Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

i5-2400 - Montaż boxowego chłodzenia bez IHS na procesorze pytania.

19 Kwi 2016 21:47 2667 25
  • Poziom 23  
    Witam. Kupiłem za marne grosze procesor i5-2400. Ale po odpaleniu w biosie temperatura już miała około 60 stopni, cooler box intela poprawnie zamontowany wraz z nową pastą. Zdjąłem IHS z procesora i widok stanu tej pasty był zatrważający... Gruba warstwa o konsystencji skamieniałych gródek. Wymieniłem tą pastę na Zalman STG-2. Założyłem poprawnie w sockecie i zamontowałem IHS przez dociśnięcie go tak jakbyśmy montowali normalnie ten procesor (nie wiem jak ten docisk się profesjonalnie nazywa). Odpalam komputer no i radość w biosie temperatura 32 stopnie. Uruchomił się system, odpalam dla pewności OCCT a tu moje zdziwienie... Temperatura wzrosła ponad 80 stopni i test został zakończony. Próbowałem kilka razy zmieniać pastę... Dać jej mniej lub więcej dokładnie ułożyć ihs na procesorze i za każdym razem to samo. Wpadłem więc na pomysł zamontowania boxowego coolera (tymczasowo bo zamierzam zakupić jakąś Fere albo Fortisa). No i mam kilka pytań.

1. Robił to ktoś kiedyś? (Z forum oczywiście, w necie jest tego pełno ale nikt
    nie montował boxa)

2. Czy bym musiał dorobić jakieś dystanse żeby cooler leżał równo?

3. Docisk pewnie na tych oryginalnych pinach będzie zły... Zastosować zamiast nich jakieś śrubki żeby docisnąć cooler?

4. Zastanawiałem się też czy po oskalpowaniu procesora wymianie pasty i ściągnięciu tej gumy co trzymała IHS nie leży on niżej niz normalnie na procesorach o tyle że temperatury są winne właśnie za słabym dociskiem coolera do IHS? Ciężko to sprawdzić gdyż niby nóżki coolera są sztywno po wpięciu żaden nie jest luźny cooler raczej się nie rusza na sockecie.

5 Macie jakieś dodatkowe sugestie?

Jeśli nie ten dział przepraszam i proszę o przeniesienie. Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Tak wiem że mogę uszkodzić rdzeń przy montażu w ten sposób coolera więc biorę to na siebie i myślę że moje zdolności manualne pozwolą mi go nie uszkodzić.

Specyfikacji komputera nie wypisuję gdyż w tym temacie raczej nie będzie potrzebna..
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 31  
    Wydaje mi się, że Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 będzie łatwo przystosować do twoich potrzeb. W teorii wystarczy skrócić 4 plastikowe dystanse o grubość IHSa i ewentualnie przegwintować śrubki jeżeli będzie za krótko gwintu. i5-2400 - Montaż boxowego chłodzenia bez IHS na procesorze pytania.
  • Poziom 23  
    Tyle to ja wiem. Ale jak zamontować cooler boxowy na jakiś czas żeby dobrze dolegał... O to mi chodzi...
  • Poziom 43  
    Jedynie backplate i śruby. Kołkami to będzie więcej roboty a efekt niepewny. Pushpiny to już w typowym zastosowaniu są średnio pewne a jak je zaczniesz piłować i podkładać to masakra ;)
    Zamiast beckplate (choć to byłoby najlepsze) zawsze możesz tworzyć jakieś podkładki i śruby.
    Dobrze by było jakbyś od góry dał jakieś dystanse bo inaczej to dokręcał będziesz w powietrzy.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 23  
    Szukałem jakiś śrub etc nie znalazłem odpowiednich... Mam jeszcze Scythe Mugen 2 Rev.B od starszego 775 niestety tam mam tylko zestaw montażowy na 775 i 1366... Myślałem żeby jakoś je przerobić lub poszukać kto by chciał odsprzedać zestaw montażowy na 1155 ale niestety nic nie znalazłem :(
  • Red. Komputery FAQ
    Co do pytania autora: Moim zdaniem różnicy po wymianie pasty pod ihs nie powinno być i box'owy cooler można zakładać. Warstwa oryginalnej pasty termoprzewodzącej nie była na tyle duża aby to było zauważalne. W intelu pewnie najpierw jest nakładana pasta, po tym jest nakładany klej silikonowy i na koniec zakładany jest ihs i dociskany, więc wszystko jest na styk. Nie będzie trzeba nic piłować tylko normalnie założyć. Przecież rdzenia nie piłowałeś tylko usunąłeś silikon.... Ihs będzie do rdzenia dociśniety przez samo gniazdo, tylko należy uważać aby się nie przesunął, oczywiście jakieś ryzyko ukruszenia będzie przy zamykaniu socketu. Widzę, że tu wszyscy na siłę chcą kombinować. Może było by to na miejscu jak byś miał montować chłodzenie zupełnie bez ihs.
  • Poziom 31  
    Boxowy poprzez zdjęty IHS bez żadnych przeróbek, to chyba oczywiste. Na rogach tylko delikatnie silikon daj żeby się nie przesuwał.
  • Poziom 23  
    irondick napisał:
    Boxowy poprzez zdjęty IHS bez żadnych przeróbek
    No chyba Nie? Po zdjęciu IHS procesor nie jest tak wysoki jak z ihs i w ogóle na oryginalnych zaczepach boxowego chłodzenia nie dotyka rdzenia.

sylweksylwina napisał:
    Moim zdaniem różnicy po wymianie pasty pod ihs nie powinno być

Poczytaj popatrz w internecie... Jeśli przed wymianą pasty miałem 60 stopni w idle w po wymianie 30.. To nie ma żadnej różnicy??

sylweksylwina napisał:
    Warstwa oryginalnej pasty termoprzewodzącej nie była na tyle duża aby to było zauważalne.

Jak znajdę zdjęcie to ci pokaże było jej z 1 mm i byłą konsystencji ztwardniałego cukierka więc...

sylweksylwina napisał:
    Nie będzie trzeba nic piłować tylko normalnie założyć

Bez żadnego OC temperatury rosną do 85 stopni. Pasta bardzo dobra założona Zalman STG2...

sylweksylwina napisał:
    oczywiście jakieś ryzyko ukruszenia będzie przy zamykaniu socketu

Przecież ty nie wiesz co piszesz.. Żeby zamontować procesor bez IHS należy ściągnąć zamknięcie socketu bo jest wyższe niż wystający rdzeń i docisk procesora do socketu przejmuje cooler. Planuje zakupić SilentiumPC Spartan Pro z 1 przyczyny... Ma przejście z 1155 na zaczepy od AMD (koszyczek) i nie dość że fajnie dociśnie do socketu to jeszcze sam się ułoży na rdzeniu.

I proszę... Jeśli nie miałeś w ogóle z takim czymś styczności bądź nie jesteś ani trochę w temacie to się nie wypowiadaj bo cała twoja wypowiedź SYLWEKWYLWINA jest w ogóle bezsensu nic nie wnosi do konwersacji i wprowadza ludzi w błąd (jakby ktoś czytał to z podobnym problemem/chęcią podobnej przeróbki)

sylweksylwina napisał:
    Widzę, że tu wszyscy na siłę chcą kombinować.

Moim zdaniem po to jest to Forum aby sobie pomagać i radzić w takich sytuacjach... Ty to jesteś pewnie zwolennikiem "Jak nie działa to wywal kup nowe" na to wychodzi.
  • Poziom 42  
    djmitas napisał:
    jak zamontować cooler boxowy na jakiś czas żeby dobrze dolegał.

Usunąć push-piny i zamontować na śrubkach - ostrożnie. Nie jest potrzebny backplate wystarczą podkładki montowałem dużego BOXa z miedzianym rdzeniem bezproblemowo.
    djmitas napisał:
    Szukałem jakiś śrub etc nie znalazłem odpowiednich

Bezproblemowo można kupić w sklepie typu mrówka czy majster pakowane po kilka sztuk.
    Ogólnie przydało by się coś na wzór MSI Delid Die Guard ponieważ procesor bez Heatspreadera może się wykrzywić - podnoszą się rogi - ze względu na inne rozłożenie siły dociskającej [tylko na stosunkowo niedużą powierzchnię rdzenia].
    Ewentualnie zamontować Heatspreader tylko pastę wymienić i porządnie nałożyć. Również BOXowe chłodzenie do wybitnych nie należy.
    Jaki to model płyty głównej?
  • Poziom 31  
    Nie zrozumiałeś, IHSa kładziesz luźno na procesorze wcześniej ustalając jego pozycję silikonem na rogach, dajesz tam pastę na rdzeń, na to zakładasz boxa też przez pastę. Proste tymczasowe rozwiązanie i nic nie musisz kombinować do czasu zakupu lepszego chłodzenia.
  • Poziom 23  
    Dra98 napisał:

Bezproblemowo można kupić w sklepie typu mrówka czy majster pakowane po kilka sztuk.

Wiem wiem jak pisałem to to było późno i wszystko już było zamknięte. Dziś też nie zdążyłem dopiero z pracy wróciłem.

Dra98 napisał:
    MSI Delid Die Guard

Też to wyszukałem w necie znalazłem w sklepie jakiś angielskim i cena 27 funtów a z przesyłką wyjdzie tyle co mój procesor. Myślałem by dokoła procesora albo nawet na rogach dać jakieś gumowe podkładki lub coś ala pianka antystatyczna. Rozglądam się nad jakimś używanym spartanem od SPC chyba byłby idealny dla tego procesora bo i tak nie będzie podkręcany (płyta na to nie pozwala)

Dra98 napisał:
    Jaki to model płyty głównej?

Gigabyte GA-H61M-D2-B3 (budżetówka ale mi wystarcza)

irondick napisał:
    IHSa kładziesz luźno na procesorze wcześniej ustalając jego pozycję silikonem na rogach, dajesz tam pastę na rdzeń, na to zakładasz boxa też przez pastę.

Tak zrobiłem w idle eleganckie temperatury 30stopni ale w obciążeniu 80+ więc nie będę go męczył. Robiłem różne ustawienia różne ilości pasty ale to nic nie dawało... Może IHS jakimś cudem źle dolega do rdzenia ale wątpię i nie mam jak tego sprawdzić.
  • Poziom 43  
    Dla testu to przecież na płasko na stole możesz tylko położyć radiator na procesorze bez IHS. Pushpinów nie trzeba ciąć to się przecież daje rozebrać (i nawet złożyć później). Tylko pozycje musisz ustalić - wystarczy jakieś plastikowe kołki dopasować (w miejsce pushpinów i w otwory w płycie). Docisk "z grawitacji" jest mały ale jak bez IHS ma być lepiej to będzie to już widać.
    Według mnie to chłodzenie nie daje rady i tyle. Boxy tak mają one mają małą powierzchnie radiatora więc większą moc mogą odprowadzić tylko przy dużej różnicy temperatur radiatora i powietrza. Załóż normalne chłodzenie z IHS i będzie dobrze. Skoro masz 30 w idle to wszystko jest idealnie z IHS. Jak dasz jakieś większe chłodzenie to w obciążeniu będzie też dobrze. Ja przynajmniej bym sprawdził bo to zwyczajnie bezpieczniejsze.
  • Poziom 23  
    Teraz pojawił się MEGADZIWNY problem. Miałem zamocowany ten i5 2400 i wyłączyłem komputer (procesor miał IHS na sobie i nic nie było ruszane. Niedawno włączam komputer a tu nie ma obrazu wszystko się uruchomia normalnie słychać piknięcie biosu i słychać uruchamianie systemu... Załamałem się lekko że mój HD 7950 poszedł na wieczny odpoczynek... Ale podmieniłem na sprawnego Radeona 5770 i ta sama sytuacja... Czyściłem wszystkie sloty gniazdo procesora etc złożyłem wszystko i na HD 7950 się odpalił po czym bluescreen w systemie po czym reset i znów brak obrazu... Zupełnie przypadkiem przepiąłem się na zintegrowaną kartę i wszystko pięknie chodzi. Po kilkunastu próbach wpadłem na pomysł że wsadzę starego Celerona G540 i co? I działąją obie karty.. Grzebałem w biosie jest włączona opcja żeby najpierw odpalał z karty PCI-E... I co ma wspólnego procesor że nie wykrywa karty graficznej? Może to być wina złego przylegania procesora do nóżek socketu?

EDIT:

Mam założyć nowy temat czy kontynuować go tutaj?
  • Red. Komputery FAQ
    djmitas napisał:

sylweksylwina napisał:
    Moim zdaniem różnicy po wymianie pasty pod ihs nie powinno być

Poczytaj popatrz w internecie... Jeśli przed wymianą pasty miałem 60 stopni w idle w po wymianie 30.. To nie ma żadnej różnicy??

No akurat miałem zupełnie co innego na myśli

djmitas napisał:

sylweksylwina napisał:
    Nie będzie trzeba nic piłować tylko normalnie założyć

Bez żadnego OC temperatury rosną do 85 stopni. Pasta bardzo dobra założona Zalman STG2...

Raczej pod czapę stosuje się pasty typu coollaboratory liquid ultra
    djmitas napisał:

Przecież ty nie wiesz co piszesz.. Żeby zamontować procesor bez IHS należy ściągnąć zamknięcie socketu bo jest wyższe niż wystający rdzeń i docisk procesora do socketu przejmuje cooler. Planuje zakupić SilentiumPC Spartan Pro z 1 przyczyny... Ma przejście z 1155 na zaczepy od AMD (koszyczek) i nie dość że fajnie dociśnie do socketu to jeszcze sam się ułoży na rdzeniu.

I proszę... Jeśli nie miałeś w ogóle z takim czymś styczności bądź nie jesteś ani trochę w temacie to się nie wypowiadaj bo cała twoja wypowiedź SYLWEKWYLWINA jest w ogóle bezsensu nic nie wnosi do konwersacji i wprowadza ludzi w błąd (jakby ktoś czytał to z podobnym problemem/chęcią podobnej przeróbki)

O montażu boxa na procesor bez ihs było wspomniane w tytule, pisząc już w wątku nic o tym nie wspominasz:

djmitas napisał:
    cooler box intela poprawnie zamontowany wraz z nową pastą. [...]

Wpadłem więc na pomysł zamontowania boxowego coolera (tymczasowo bo zamierzam zakupić jakąś Fere albo Fortisa). No i mam kilka pytań.

1. Robił to ktoś kiedyś? (Z forum oczywiście, w necie jest tego pełno ale nikt
    nie montował boxa)

Wyszło na to, że nie zrozumiałem twojej intencji, a ty przez to mnie zaatakowałeś. W sumie to nie mam tobie tego za złe, gdyż to ja nie zrozumiałem o co tobie chodzi.
    Co do montażu box'a na procesor bez ihs wystarczą 4 śruby z nakrętkami i podkładkami, najlepiej dodatkowo gumowe oringi założyć, aby nie uszkodzić laminatu. Dokręcać najlepiej po przekątnej, liczyć obroty po dokręceniu nakrętek do oporu samymi palcami. Jak byś dostał krzyżak odpowiedni pod płytę to już by było w ogóle super.

djmitas napisał:

Moim zdaniem po to jest to Forum aby sobie pomagać i radzić w takich sytuacjach... Ty to jesteś pewnie zwolennikiem "Jak nie działa to wywal kup nowe" na to wychodzi.

Wręcz przeciwnie. Choć w większości przypadków typu uszkodzona karta graficzna, zasilacz itp. podzespoły wymienia się na nowe.
  • Poziom 23  
    Mniejsza z tym bo teraz powstał inny problem z którym spotkałem się 1 raz i nie mam pojęcia jak go rozwiązać...
  • Poziom 43  
    To niejako wynika z konstrukcji płyty głównej w tej architekturze.

i5-2400 - Montaż boxowego chłodzenia bez IHS na procesorze pytania.

Tu możesz zobaczyć jak to wygląda - PCI-E jest point-to-point połączone z APU. Jednak żeby stwierdzić czy to tylko kwestia połączenia APU-podstawka czy już uszkodziłeś APU to trudniej. Powiem szczerze nie mam takiego sprzętu więc nie bardzo chce mi się rozkminiać pinout APU. Ale intel takie mapki nóżek publikuje i mniej więcej możesz wydumać położenie ewentualnych niekontaktujących nóżek.
  • Poziom 32  
    Tyle odpowiedzi, a jeszcze nikt nie zwrócił uwagi, że i5-2400 to Sandy Bridge? IHS jest przecież lutowany, żadnej pasty tam nie ma...
    (tzn. teraz po zabawach autora wątku już jest :))
  • Poziom 23  
    No to teraz sam jestem zaskoczony i nie zauważyłem tego... Byłem przekonany że to Ivy Bridge... I raczej nie wyglądało to jak Cyna a jak cynopodobne coś tylko że dużo bardziej hmmm... Miękkie i inna konsystencja... Widzę miałem sporo szczęścia widzę ale ja nawet się nie męczyłem ze zdjęciem po oskalpowaniu IHS odszedł praktycznie sam nic nie musiałem robić na siłę... Czyżbym odkrył kolejne oszczędności intela i wcale one nie były lutowane tylko czymś "klejone"?
  • Poziom 32  
    To nie wiem, swego czasu zdejmowałem czapki z dwóch uszkodzonych Sandy, ale nie udawało mi się to bez uszkodzeń rdzenia.
  • Poziom 23  
    No mój rdzeń jest cały i ma się świetnie ale to nie zmienia faktu że nadal mam problem...
  • Poziom 23  
    Tylko co ma dokładnie procesor do pci-e? Wcześniej działało wszystko. Po 2 na integrze działa więc raczej sprawny jest procesor... Mi się wydaję że po prostu coś nie styka w sockecie. Jutro się dokładniej przyjrzę gdyż teraz jest dość ciemno i ciężko by było się dokładnie przyjrzeć pinom.
  • Poziom 43  
    Widziałeś diagram? Jak chcesz wiedzieć co tam się dzieje dokładnie to już nic tylko sobie dokumentacje ze strony intela pobrać i czytać. Kiedyś jak PCI-E nie działało to pisali "chipset padł", teraz nie chipset a procesor przejął te funkcje razem z resztą z kontrolerem pamięci RAM.
  • Poziom 23  
    No od nie dawna zacząłem się zagłębiać w 1155. Będę musiał poszukać w dokumentacji jakie piny odpowiadają za tą funkcję tylko nie wiem gdzie zacząć szukać...
  • Poziom 23  
    Procesor sprawdzany na innej płycie nie działa jak powinien więc temat do usunięcia.