Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa instatacja TV,Sat,radio,internet

19 Kwi 2016 19:40 1395 8
  • Poziom 5  
    Zamierzam sam wykonać instalacje jak w temacie poniewaz elektryk stwierdził brak czasu na wykonanie .
    W domu posiadam 5 pokoji ,chce w nich wykonać instalacje "bogatą" bo nigdy nie wiadomo co będzie .
    W każdym pokoju tv naziemna( obecnie cyfrowa),skoro konwerter na dwie satelity to 2x Sat , radio , telewizja "n" lub Polsat wraz z nagrywarką ..., internet .
    Nie wiem czy dobrze policzyłem ile kabli mam poprowadzić do pomieszczenia zbiorczego?
    1x tv
    8x Sat ( 1sat to 4 szt)
    1x radio
    1x tv "n",Polsat
    1x nagrywark
    1x internet radiowy
    Naliczyłem 12 kabli + 1x internet; czy dobrze to zrozumiałem ?

Z pomieszczenia zbiorczego z multisvitcha pod każdy pokój prowadzę:
    -2szt Sat
    -2szt "n",Polsat wraz z nagrywarką
    -0szt tv bo rozdzielę z Sat
    -0szt radio ,jak wyżej
    -dla checi z rozdzielacza po 2szt internet( a może po 1szt i rozdzielę przy tv?)
    Wiem ze posiadanie 2xsat wraz z "n" lub Polsat nie ma sensu :-)
    Wiec pozostaje :
    -2szt Sat ( zostaną Sat lub "n" z nagrywarka)
    -2szt internetu
    Gniazda jakie należy zakupić to :
    - 2xsat ,1xtv,1xradio?;internet oddzielnie
    Wiem ze temat wałkowany ale proszę o poradę bo tynkarze na plecach :-)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    mazilo napisał:
    Zamierzam sam wykonać instalacje jak w temacie poniewaz elektryk stwierdził brak czasu na wykonanie .
    W domu posiadam 5 pokoji ,chce w nich wykonać instalacje "bogatą" bo nigdy nie wiadomo co będzie .
    W każdym pokoju tv naziemna( obecnie cyfrowa),skoro konwerter na dwie satelity to 2x Sat , radio , telewizja "n" lub Polsat wraz z nagrywarką ..., internet .
    Nie wiem czy dobrze policzyłem ile kabli mam poprowadzić do pomieszczenia zbiorczego?
    1x tv
    8x Sat ( 1sat to 4 szt)
    1x radio
    1x tv "n",Polsat
    1x nagrywark
    1x internet radiowy
    Naliczyłem 12 kabli + 1x internet; czy dobrze to zrozumiałem ?

Z pomieszczenia zbiorczego z multisvitcha pod każdy pokój prowadzę:
    -2szt Sat
    -2szt "n",Polsat wraz z nagrywarką
    -0szt tv bo rozdzielę z Sat
    -0szt radio ,jak wyżej
    -dla checi z rozdzielacza po 2szt internet( a może po 1szt i rozdzielę przy tv?)
    Wiem ze posiadanie 2xsat wraz z "n" lub Polsat nie ma sensu :-)
    Wiec pozostaje :
    -2szt Sat ( zostaną Sat lub "n" z nagrywarka)
    -2szt internetu
    Gniazda jakie należy zakupić to :
    - 2xsat ,1xtv,1xradio?;internet oddzielnie
    Wiem ze temat wałkowany ale proszę o poradę bo tynkarze na plecach :-)

Jak tak wałkowany to czytaj. Po co dla każdego... marnować cenne miejsce ne forum?
  • Moderator
    Jak tynkarze na plecach to zasada podstawowa: do każdego punktu multimedialnego doprowadzasz po peszlu średnicy minimum 40 mm, drugi koniec ma być w piwnicy albo pod dachem, w zależności od potrzeb, tam gdzie będzie punkt rozdziału sygnałów.
    I oczywiście oddzielny peszel - a najlepiej dwa z dachu i z punktu gdzie będzie kablowe przyłącze telekomunikacyjne.
    Wsadzanie kabli pod tynk bez peszla lub z peszlem niewielkiej średnicy to totalna głupota i nieodpowiedzialność.

I najważniejsze: minimalny promień skrętu peszla to 40 cm, by wlazł każdy kabel.
    Będzie to wymagało pewnej wirtuozerii, na która nie licz w wykonaniu elektryków czy budowlańców.
  • Poziom 5  
    Ok, myśle ze temat zamykam .
    Doczytałem :-)
    Max to 9 kabli do miejsca zbiorowego + 1 internet.
    Z multisvitcha po dwa kable .
    Gniazdo : 2 X Sat, 1x TV , 1x radio ; internet oddzielnie
  • Poziom 31  
    mazilo napisał:

Witam,
    dla potrzeb rozbudowanej instalacji proponuję zastosować multiswitch zintegrowany ze wzmacniaczem kanałowym np. z serii T-urbo-T:
    MuliBAS SWK-9216 http://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Multiswitche-MultiBAS/MultiBAS
    oraz gniazda 2xSAT+1xRTV - GFS-520 http://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Gniazd...kie/Gniazda-RTV-SAT/GFS-520-gniazdo-RTV-2xSAT
  • Poziom 27  
    mazilo napisał:

jak pisze irekr warto dołożyć peszel (gładki) tak przyszłościowo, gdyby coś Ci przyszło do głowy. Ja 9 lat po wybudowaniu domu żałuję, że nie mam peszla idącego bezpośrednio od furtki / bramy do punktu zbiorowego na poddaszu.
  • Poziom 5  
    I mój elektryk sie pogubił :-)
    Jeśli chcę aby w czterech pokojach była np : tv "n" z nagrywarka rownież w każdym, to prowadzę z konwektera do multisvitcha 8 kabli ? ; dla radia 1szt ; potem z multisvitcha do każdego pokoju po dwa kable .
    Proszę o odpowiedz poniewaz mój elektryk sadzi ze ciągniemy z anten tylko 3 szt ( dwie dla tv "n" i jeden dla radia ) a multisvitcha rozdzieli sygnał tak ze da możliwość na nagrywanie obrazu w każdym pokoju .
  • Poziom 31  
    Skoro chcesz mieć sygnał z dwóch SAT i radio to prowadzisz do multiswitcha 2x4 (2xkonwerter Qauatro) + 1 z anteny radiowe = 8+1 czyli 9.
    Jeśli dołożysz do tego jedną anteną UHF na MUX1,2,3 i jedną na VHF (MUX8) to razem będzie 11.
    Przy załażeniu, że jako multiswitch wykorzystasz rozwiązanie z SWK-9216 czyli zintegrowany multiswitch ze wzmacniaczem kanałowym. Wtedy nie ma potrzeby stosowania zwrotnic antenowych bo urządzenie posiada osobne wejścia na poszczególne anteny.
    W efekcie końcowym na każdym z 16 wyjść będzie dostępny sygnał zsumowany z wszystkich anten naziemnych i SAT.
    Aby jedna móc wykorzystywać funkcje nagrywania będzie potrzeba do każdego gniazdka poprowadzić po dwa kable koncentryczne.
    W tym konkretnym przypadku mamy do dyspozycji 16 wyjść z multiswitcha czyli możemy zasilić do 8 takich gniazdek.
    Jest możliwe rozwiązanie z 8 wyjściami (4 podwójne) ale z jedną anteną SAT: http://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Multiswitche-MultiBAS/MultiBAS/SWK-9108-MultiBAS.
    Zasada podobna z tym, że możemy podłączyć jeszcze dwie kamery do monitoringu.
  • Specjalista Sieci, Internet
    mazilo napisał:
    Jeśli chcę aby w czterech pokojach była np : tv "n" z nagrywarka rownież w każdym, to prowadzę z konwektera do multisvitcha 8 kabli ?

Z konwertera do multischwitcha zawsze tylko 4 kable (i 1 awaryjny) - to multischwitch dzieli dalej sygnał.
    Do anteny TV/Radio też jeden kabel (i 1 awaryjny) - a więc w sumie na dach od multischwitcha prowadzimy 7 przewodów (no chyba, że chcemy mieć z satelity i Astrę i HotBorda - to dokładamy jeszcze 5 kabli) - w sumie 12 przewodów na dach.