Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

7-85 C3 - Jaki może być powód "zawieszania się" termostatu uniwersalne

19 Kwi 2016 13:17 1020 1
 • Poziom 17  
  Dzień dobry.

  W ogrzewaniu podłogowym mam wykorzystany termostat uniwersalny do bojlera o zakresie temperatur 7-85 (C, 3 styki). Jest zabezpieczeniem, ponieważ rury nie powinny grzać się do wyższej temperatury niż 50 stopni Celsjusza, niemniej od jakiegoś czasu, mimo wskazania na termometrze (poprawny pomiar) temperatury przekraczającej 60 stopni nie wyłącza on układu grzewczego. Domyślam się oczywiście, że skoro wyłączenie układu na kilka minut sprawia, że zaczyna on poprawnie działać wskazuje wymianę takowego (groszowa sprawa).

  Pytam jednak ekspertów - czy jest jakiś możliwy większy powód albo większa usterka o takich objawach?

  Pozdrawiam i dziękuję za informacje
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 17  
  Sam sobie odpowiem po dłuższym czasie - może komuś ta wiedza się przyda.

  Termostaty uniwersalne, takie jak wymieniony montowane są w ogromnej ilości urządzeń, od lodówek, przez bojlery na elementach ogrzewania kończąc. W zasadzie są urządzeniami mechanicznymi, które działają na zasadzie szybkiego rozszerzania się metalu pod wpływem temperatury, a więc kiedy temperatura przenoszona z użyciem sondy dociera do układu rozłącznika ten "wygina" się od temperatury i na różne sposoby rozłącza układ. Tak czy siak - taki termostat z czasem po prostu mechanicznie się "uszkadza", "wyczerpuje".

  Nie ma sensu bawić się w jego naprawę, zwłaszcza że takie termostaty kosztują grosze a chronią urządzenia przed zniszczeniem. Nadaje się to tylko do wymiany, a powodem jest po prostu jego mechaniczny spadek użyteczności.

  Tyle w temacie.