Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powerbank 18650 - bateria laptop

19 Kwi 2016 01:27 996 4
  • Poziom 3  
    Witam

Chcę wykonać projekt Powerbanka z ogniw 18650 pochodzącymi z baterii od laptopa. Posiadam dość dużą ilość tych ogniw wiec pomyślałem o dość pojemnym magazynie energii. Na początku chciałem połączyć około 10 - 12 ogniw równolegle. Miałbym napięcie 4.2 i dość dużą pojemność . Ogniwa podłączone byłyby do przetwornicy usb (gdzie max napięcie wejściowe to 5V, zatem 4.2V było by idealne , bez potrzeby stosowania dodatkowej dc/dc obniżającej w przypadku połączenia szeregowego) Jednak przy takiej dużej ilości ogniw na pewno pojawi się przypadek nierównomiernego rozładowywania,a przy tym prądy wyrównawcze i grzanie ogniw . Jakie zagrożenia niesie za sobą dodatkowo ten prąd ?
    Czy podobna sytuacja będzie również w przypadku równoległego połączenia 2 ogniw ?

Podsumowując, w jaki najprostszy sposób można połączyć dużą ilość ogniw bez obawy o prądy wyrównawcze ?

Pozdrawiam
  • Spec od komputerów
    Ogniwa będą połączone w jedną sekcję, więc nie masz się czym przejmować. Oczywiście należy najpierw zrobić selekcję ogniw dobierając ogniwa wg pojemności.
  • Poziom 39  
    Najlepiej nie tylko wedle pojemności ale też oporu wewnętrznego.
    W linkach które podał @vampire86 jest jak wyliczyć opór wewnętrzny
  • Poziom 27  
    grochol156 napisał:
    Jednak przy takiej dużej ilości ogniw na pewno pojawi się przypadek nierównomiernego rozładowywania,a przy tym prądy wyrównawcze i grzanie ogniw

Łączysz je równolegle więc nie.