ do nazwanych wejść czujek przypisujesz który z tekstów utworzonych w pkt.3 ma być wysłany przy naruszeniu danej czujki oraz na jaki telefon - w kolumnie PAGER/SMS wpisujesz np 1 czyli pierwszy SMS z listy, w następnych kolumnach 1,2,3,4 itd zaznaczasz krzyżykiem na który telefon z listy ma być wysłany (kolejność telefonów jak na liście w pkt.2 powyżej)
    Podobnie robisz z innymi zdarzeniami np na zakładce Sabotaże wejść czy Wyjścia.

5. Po stronie Integry to wszystko

C. Ustawienia w module GSM-4 (opis dla programu DLoad 10):

1. W programie Dload10 na zakładce GSM 4 w rubryce KONWERSJA PAGER/SMS wpisujesz nr kierunkowy 1111 który dodawaliśmy przed nr komórek w Integrze ( oczywiści równie dobrze możesz wpisać każdy inny nr byle i tutaj i w podanym numerze były zgodne np tutaj 1234 a w integrze 1234601234567,
    poniżej wpisujesz prefiks +48 (lub 48) - teraz nie pamiętam który z nich a nie mam dostępu do swojego alarmu - poeksperymentuj któreś na pewno zadziała

2.Na tej samej zakładce GSM-4 wpisujesz dozwolone nr telefonów na które moduł wypuści wiadomość - już w formacie komórkowym czyli +48601234567 . Jeżeli z integry wysyłasz wiadomość PAGER na jakiś numer to GSM przepuści go jeżeli ten nr będzie tutaj wpisany - no chyba że generalnie zaznaczysz opcję "Dowolne nr dla GSM" która jest na tej samej zakładce wyżej po środku - wtedy ta tabelka jest pomijana. Możliwe że te nr masz już wpisane skoro działa Tobie wysyłanie SMS-ów informujących o stanie wejść/wyjść samego modułu GSM-4.

3. Koniec ustawień.

Teraz po zdarzeniu Intergra wyśle wiadomość tekstową PAGER na nr 1111601234567, GSM-4 go odbierze (ma nr kierunkowy 1111) , usunie z nr 1111 doda +48 i wyśle wiadomość tekstową SMS-em na nr +48601234567.

Pisałem z pamięci z pomocą instrukcji bez dostępu do mojego alarmu, dlatego mogłem coś pokręcić ale generalnie powinno działać.

Życzę powodzenia w bojach z GSM-4, ja mam przed sobą połączenie Integry z komputerem z wykorzystaniem GSM-5 jako modemu zewnętrznego tak aby DLoad10 podłączony do Internetu przez router z własną kartą SIM GSM mógł wdzwonić się na GSM-5 i zmieniać ustawienia.

PS. Wszystko niby jest opisane w instrukcjach ale aktualna instrukcja do modułu GSM-4/GSM-5 z telefonem przemysłowym u-blox LEON-G100 na pokładzie jest pisana raczej dla starych wyjadaczy a nie dla osób którzy amatorsko montują tylko dla siebie alarm. Dla nich lepiej odszukać starą wersję instrukcji do modułu GSM-4 (jeszcze z telefonem SONY ERICSSON GM47) i tam poczytać sobie o co chodzi z takim połączeniem jak opisane w tym poscie – opisane tam było to dosyć łopatologicznie.
    Instrukcja ta ma nazwę „Moduł komunikacyjny GSM-4 wersja programowa 4.04”
  • Poziom 32  
    Dodam jeszcze do tematu że mogą wystąpić problemy z transmisją SMS- ów kiedy traści są za długie czyli niby wszystko oka system wysyła tak wiadomośc SMS (co widać na displayu GSM-4 że wiadomośc nie dociera do zapisanego numeru telefonu .Skrócenie SMS-a da rezultat pozytywny.W zakładce treść komunikatów sms na dole jest okienko "typ komunikatów" - cyfrowe - tekstowe i tam po zapisaniu treści tekstowo trzeba zaznaczyc cyfrowe i porównać "obraz cyfrowy" czy nie jest za długi. To wszystko.
  • Poziom 9  
    Tak, o tym żeby nie przesadzać z długością smsów to wiem. Smsy jednak działają wyśmienicie. Problem jest tylko z uzyskaniem połączenia z integry bez podłączenia syntyzera. Czyli wychodzi na to że integra nie ma opcji clip.
  • Poziom 1  
    Witam, odświeżę temat. Mam Integrę-32 i moduł GSM-4 na GM47. Wszystko podłączyłem i ustawiłem zgodnie z instrukcją BlackArni . Powiadomienia z wyjść oraz awaria AC działają, jednak nie działają powiadomienia z "Alarmy wejść". Co zrobić aby to też zagrało?