Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CLARUS MO2502EG - Napięcie na obudowie bez PE

robert 792 19 Apr 2016 20:40 1842 6
e-mierniki
 • #1
  robert 792
  Level 12  
  Witam.
  Kuchenka mikrofalowa Clarus jak w temacie . Jeżeli podłączona jest do gniazda bez bolca PE na obudowie pojawia się napięcie. Przewody zasilające L,N połączone z dławikiem poprzez bezpiecznik 8A i równolegle kondensator. Z wyjść dławika równolegle rezystor 510 Kohms i poprzez kondensatory ceramiczne przewodem do zacisku PE (na zdjęciu zaznaczone prowizorycznie liniami). Przy odłączonym przewodzie PE między nim a obudową mikrofalówki miernik wskazuje 116V AC . Przy dotknięciu przewodem PE do obudowy widać małe iskrzenie , RCD na to nie reaguje . Instalacja elektryczna Pewna w 100%. Po podłączeniu przewodu PE jest wszystko ok , napięcie z obudowy znika i przestaje "szczypać". Doskonale rozumiem że konieczne jest zastosowanie przewodu ochronnego i co do tego nie ma dyskusji . Zastanawia mnie tylko czy jeżeli ktoś nawet przypadkowo podłączy kuchenkę do gniazdka bez bolca ochronnego to jest to normalne zachowanie tego urządzenia ? Dla pewności podmieniłem rezystor i wszystkie kondensatory ale jest tak samo.
 • e-mierniki
 • Helpful post
  #2
  januszx3
  Level 31  
  robert 792 wrote:
  Jeżeli podłączona jest do gniazda bez bolca PE na obudowie pojawia się napięcie.

  Opisane zachowanie urządzenia, wyjaśnia załączona ilustracja:
  CLARUS MO2502EG - Napięcie na obudowie bez PE
  Stwierdziłeś, że po podłączeniu przewodu PE, napięcie z obudowy znika i przestaje "szczypać", ale gdybyś miał np. wszczepiony "rozrusznik serca", to nie wiem czy znałbym podobne Twoje odczucie.
 • e-mierniki
 • #3
  robert 792
  Level 12  
  To to ja wiem :-) tylko że ja tego nie wymyśliłem porostu tak już było. Czyli co tak pozostać musi?

  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #4
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Jeśli RCD nie reaguje to nie ma nic niebezpiecznego. Instrukcja dokładnie podaje wymagania dot. podłączenia i należy ich przestrzegać.
 • #5
  robert 792
  Level 12  
  Jak widać na ilustracji jest to filtr sieciowy i to on przy braku ciągłości PE powoduje te zachowania (pojawienie się napięcia na obudowie urządzenia). Wynika z tego, że trzeba uważać by nie dopuszczać do sytuacji w której dojdzie do przerwy w ciągłości przewodu PE np. (zastosowanie przedłużacza bez żyły ochronnej ) i powinno być ok. Chyba, że się mylę to mnie poprawcie.

  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #6
  coolrob
  Level 15  
  Ech. Popatrz na tabliczkę znamionową urządzenia i przeczytaj oznaczenia. Z nich wprost wynika, że to urządzenie pierwszej klasy ochronności, czyli MUSI być podłączone do PE. To samo będzie napisane w instrukcji obsługi. Jeśli nie będzie podłączone do PE to będziesz miał na obudowie kilkadziesiąt [V]. Jeśli uszkodzi się z czasem izolacja wysokiego napięcia wewnątrz tej kuchenki mikrofalowej to... strach pomyśleć.
 • #7
  robert 792
  Level 12  
  Jeszcze po prawie roku sobie ktoś przypomniał, a to już rozwiązane.