Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przywracanie obrazu systemu z płyt DVD

19 Kwi 2016 17:18 1497 11
  • Poziom 5  
    Z tego co wyczytałem na różnych forach, warto mieć obraz systemu oraz dysk naprawy systemu. Ponieważ dzięki tej drugiej opcji włączę możliwość przywracania systemu, by następnie ruszyło przywracanie obrazu systemu. Domyślam się, że mając sam obraz systemu nie uda mi się go uruchomić na czystym laptopie?

Tylko tutaj pojawia się moje pytanie, otóż: Czy jeśli nagram obraz systemu na płyty DVD i to samo zrobię z dyskiem naprawy systemu, czyli wrzucę go również na płytę DVD, to czy potem nie będę miał problemu z przywracaniem systemu, jeśli mam tylko jeden napęd DVD?

Powiedzmy włożę płytę DVD, która służy do naprawiania systemu i będę chciał wtedy przywrócić obraz systemu, ale ten również znajduje się na płytach DVD, a więc będę musiał w trakcie zmieniać płytę. Czy to jest problem? A może da się zrobić to wszystko, korzystając tylko z jednego napędu DVD?
  • Poziom 5  
    Mowa o systemie Windows 7, laptop Lenovo.
    Czysty laptop, to znaczy taki bez żadnego oprogramowania, systemu.

Czy mogę przywrócić system, mając stworzony dysk naprawy systemu (na płycie DVD) oraz obraz systemu (również na płytach DVD). W sytuacji, kiedy posiadam tylko jeden napęd DVD?
  • Poziom 5  
    dedito napisał:
    Lenovo ma swój system "onekey recovery", który przywraca laptopa do stanu fabrycznego.

Tak, wiem o tym systemie, jednak kiedy chcę wypalić płyty przywracające system, przy użyciu OneKey recovery, za każdym razem spotykam się z jakimś błędem. Program crashuje podczas weryfikacji nagranej płyty itd. Najdalej udało mi się dojść do 2 płyty, ale pod koniec również wyskoczył error podczas weryfikacji nagranej płyty. Nie wiem w czym tkwi problem, ale zmarnowałem na to dziesiątki płyt i przy różnych opcjcach nie udało się ukończyć nagrywania tego na płyty.

Z tego co zauważyłem, z tym problemem boryka się wielu użytkowników OneKey Recovery udostępnionego przez Lenovo.

Dlatego myślę, że w tym wypadku rozsądnym byłoby stworzenie obrazu systemu oraz dysk naprawy systemu. Wszystko byłoby na płytach DVD. Pytanie czy będę w stanie przywrócić system, majać tylko jeden napęd DVD?
  • Poziom 39  
    Są alternatywne darmowe rozwiązania np. Acronis, Clonezilla do tworzenia obrazu całego dysku lub wybranych partycji.
    Taki obraz zapamięta stan całego laptopa lub wybranych partycji w dniu robienia obrazu.
    Co do Windows 7 to nie pamiętam jakie ma narzędzia w tej kwestii bo, poza pracą, nie używam tego systemu.
  • Poziom 5  
    Dobrze, czyli powiedzmy, że skorzystam z programu typu Clonezilla do tworzenia obrazu dysku. I wrzucę ten obraz dysku na płyty DVD.

I co dalej? W jaki sposób mogę przywrócić system Windows 7, mając tylko ten stworzony obraz? Np. na laptopie z wymienionym dyskiem twardym.
  • Poziom 1  
    Kiroi,
    Jeśli dysponujesz dyskiem przenośnym na USB to proponuję Ci następujące rozwiązanie:
    1. Zainstaluj clonezillę na pendrive.
    2. Uruchom i wykonaj obraz partycji systemowej do pliku na dysk USB.
    W przypadku awarii systemu odzyskujesz całą partycję.
  • Poziom 5  
    Niestety nie posiadam przenośnego dysku USB, dlatego pytam, czy da się to rozwiązać używając tylko i wyłącznie napędu DVD, tzn nagrywająć obraz systemu na płyty DVD oraz tworząc dysk naprawy systemu (również DVD).

Ciekaw jestem jak będzie to wyglądać podczas przywracania systemu. Kiedy uruchomię płytę DVD na której znajduje się dysk naprawy systemu, a następnie będę chciał uruchomić przywracanie obrazu systemu. Czy będę mógł w trakcie zmienić plyty i wrzucić te, na których znajduje się obraz systemu?
  • Poziom 33  
    Kiroi napisał:
    pytam, czy da się to rozwiązać używając tylko i wyłącznie napędu DVD, tzn nagrywająć obraz systemu na płyty DVD oraz tworząc dysk naprawy systemu (również DVD).

Nie dziw się Kiroi, że większość forumowiczów traci cierpliwość do Twoich pytań :cry:

Jeśli masz tak mało wiedzy to spróbuj dokładnie wczytywać się w sugestie innych bardziej doświadczonych forumowiczów. Spróbuj uświadomić sobie i zrozumieć co to znaczy:
    - obraz dysku (najprościej ujmując to kopia binarna fizycznego lub logicznego dysku);
    - obraz partycji (kopia binarna wydzielonej części dysku fizycznego);
    - jak rozłożone są partycje na współczesnym komputerze z Windowsem 7 w systemie BIOS/MBR
    Przywracanie obrazu systemu z płyt DVD
    - jak rozłożone są te partycje w Twoim laptopie (czy nie ma on już systemu Uefi/GPL) ?
    - jaki duży masz dysk, jak dużą partycje systemową, ile dysków DVD musiałbyś wykorzystać gdybyś chciał przenieść obraz partycji systemowej na DVD ?
    - jak uruchomić komputer z "martwym" dyskiem lub bez niego ?

Jak odpowiesz sobie na te wszystkie pytania i zrozumiesz trochę złożoność materii - to zrób sobie kopię zapasową wszystkich cennych plików i programów, a potem dopiero eksperymentuj jak już w razie awarii - poradzisz sobie bez żadnych cudownych programów z martwym dyskiem, żeby go zbadać, naprawić i reanimować :D
  • Poziom 5  
    Dałem jeszcze jedną szansę programowi OneKey Recovery i uruchomiłem wypalanie płytek przywracania systemu. Użyłem do tego innych płyt niż wcześniej. Na wszelki wypadek wyczyściłem też laser nagrywarki dvd. Tym razem wszystko przebiegło bez żadnych błędów.

Dla pewności przetestowałem przywracanie systemu korzystając z tych płyt i się udało.
    Mam nadzieję, że w przypadku zmiany dysku twardego nie pojawi się jakiś problem. Chociaż coś takiego raczej nie powinno wystąpić, to byłoby dość dziwne.

Jeśli chodzi o tworzenie obrazu dysku oraz dysku naprawy systemu przy użyciu mechanizmu dostępnego w Windowsie, to również je wykonałem. Tak z czystej ciekawości. Cały proces przebiegł bez problemu. Uruchomiłem dysk naprawy systemu, następnie odpaliłem wyszukiwanie obrazu systemu. Zostałem poproszony o CD2. Coś ruszyło, tzn znalazło obraz dysku. Jednak kiedy miałem dać CD1, by uruchomić cały proces, okazało się, że mimo, iż płytę czyta, to tak jakby nie widzi w niej tej właściwej. Dawałem "Ok", że płyta znajduje się w napędzie i nic się nie działo - opcja "Ok" była nadal dostępna. Wydaje mi się, że problemem mogło być to, że dysk nie został nazwany, dlatego nie uznawało go jako ten właściwy. Ale kto to wie jaka była prawdziwa przyczyna.

Tak czy inaczej teraz to mało istotne, skoro udało się stworzyć płyty przy użyciu oprogramowania od Lenovo.