Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jakie podzespoły do szafki licznikowej?

19 Apr 2016 21:35 1656 25
  • Level 8  
    Witam

Muszę zrobić zakupy wg listy elektryka (wiadomo, że im taniej tym lepiej - przy zachowaniu bezpieczeństwa rzecz jasna). Ogólnie rzecz biorąc nie znam się na tym, a nie chce kupić byle czego. Poniżej lista potrzebnych elementów i pytanie czy coś więcej trzeba? Mieszkanie, siła pod płytę indukcyjną i podgrzewacz wody w łazience.
    Lista:
    1. Rozłącznik izolacyjny FR 63A, 3P - 1szt
    2. Wyłącznik ochronny 63A, 30mA, 4P - 1szt
    3. Wyłącznik samoczynny B 40A, 3P - 1szt
    4. Wyłącznik samoczynny B 20A, 3P - 1szt
    5. Wyłącznik samoczynny B 16A, 1P - 5szt
    6. Wyłącznik samoczynny B 10A, 1p - 4szt
    7. Rozlącznik bezpiecznikowy R303 z wkładką topikową D02/g6 63A

Padła propozycja (wycena) na Legrandzie ok. 500zł całość art. nr, 605508, 605510, 605551, 605554, 605556, ls503, 0044350, 008995... Może coś tanszego niekoniecznie gorszego...?

Za odpowiedzi i pomoc z góry dziękuję.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • Level 39  
    doggie_rsp wrote:
    3. Wyłącznik samoczynny B 40A, 3P - 1szt

To do tego podgrzewacza :?: a jak jest moc przyłączeniowa :?:

doggie_rsp wrote:
    4. Wyłącznik samoczynny B 20A, 3P - 1szt

To do czego :?:

doggie_rsp wrote:
    7. Rozlącznik bezpiecznikowy R303 z wkładką topikową D02/g6 63A

A to do czego :?:

Generalnie jeśli elektryk zlecił klientowi taki zakup to znaczy że sam musiał by zakupić w sklepie nie hurtowni a taniej czy drożej to nie zależnie od osprzętu a od punktu sprzedaży jednak ;)

Nie wiadomo z czego wynikają te wartości zabezpieczeń a czy fachowiec nie doradził ochronników :?:
  • LegrandLegrand
  • Level 8  
    Szczerze nie wiem co do czego tak naprawdę...
    Moc przyłączeniowa do mieszkania to 35kW
    Podgrzewacz bd ustawiony na 24kW przy max poborze (3 zakresy regulacji mocy począwsxy od 18kW)
    Piekarnik elektryczny osobny obwod
    Pralka i zmywarka rownież na osobnym obwodzie
    Dodatkowo gniazdka osobno...
    Tak jak pisałem powyżej dostałem tylko listę. Ochronniki przepięc? Cos mówił, że to blok i tu nie ma jakiś większych skokow napięcia więc po co wydawać niepotrzebnie pieniędzy ale tak jak mówię ja się nie znam więc jesli trzeba to nie widzę problemu dodać je do listy elektryka i zakupić :)
  • Level 8  
    Trochę posiedziałem, poczytałem i dowiedziałem się następujących rzeczy:

ROZDZIELNICA OBWODOWA:
    1. Rozłącznik izolacyjny FR 100A, 400V - wyłącznik główny prądu

2. Wyłącznik ochronny różnicowo-prądowy (różnicówka) 2P (tutaj mam wątpliwość dlaczego 2P a nie 1P? - błąd literówka?); 25/0,03A (30mA) - obwodów oświetlenia
    3. Wyłączniki naprądowe (bezpiecznik) 1P; B10A - obwody oświetlenia x5

4. Wyłącznik ochronny różnicowo-prądowy (różnicówka) 4P; 63A/0,03A (30mA) obwodów przepływowego podgrzewacza wody i kuchni elektrycznej indukcji (pytanie: czy jedna różnicówka na dwa sprzęty, które są na osobnych obwodach?)
    5. Wyłączniki naprądowe (bezpiecznik) 3P; B40A; 400V - obwodu przepływowego podgrzewacza wody
    6. Wyłączniki naprądowe (bezpiecznik) 3P; B20A; 400V - obwodu kuchni indukcyjnej/elektrycznej

7. Wyłącznik ochronny różnicowo-prądowy (różnicówka) 4P; 25/0,03A (30mA)- obwodów gniazdek wtyczkowych 230V
    8. Wyłączniki naprądowe (bezpiecznik) 1P; B16A obwodów gniazd wtyczkowych x8

ROZDZIELNICA LICZNIKOWA
    1. Rozłącznik izolacyjny bezpiecznikowy R303; 63A; 400V z wkładką bezpiecznikową topikową D02/g G-63A (o co dokładnie chodzi?)

Zgodnie z zaleceniem pogłębiłem nieco wiedzę i coś mi tam już świta... Niemniej jednak wciąż nie wiem czy to kompletny zestaw. Czytałem o jakis diodach sygnalizujących itp o przeciwprzepięciówkach, ale czy to naprawde jest potrzebne i konieczne?
    Kolejna sprawa to dobór osprzętu. Wyczytałem że Hager robi solidny osprzęt, z Legrandem bywa różnie, a słyszałem, że EATON wystarczy... Gdybym mógł prosić o doradztwo co kupić do powyższej listy byłoby fajnie :)
  • Helpful post
    Level 39  
    doggie_rsp wrote:
    1. Rozłącznik izolacyjny FR 100A, 400V - wyłącznik główny prądu

OK

doggie_rsp wrote:
    2. Wyłącznik ochronny różnicowo-prądowy (różnicówka) 2P (tutaj mam wątpliwość dlaczego 2P a nie 1P? - błąd literówka?)

RDC czyli "różnicówka" występuje tylko w w postaci 2P lub 4P jednofazowa + N albo trzyfazowa + N

doggie_rsp wrote:
    3. Wyłączniki naprądowe (bezpiecznik) 1P; B10A - obwody oświetlenia x5

OK

doggie_rsp wrote:
    4. Wyłącznik ochronny różnicowo-prądowy (różnicówka) 4P; 63A/0,03A (30mA) obwodów przepływowego podgrzewacza wody i kuchni elektrycznej indukcji (pytanie: czy jedna różnicówka na dwa sprzęty, które są na osobnych obwodach?)

Może być

doggie_rsp wrote:
    5. Wyłączniki naprądowe (bezpiecznik) 3P; B40A; 400V - obwodu przepływowego podgrzewacza wody

B40 jeśli tak stanowi instrukcja podgrzewacza a instalacja jest zrobiona przewodem o odpowiednim przekroju.

doggie_rsp wrote:
    6. Wyłączniki naprądowe (bezpiecznik) 3P; B20A; 400V - obwodu kuchni indukcyjnej/elektrycznej

Coś mi się wydaje że przewymiarowane to zabezpieczenie, podejrzewam że B16 jest wystarczające.

doggie_rsp wrote:
    7. Wyłącznik ochronny różnicowo-prądowy (różnicówka) 4P; 25/0,03A (30mA)- obwodów gniazdek wtyczkowych 230V

Niema mowy !!! do obwodów jednofazowych stosuje się RDC 2P, poza tym prąd 25A jest za mały na 8gniazd B16.
    Proponuje podzielić te 8 obwodów gniazd na dwie RDC 2P 40A/30mA czyli jedna RDC 2P na 4 obwody gniazd.

doggie_rsp wrote:
    8. Wyłączniki naprądowe (bezpiecznik) 1P; B16A obwodów gniazd wtyczkowych x8

Jak najbardziej tak.

doggie_rsp wrote:
    ROZDZIELNICA LICZNIKOWA
    1. Rozłącznik izolacyjny bezpiecznikowy R303; 63A; 400V z wkładką bezpiecznikową topikową D02/g G-63A (o co dokładnie chodzi?)

To już ingerencja w TL, masz zgodę dostawcy energii i warunki zabudowy tego rozłącznika :?:

doggie_rsp wrote:
    Niemniej jednak wciąż nie wiem czy to kompletny zestaw. Czytałem o jakis diodach sygnalizujących itp o przeciwprzepięciówkach, ale czy to naprawde jest potrzebne i konieczne?

Kontrolki dają komfort sprawdzania obecności napięcia bez ingerencji w instalację, na dzień dzisiejszy stają się standardem w rozdzielnicach. Ochronniki przepięć jeśli nie były w instalacji wcześniej w instalacji montowane to można zaproponować T2 ale nic nie wiadomo o instalacji zasilającej.

doggie_rsp wrote:
    Wyczytałem że Hager robi solidny osprzęt, słyszałem że EATON wystarczy

Ja bym mógł dodać jeszcze Schneider ale jeśli wybierzesz którykolwiek z wymienionych to będzie trafna decyzja, byle nie kupować taniego dziadostwa no name.
  • Level 43  
    doggie_rsp wrote:
    Mieszkanie, siła pod płytę indukcyjną i podgrzewacz wody w łazience

Mnie co innego trapi, mianowicie czy w tym bloku jest możliwość podłączenia takiej mocy.
    I ogólnie to dziwne troszkę, niech elektryk wszystkim się zajmie, po drugie zrób światło na oddzielnej różnicówce bo będzie blackout.
  • Level 39  
    Strumien swiadomosci swia wrote:
    Mnie co innego trapi, mianowicie czy w tym bloku jest możliwość podłączenia takiej mocy.

Stanowią to warunki przyłącza, dostawca energii nie pozwoli sobie na zniszczenie WLZ ;)

po drugie zrób światło na oddzielnej różnicówce bo będzie blackout.

Przecież jest na osobnej o_O
  • Level 8  
    Z dostawcą już mam umowę zawartą na moc przyłączeniową 35kW ;) Zapłacone i instalacja wykonana teraz tylko tablica, licznik i rachunki za prąd pozostają. Posiadam również projekt całej instalacji oraz zabudowy tablicy zatwierdzony przez dostawcę energii itp

1. Nominalny pobór prądu prze podgrzewacz to 3x34,6A, a przewód jakim jest wykonana instalacja do niego ma przekrój 4x6 czyli zgodnie z instrukcją prod.

2. Skoro kontrolki są standardem chciałbym w nie zainwestować. Pytanie ile ich dodać do listy?

3. Punkt 7, podzielony według Twojej sugestii na dwa oddzielne RDC 2P 40A/30mA

Nie było wcześniej jakichkolwiek ochronników przepięć. Cała instalacja jaka była to jeden wielki obwód na przewodzie aluminiowym z jednym jedynym bezpiecznikiem! Stąd też kapitalny "remont" i położenie nowej instalacji...

Elektryk wykonuje instalację a nie robi zakupy - no chyba że ma na tym profit :)
    Pan, który mi to ogarniał nie robi zakupów przez internet tylko w hurtowniach gdzie z moich wstępnych obliczeń wynika, że zapłaciłbym za calość jakieś 200-300zl więcej w zależności od osprzętu i dostępnych promocjach :) Nie wiem jak dla Was Panowie, ale dla mnie to sporo w stosunku do wartości materiału ;) Dlatego też dostałem listę od Pana elektryka wg której mam zrobić zakupy, a że ciemna masa ze mnie w tej dziedzinie wolę 10x zapytać niż kupić coś na co będę przeklinał przez resztę moich pieknych dni :)
    [/quote]
  • Level 39  
    doggie_rsp wrote:
    Posiadam również projekt całej instalacji oraz zabudowy tablicy zatwierdzony przez dostawcę energii itp

A możesz go zamieścić :?:

doggie_rsp wrote:
    2. Skoro kontrolki są standardem chciałbym w nie zainwestować. Pytanie ile ich dodać do listy?

Jedną 3 fazową + wyłącznik nadprądowy B6A

https://www.google.pl/search?q=kontrolka+3+fa...KEwjl9-LkwafMAhXJkSwKHXhvChYQ_AUIBigB&dpr=0.9
  • Level 43  
    doggie_rsp wrote:
    Pan, który mi to ogarniał nie robi zakupów przez internet tylko w hurtowniach gdzie z moich wstępnych obliczeń wynika, że zapłaciłbym za calość jakieś 200-300zl

Wiem wiem, ale jak widzę każdy klient wywala gały jak kupuję w hurtowni i mówi że sam nigdy by nie kupił prawidłowo. KAŻDY.
    Zresztą to normalne, mam normalnych klientów a nie żadnych nawiedzonych Patoszików.

Dodano po 1 [minuty]:

Po 8 , czy nie masz zadanego ogranicznika mocy?
  • Moderator of Electrical engineering
    doggie_rsp wrote:
    Pan, który mi to ogarniał nie robi zakupów przez internet tylko w hurtowniach gdzie z moich wstępnych obliczeń wynika, że zapłaciłbym za calość jakieś 200-300zl więcej w zależności od osprzętu i dostępnych promocjach

doggie_rsp wrote:
    Muszę zrobić zakupy wg listy elektryka (wiadomo, że im taniej tym lepie

Czyli chcesz kupić tańsze , czy lepsze nie wiemy bo nie podałeś jakiej firmy zaproponował elektryk. A co chcesz kupić ty , bo wiesz co skoro już skalkulowałeś.
  • Level 42  
    doggie_rsp wrote:
    Tak jak pisałem powyżej dostałem tylko listę. Ochronniki przepięc? Cos mówił, że to blok
    To i ochronniki są niepotrzebne.
    Powinny być w rozdzielnicy głównej bloku.
    doggie_rsp wrote:
    i tu nie ma jakiś większych skoków napięcia więc po co wydawać niepotrzebnie pieniędzy

Ochronniki nie chronią przed skokami napięcia.
  • Level 8  
    Quote:
    A możesz go zamieścić

Co dokładnie Cie interesuje bo to w sumie ponad 30str a mam to w postaci „książki” nie PDF…

Quote:
    Wiem wiem, ale jak widzę każdy klient wywala gały jak kupuję w hurtowni i mówi że sam nigdy by nie kupił prawidłowo. KAŻDY.
    Zresztą to normalne, mam normalnych klientów a nie żadnych nawiedzonych Patoszików.

Kto pyta nie błądzi, a człowiek uczy się cale życie ;) Nie jeżdżę mercedesem i nie chodzę z roleksem na ręce więc każdy grosz jest dla mnie ważny ;) Jeśli zamówienie w hurtowni byłoby korzystne to nie byłoby tematu, ale jak pisałem powyżej zrobiłem porównanie cen i różnica wynosiła 200 parę zloty w stosunku do cen w Internecie. Nie w każdym mieście jest najtańsza hurtownia… Kwestia rabatów? W Internecie też ich nie mam a ceny dużo niższe więc po co przepłacać? Przy kapitalnym remoncie mieszkania jak będę tak przepłacał na wszystkim to w ogólnym rozrachunku wyjdzie mnie jakieś kilka tysięcy darowizny za które równie dobrze mógłbym lecieć gdzieś na wakacje. To nie świrowanie a racjonalne podejście do życia ;)

Quote:
    Po 8 , czy nie masz zadanego ogranicznika mocy?

Jak pisałem powyżej, dostałem listę aparatów elektrycznych, na której nie ma ogranicznika mocy. Zakładam więc zatem że takowy znajduje się w głównej tablicy (na dole w bloku, w klatce schodowej). Jak już napomniałem mam projekt budowlany zatwierdzony przez energetykę, więc jeśli by brakowało jakichkolwiek ograniczników nie ograniczników zgoda by nie została wydana! Tu chodzi o dobór aparatów elektrycznych plus ewentualnie dodanie niezbędnych „bajerów” typu lampki itd… By cała skrzynka w późniejszym czasie była prosta w obsłudze, czytelna, bezpieczna, funkcjonalna… To mieszkanie, a nie centrum handlowe. I tak każdy elektryk powie, że jak na taki metraż ilość obwodów i zabezpieczeń jest niepotrzebna, ale ja chce mieć w miarę możliwości na osobnych obwodach i tak robię, chcę mieć zabezpieczenia na nich więc czemu mam ich nie robić? Kiedyś wystarczył jeden bezpiecznik na całe mieszkanie i też było dobrze, w dodatku na przewodzie 1,5… Gdzie do dziś wiem, że są elektrycy którzy kładą 1,5 na gniazdka i oświetlenie twierdząc, że 2,5 to wymysł i niepotrzebna strata kasy… Ja wolę dać 2,5 i mieć czyste sumienie i nikt mnie od takich tematów nie odwiedzie ;)

Quote:
    Czyli chcesz kupić tańsze , czy lepsze nie wiemy bo nie podałeś jakiej firmy zaproponował elektryk. A co chcesz kupić ty , bo wiesz co skoro już skalkulowałeś.

Powoli… wyrwane z kontekstu, a znaczenie inne ;) Nie tańsze, a taniej – ot ta różnica. Elektryk dał listę (bez nazw producentów) – powtarzam się czy się mylę? ;) Co ja chce kupić? Jakbym wiedział to bym nie pytał. To tak jak ze sprzętem rtv czy agd, producent czasami ma znaczenie i robi różnicę, ale trzeba się na tym znać by wiedzieć którego producenta zmywarkę najlepiej kupić by jej nie wymieniać np. za pół roku, czyż nie? Tak więc z listą od elektryka pojechałem do NAJTAŃSZEJ przypominam hurtowni w mieście i z polecenia (podobno rabaty większe) poprosiłem o wycenę… Z tą wyceną pojechałem do domu i zrobiłem porównanie cen w Internecie. Co się okazało? Mają drożej o te nieszczęsne 200parę złotych. Ponadto gdy posłałem listę elektrykowi dostałem odpowiedź, że nie ma na niej wszystkiego i nie wszystko jest jak być powinno… Stąd ma wizyta na forum elektroda 
  • Helpful post

Level 32  
    doggie_rsp wrote:
    Co dokładnie Cie interesuje bo to w sumie ponad 30str a mam to w postaci „książki” nie PDF…

Spis treści i schemat jednokreskowy instalacji odbiorczej.

Ograniczniki można stosować jako zabezpieczenie przedlicznikowe, u Ciebie może i jest takie, albo jakiś zwykły wyłącznik "C"

Ochronniki powinny być w głównej tablicy administracyjnej na klatce.

Zerknij na Hagera w przypadku aparatury modułowej, co do gniazd itp, mi jakoś nie leżą, a przynajmniej jedna seria. Gdzie poprawiałem montaż po fachowcach wszystko w jednym, którym się śpieszyło.
  • Level 42  
    doggie_rsp wrote:
    Jak pisałem powyżej, dostałem listę aparatów elektrycznych, na której nie ma ogranicznika mocy. Zakładam więc zatem że takowy znajduje się w głównej tablicy (na dole w bloku, w klatce schodowej).
    Nic "nie kumasz kolego, z elektryki.
    Dlatego istnienie projektu nasuwa duże wątpliwości.
    Także polemika w tym temacie.
    doggie_rsp wrote:
    Ponadto gdy posłałem listę elektrykowi dostałem odpowiedź, że nie ma na niej wszystkiego i nie wszystko jest jak być powinno… Stąd ma wizyta na forum elektroda
    Myślisz, że ktoś jest taki naiwny, że elektryk nie powiedział konkretnie co masz dokupić ?
    Zwłaszcza jak wiedział czego brakuje ? Kolego, nie wciskaj takiego "kitu".
    Dlaczego -to proste.
    Projektu w oryginale nie pokazałeś, pomimo nalegań kolegów.
    Jak forum może oceniać braki bez materiału źródłowego.
  • Level 8  
    Quote:
    Nic "nie kumasz kolego, z elektryki.

Jakbym kumał myślisz, że traciłbym czas na siedzenie na forum? Proponuje Panu fachowcowi cofnąć się do samego początku wątku i przeczytać go uważnie linijka w linijkę, słowo w słowo, a może wtedy zrozumie, że problemem dla mnie jest zakup aparatury ponieważ jak kolega bystrze zauważył nic nie kumam z elektryki i nawet oznaczenia cyfrowe stanowią dla mnie zaporę czy oby na pewno to ten sprzęt który mam kupić. Firm i rodzajów osprzętu jest cała masa jak i w innych dziedzinach. Kolega zamiast wytykać mi braki wiedzy i nieść chęć pomocy (bo czy nie od tego służą m.in. tego typu fora?) to nausilnie obnaża moją niewiedzę, która przecież jest oczywista – nie wiem w czym problem? Bez obaw! Do Glowy mi nawet nie przyszło by próbować choć samemu cokolwiek składać – wnioskuje, że o to tak boi się mój przedmówca ;)
    Dlatego istnienie projektu nasuwa duże wątpliwości.
    Dla Pana czystego zaspokojenia ciekawości zamieszam poniżej zdjęcia projektu budowlanego. Na marginesie gdybym go nie miał skąd bym wiedział ile ma stron chociażby nawet?
    Quote:
    Także polemika w tym temacie

Polemika w tym temacie jest zupełnie zbędna, bo wymieniamy posty, które tak naprawdę nic nie wnoszą, a tylko marnują mój jak i innych ludzi jakże cenny czas. Kiedyś go zabraknie, a wtedy pojawi się lampka i myślenie, gdzie się go bezpowrotnie zmarnotrawiło ;)
    Quote:
    Myślisz, że ktoś jest taki naiwny, że elektryk nie powiedział konkretnie co masz dokupić ?

Ku Twojemu zdumieniu po rozmowie z Panem elektrykiem oczekuje na email zwrotny z kompletną listę aparatów, ale nie zmienia to faktu, iż dobór odpowiednich firm czy modeli będzie stanowił problem.
    Quote:
    Kolego, nie wciskaj takiego "kitu".
    Dlaczego -to proste

I po co te emocje? Unosisz się zupełnie niepotrzebnie – to proste. Jak pisałem powyżej dla zaspokojenia Pana ciekawości oraz udowodnienia, że nie jestem jakimś pseudo fachowcem zamieszczam zdjęcia projektu. Dla wnikliwego Pana informacja taka mała, że w mieszkaniu pojawiło się kilka obwodów więcej aniżeli zakładano w projekcie – z czystej wygody użytkownika, czyli MOJEJ  Jeszcze jakieś wątpliwości i pytania? A wystarczyło podejść do tematu jak Pan mawerix123 i byłoby po temacie, ale lepiej wiercić dziurę w całym, wszędzie szukać spisku i po co to wszystko... Żeby komuś coś udowodnić? Ale po co? Czas zmarnowany na tłumaczenia niczym na przesłuchaniu...
  • Level 42  
    doggie_rsp wrote:
    Ku Twojemu zdumieniu po rozmowie z Panem elektrykiem oczekuje na email zwrotny z kompletną listę aparatów, ale nie zmienia to faktu, iż dobór odpowiednich firm czy modeli będzie stanowił problem.
    doggie_rsp wrote:
    że nie ma na niej wszystkiego i nie wszystko jest jak być powinno… Stąd ma wizyta na forum elektroda 
    To w jakim celu lecisz z tym na forum,skoro zrobi to elektryk ?
    Quote:
    Dla wnikliwego Pana informacja taka mała, że w mieszkaniu pojawiło się kilka obwodów więcej aniżeli zakładano w projekcie
    Nie jestem ciekakw i nie zamierzam polemizować na temat tego co jest w projekcje i dlaczego tam jest. Może być +100 gniazd jeżeli klient tak potrzebuje.
    Napisałem że, przepieciówka nie jest potrzebna - jak widzisz rad udzielam.
    Dzięki mojej radzie wiecej zaoszczędzisz niż te 200 zł nad którym tak lamentowałeś.(należy mi się za to "pomógł")
    Quote:
    Żeby komuś coś udowodnić? Ale po co? Czas zmarnowany na tłumaczenia niczym na przesłuchaniu...
    I po co te emocje? Unosisz się zupełnie niepotrzebnie Przecież nie musisz odpowiadać.
  • Level 39  
    CYRUS2 wrote:
    Napisałem że, przepieciówka nie jest potrzebna - jak widzisz rad udzielam.
    Dzięki mojej radzie wiecej zaoszczędzisz niż te 200 zł nad którym tak lamentowałeś.(należy mi się za to "pomógł")

O ile schemat RG jest aktualny to ja tam nie widzę ochronników ;)
  • Level 42  
    mawerix123 wrote:
    O ile schemat RG jest aktualny to ja tam nie widzę ochronników ;)
    Powinny być ze względu na instalację odgromową.
    W rozdzielnicy mieszkaniowej nie ma uziomu, GSW i GSU.
  • Level 39  
    CYRUS2 wrote:

Ale czy faktycznie są :?: jeśli tak to projekt jest niezgodny ze stanem faktycznym. Mamy za mało danych a żeby dalej ciągnąć dyskusję, trzeba to ocenić na miejscu więc tą część tematu odpuszczam ;)
  • Level 8  
    Quote:
    To w jakim celu lecisz z tym na forum,skoro zrobi to elektryk ?

Wytłumaczę to może na chłopski rozum. To tak jakby mama dała dziecku listę zakupów na której znajdowała się mąka, kiełbasa, mięso, mleko, cukier... Dziecko idzie do sklepu a Pani sie go pyta jakie mleko? 2,0% czy 3,2%? Jaka mąka? pszenna czy ziemniaczana? Kiełbasa śląska czy toruńska? Do czego zmierzam...
    Jak już pisałem dostałem listę. W hurtowni sprzedawca zapytał mnie na jakim osprzęcie. Odpowiedziałem, że się nie znam i nie wiem. Powiedział OK to zrobimy na standardowym Legrandzie. Wsadził coś od siebie, nie dał wszystkiego od takie zakupy! Dlatego POLECIAŁEM z tym na forum bo myślałem że pójdzie sprawnie i szybko, ale sie myliłem, cóż... Elektryka nie mam górnika na emeryturze, który nie ma co robić i całą instalację robił mi w między czasie. Jakby miał czas to bym sobie tymi zakupami glowy nie zawracał...Dlatego dostałem listę wg której miałem zrobić zakupy. W chwili obecnej poprosiłem go o skompletowanie aparatury bo inaczej do grudnia będę to kupował :/
    Quote:
    I po co te emocje? Unosisz się zupełnie niepotrzebnie Przecież nie musisz odpowiadać.

Odkąd pamiętam uczono mnie w domu, że jeśli ktoś pyta to sie odpowiada - wybacz ;)
    Quote:
    W rozdzielnicy mieszkaniowej nie ma uziomu, GSW i GSU

Dzięki za sugestie. Napewno zapytam elektryka o to :)
    Quote:
    Ale czy faktycznie są :?: jeśli tak to projekt jest niezgodny ze stanem faktycznym(...)

Projekt zostal zatwierdzony przez TAURON, MZBM, Kierownika MZBM, Inspektora tak więc nie ma opcji by był niezgodny ze stanem faktycznym ;)
    Po zakończonych pracach postaram się wrzucić zdjecie i dane...
  • Level 43  
    doggie_rsp wrote:
    Wytłumaczę to może na chłopski rozum. To tak jakby mama dała dziecku listę zakupów na której znajdowała się mąka, kiełbasa, mięso, mleko, cukier... Dziecko idzie do sklepu a Pani sie go pyta jakie mleko? 2,0% czy 3,2%? Jaka mąka? pszenna czy ziemniaczana? Kiełbasa śląska czy toruńska? Do czego zmierzam...
  • Level 42  
    doggie_rsp wrote:
    Wytłumaczę to może na chłopski rozum. To tak jakby mama dała dziecku listę zakupów na której znajdowała się mąka, kiełbasa, mięso, mleko, cukier... Dziecko idzie do sklepu a Pani sie go pyta jakie mleko? 2,0% czy 3,2%? Jaka mąka? pszenna czy ziemniaczana? Kiełbasa śląska czy toruńska?
    Różnimy sie tym,że ja bym poszedł do mamy po korekty, a kolega szuka przypadkowej kobity. Pomimo,że ta kobita nie będzie tych produktów jeść, a jeść je planuje mama.
    To tak na chłopski rozum.
    doggie_rsp wrote:
    Elektryka nie mam górnika na emeryturze, który nie ma co robić i całą instalację robił mi w między czasie. Jakby miał czas to bym sobie tymi zakupami głowy nie zawracał....
    Płacisz elektrykowi a elektryk nie ma czasu ? Ciekawostka, mętnie to wygląda.
    Tak na chłopski rozum kupy się to nie trzyma.